Wraz z nadejściem chłodniejszych dni coraz bardziej doceniamy ubrania z kaszmiru i wełny owczej. Te cudownie ogrzewają nasze ciało. Nawet cienki sweter z kaszmiru grzeje lepiej niż niejedna kurtka czy płaszcz wykonany z włókien syntetycznych. Nic dziwnego, że na tego typu odzież premium polujemy w second handach. W naszym artykule podpowiadamy, jak dbać o ubrania z kaszmiru, aby te posłużyły nam jak najdłużej.
Spis treści:
- Dlaczego sweter z kaszmiru jest tak przyjemny w dotyku?
- Dlaczego prawidłowa pielęgnacja kaszmiru jest tak ważna?
- Jak dbać o ubrania z kaszmiru? Jak prać kaszmir?
- Jak wypłukać sweter kaszmirowy?
- Jak suszyć kaszmir?
- Jak przechowywać ubrania z kaszmiru?
Dlaczego sweter z kaszmiru jest tak przyjemny w dotyku?
Sweter z kaszmiru jest znacznie przyjemniejszy w dotyku niż tradycyjny z wełny owczej. To zasługa włókien. Kaszmir pozyskuje się z włosia kóz, które są znacznie delikatniejsze w dotyku. Wpływa to na wysoki komfort noszenia ubrań z nich wyprodukowanych. Niestety, sprzyja też uszkodzeniom mechanicznym. Już sweter z wełny owczej jest niezwykle podatny na odkształcenia czy zmechacenia. Kaszmirowy można zepsuć jeszcze łatwiej. W związku z tym warto dowiedzieć się, jak dbać o ubrania z kaszmiru.
Dlaczego prawidłowa pielęgnacja kaszmiru jest tak ważna?
Ubrania z kaszmiru są wykonane z sierści kóz, przez co pozyskiwanie włókien generuje znacznie większe koszty. W związku z tym nie należą one do najtańszych. Sweter z wełny owczej kupimy już za 300 zł. Natomiast ten wykonany z kaszmiru stanowi znacznie wyższy koszt. Zapłacimy za niego nawet 700-800 zł. Na szczęście ubrania wysokiej jakości znajdują się w zasięgu każdej z nas. Czasem warto odwiedzić second hand, aby upolować w nim prawdziwe perełki modowe. Gdy już je zdobędziemy, musimy przyswoić sobie zasady, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja kaszmiru.
Jak dbać o ubrania z kaszmiru? Jak prać kaszmir?
Pranie ubrań stanowi konieczność. Te wskutek regularnego użytkowania ulegają pobrudzeniu, chłoną też zapachy, w tym woń potu, chociaż wełna, w tym kaszmir, to włókno, które oddaje zapachy podczas wietrzenia w ogrodzie czy na balkonie. Niemniej zawsze przychodzi taki moment, gdy zastanawiamy się, jak prać kaszmir. Na szczęście można to zrobić samemu, bez korzystania z usług pralni chemicznej. Ubrania z kaszmiru pierzemy zawsze po lewej stronie. W ich przypadku temperatura wody ma kluczowe znaczenie. Zbyt wysoka może skurczyć włókna. Swetry kaszmirowe pierzemy ręcznie w letniej wodzie, której temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Gdy już dysponujemy letnią wodą, dolewamy do niej niewielką ilość delikatnego środka piorącego i dokładnie mieszamy. Dopiero, gdy produkt dobrze się rozpuści, w plastikowej misce umieszczamy sweter z kaszmiru. Pierzemy go, delikatnie uciskając włókna. Nie wolno ich w żadnych wypadku pocierać, gdyż możemy uszkodzić delikatne włókna z sierści kóz.
Jak wypłukać sweter kaszmirowy?
Po zakończeniu prania ręcznego należy pozbyć się środków piorących z ubrania, aby te nie podrażniały naszej skóry. W tym celu kilkukrotnie wlewamy do plastikowej miski ze swetrem chłodną wodę, po czym ją wylewamy. Pranie uważamy za zakończone, gdy chłodna woda dolana do miski przestaje się pienić.
Jak suszyć kaszmir?
Suszenie kaszmiru wielu z nas nastręcza sporo trudności. Z pewnością nie wykorzystujemy do tego celu suszarki bębnowej, gdyż ta wskutek oddziaływania wysokiej temperatury może doprowadzić do skurczenia swetra. Sweter kaszmirowy nie powinien też schnąć na wieszaku, gdyż tu z kolei się rozciągnie. Nigdy nadmiaru wilgoci nie odprowadzamy z niego poprzez dynamiczne wyciskanie, to może zaburzyć jego formę. Sweter z kaszmiru dociskamy do suchego ręcznika, po czym zmieniamy ręcznik na czysty i zawijamy w niego ubranie, zrolowane powinno oddać wilgoć ręcznikowi. Ubrania z wełny koziej suszymy na płasko, ułożywszy je na suchym ręczniku z dala od kaloryfera i innych źródeł ciepła, które mogłyby przyczynić się do jego obkurczenia.
Jak przechowywać ubrania z kaszmiru?
Ubrania kaszmirowe należy przechowywać w odpowiedni sposób. Nie wieszamy swetrów czy sukienek na wieszakach, gdyż się rozciągną i odkształcą. Składamy je i umieszczamy w szufladzie lub na półce w szafie. W związku z tym, iż włókna zwierzęce, do których zaliczamy także kaszmir, są podatne na atak moli, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne pokrowce na dzianiny i środki przeciwko molom.