Jakie substancje aktywne warto stosować jesienią
Birgith Roosipuu z Unsplash

Jesień to czas, który warto poświęcić na regenerację skóry. Po tym, gdy wracamy z gorących plaż, nasza cera często sprawia wrażenie suchej i szorstkiej. Traci też swoją jędrność i przez to wygląda starzej. Ochrona przeciwsłoneczna ogranicza destrukcyjny wpływ promieni UV na skórę, ale nie chroni przed nimi w 100%. Do tego dochodzi słona woda, wiatr czy klimatyzacja w biurze. Nic dziwnego, że jesienią nasza cera wysyła sygnał S.O.S. W naszym artykule podpowiadamy, jakie substancje aktywne warto stosować jesienią.

Spis treści:

  1. Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy – jak go naprawić?
  2. Kosmetyki z probiotykami sposobem na prawidłową mikroflorę skóry
  3. Kwas hialuronowy, czyli naturalny humektant
  4. Jakie substancje aktywne warto stosować jesienią? Kosmetyki z witaminą C
  5. Kuracja retinoidami – jesień to odpowiednia pora na nią!
  6. Dlaczego warto stosować kosmetyki z ceramidami?

Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy – jak go naprawić?

Niekorzystne czynniki zewnętrzne osłabiają płaszcz hydrolipidowy, który chroni nas przed przeznaskórkową utratą wody. W rezultacie cera ulega odwodnieniu. Często też malują się na niej przebarwienia, zaskórniki i suche skórki. Na szczęście ze wspomnianymi problemami doskonale rozprawią się odpowiednio dobrane kosmetyki zawierające stosowne substancje aktywne.

Kosmetyki z probiotykami sposobem na prawidłową mikroflorę skóry

Zastanawiasz się, jakie substancje aktywne warto stosować jesienią? Niewątpliwie należy zwrócić uwagę na to, aby nasz krem do twarzy zawierał prebiotyki i probiotyki. Nasza cera nie jest jałowa, zamieszkuje ją wiele mikroorganizmów. Na szczęście większość z nich nam nie zagraża, wręcz przeciwnie, to nasi sprzymierzeńcy w walce z patogenami, którzy nawilżają cerę i chronią ją przed zmianami trądzikowymi. Prawidłowa mikroflora skóry pozwala cieszyć się zdrową skórą. Jak o nią zadbać? Przede wszystkim musimy zasiedlić naszą twarz, szyję i dekolt dobrymi szczepami bakterii pochodzącymi z probiotyków. Korzystne mikroorganizmy potrzebują jednak odpowiedniej pożywki do namnażania. Rolę tę pełnią prebiotyki.  Kosmetyki z probiotykami są dziś łatwo dostępne. Dbają one o prawidłową mikroflorę skóry pod warunkiem, że nie zawierają konserwantów. Niestety, te nie działają wybiórczo wyłącznie na patogeny. Unicestwiają też bakterie probiotyczne, o czym warto pamiętać.

Kwas hialuronowy, czyli naturalny humektant

Kwas hialuronowy to substancja aktywna wielu kosmetyków, która cieszy się bardzo dobrą sławą. Odkryto, iż ten związek higroskopijny występuje naturalnie w skórze.  Firmy farmaceutyczne uzyskują go w sposób syntetyczny, przez co kremy go zawierające doskonale wiążą wodę w naskórku, przyczyniając się w ten sposób do jego nawilżenia. Kwas hialuronowy sam w sobie jest dobry dla alergików. Niemniej często występuje w silnie perfumowanych kremach, których atrakcyjność zwiększa się także poprzez dodatek sztucznych barwników. Wspomniane substancje to często spotykane alergeny, dlatego należy wybierać bezzapachowe kremy dla alergików z kwasem hialuronowym.

Jakie substancje aktywne warto stosować jesienią? Kosmetyki z witaminą C

Jesień to czas, kiedy wkroczyć może witamina C. Ten związek naturalnie występujący w wielu roślinach cudownie rozjaśnia przebarwienia, w tym powstałe wskutek ekspozycji skóry na promienie UV. Ponadto zwalcza wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki uszkadzające makromolekuły w komórkach, w tym włókna kolagenowe i elastynowe.  Jakby tego było mało, kosmetyki z witaminą C nie tylko wykazują aktywność antyoksydacyjną, ale też uczestniczą w syntezie kolagenu. Ponadto przyspieszając proces gojenia się, co jest ważne przy osłabionej i uszkodzonej skórze.

Kuracja retinoidami – jesień to odpowiednia pora na nią!

Retinoidy uchodzą za sposób na młody wygląd. Od pewnego czasu robią prawdziwą furorę na rynku kosmetycznym. Pod tym terminem kryją się pochodne witaminy A. Ta stymuluje podziały komórkowe, co prowadzi do odbudowy i regeneracji skóry. Jednocześnie w następstwie wspomnianych procesów obserwuje się wzrost elastyczności skóry. Retinoidy pełnią też działanie antyoksydacyjne, przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników. Kosmetyki zawierające pochodne witaminy A należy jednak stosować, zachowując spory umiar. Przede wszystkim sięgajmy po produkty o niewielkim stężeniu retinoidów, aby przyzwyczaić do nich skórę. Gdy ta się z nimi oswoi, można stopniowo zwiększać ich koncentrację. Kosmetyki z retinoidami uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV, dlatego zaleca się ochronę przeciwsłoneczną. Stosując je, sięgaj obowiązkowo po krem z filtrem SPF 50+.

Dlaczego warto stosować kosmetyki z ceramidami?

Jakie substancje aktywne wspierają odbudowę skóry? Niewątpliwie ceramidy, czyli związki zaliczane do lipidów. Odpowiadają one za szczelność płaszcza hydrolipidowego. Ich niedobór powoduje pieczenie, swędzenie i suchość skóry. Kosmetyki z ceramidami pozwalają odbudować naturalny płaszcz hydrolipidowy, który chroni przed przeznaskórkową utratą wody.