Wiele z nas, już wkrótce odda się przedświątecznym zakupom. W dzisiejszych czasach, na sklepowych półkach nie brakuje towaru i nie musimy się martwić, że przed świętami zabraknie w nich towaru. Robiąc zakupy, warto zwrócić uwagę na same produkty, ich skład oraz pochodzenie. Jak czytać etykiety produktów?
Etykiety produktów
Etykiety wielu produktów rzucają się nam w oczy podczas zakupów. To zabieg marketingowy. Nazwa musi być chwytliwa, by klient sięgnął po dany produkt i go kupił. Najważniejsze informacje są zwykle napisane małym druczkiem, tak, by nie chciało się nam ich czytać. Często to bardzo ważne treści, dzięki którym możemy wybrać rzeczywiście wartościowy produkt. Konsumenci powinni wiedzieć, jak czytać etykiety, by wybrać te najbardziej wartościowe produkty. Jeśli nauczymy się takiego nawyku, będziemy świadomie robić zakupy.
Jak czytać etykiety?
Podstawowymi informacjami o produkcie jest nazwa oraz ilość netto. Oprócz tego, producent musi napisać na opakowaniu typ produktu, czyli w jaki sposób został przetworzony. Dzięki temu konsument wie, czy wybiera wędzony, gotowany, suszony czy pieczony produkt. Skład produktu to bez wątpienia coś, co nas najbardziej interesuje. Wszystkie składniki, których użyto do wyprodukowania danej żywności są zawsze wymieniane w kolejności malejącej, co oznacza, że na pierwszym miejscu będą te, których w produkcie znajduje się najwięcej. Wszelkie dodatki do żywności są bardzo często określane jako wzmacniacze smaku. Podawane są także ich symbole chemiczne. Brak substancji wzmacniających nie powinien być jedynym kryterium wyboru. Wszystko zależy od rodzaju produktu. Wiele powie nam skład ilościowy, czyli np. ile mięsa z kurczaka jest w nuggetsach, czy kakao w czekoladzie. Im więcej procent, tym mamy pewność, że warto sięgnąć po dany produkt. W przypadku wyrobów mięsnych, często pojawia się określenie „mięso oddzielone mechanicznie”, na takie produkty uważajmy, mogą mieć więcej chemii, niż nam się wydaje. A co pieczywem czy wędlinami, które kupujemy na wagę? Skład takiej żywności także posiadają sklepy, to ich obowiązek, więc zawsze możemy zapytać sprzedawcę, z czego zostały zrobione.
Data ważności to kolejna informacja, która powinna nas zainteresować. Zdarza się bowiem, że na sklepowych półkach zalegają przeterminowane produkty, więc warto dokładnie czytać ich etykiety. Producenci informują nas, do którego dnia miesiąca i roku należy spożyć daną żywność. Po tym terminie, może być ona dla nas niebezpieczna. Istotny jest także sposób przechowywania i jego długość. Sprawdzajmy, czy musimy trzymać jedzenie w lodówce i jaką ilość czasu. Wartość odżywcza to także cenne informacje. Wartości tego typu są podawane w kJ i kcal, zawsze w przeliczeniu na 100g lub 100 ml produktów. Wtedy możemy przekonać się, ile podobne produkty mają w sobie tłuszczów, cukru czy soli.
Bez wątpienia warto czytać etykiety produktów, by być bardziej świadomym tego, co kupujemy i jak się odżywiamy. W sklepach znajdziemy zarówno wartościowe produkty, jak i śmieciowe jedzenie, które nie powinno znaleźć się w naszej diecie. Kupujmy więc mądrze, sprawdzajmy produkty i odżywiajmy się zdrowo.
Katarzyna Antos