Świeża i orzeźwiająca młoda kapusta to królowa polskich stołów w okresie wiosenno-letnim. Szybki czas przygotowania, duża dostępność i bogactwo dodatków do niej pasujących sprawia, że właściwie przyrządzona staje się rarytasem, chociaż należy do tych niepozornych warzyw.
Nie zmarnujmy okazji do nacieszenia się jej smakiem, ponieważ sezon na młodą kapustę trwa zaledwie kilka tygodni. Skorzystaj z prostych i smacznych przepisów, które gwarantują sukces w kuchni.
Młodą kapustę możesz przyrządzić w przeróżnych wersjach i każdego dnia zaskoczyć pozytywnie swoich domowników. Kapusta gotowana, duszona, zasmażana, z soczystym boczkiem, słodkim pomidorkiem czy też świeżym i aromatycznym koperkiem – to przepis na sukces i zadowolenie nawet największego niejadka.
Przepis na kapuśniak
Kapuśniak jest nieśmiertelny. Niezależnie od tego, czy w Twoim domu z pokolenia na pokolenie przekazuje się sprawdzony przepis na kapuśniak, warto poznać kolejny pomysł na tę pyszną, sycącą i prostą zupę. Do wykonania zupy potrzebować będziemy małej główki kapusty, pęczku włoszczyzny, cebuli, 4 ziemniaków, 4 łyżek oleju, 5 dag wędzonego boczku, 2 ząbków czosnku, paru ziarenek ziela angielskiego i listków laurowych oraz przypraw: kminku, koperku, soli i pieprzu do smaku.
Włoszczyznę należy umyć, osuszyć, obrać i pokroić w kostkę. Następnie zarumienić na patelni pokrojony w kostkę boczek i posiekaną cebulkę. Warto to samo zrobić też z pokrojoną włoszczyzną – w celu wydobycia smaku i aromatu. Kapustę należy po dokładnym opłukaniu osączyć na sicie, wykroić głąb, poszatkować kapustę, a następnie wrzucić do reszty warzyw w garnku. Całość zalać 2 litrami wody i dodać wspominane wcześniej przyprawy.
Zupę gotujemy na wolnym ogniu przez około 45 minut (aż warzywa będą miękkie). Dopiero na 15 minut przed końcem gotowania wkładamy do niej obrane, opłukanie i pokrojone w kostkę ziemniaki. W celu udekorowania naszego wyśmienitego wywaru doprawiamy wedle upodobania i posypujemy pięknie pachnących koperkiem.
Młoda kapusta w wersji pomidorowej
Potrzebować będziemy główki młodej kapusty, 2 cebuli, 2 łyżeczek przecieru pomidorowego, oliwy lub smalcu, koperku, 1 łyżki mąki oraz przypraw do smaku, czyli soli, pieprzu, vegety.
Przygotowanie: umytą kapustę kroimy w ćwiartki, a następnie w paseczki. Wkładamy do garnka z mała ilością wody, dosypujemy vegety i dusimy do miękkości. Pokrojoną w kosteczkę cebulę podsmażamy na tłuszczu i pod koniec smażenia wsypujemy łyżeczkę mąki, po czym zasmażamy. Do miękkiej kapusty dodajemy podsmażoną cebulkę i mieszamy, a następnie wrzucamy przecier i doprawiamy wedle uznania solą, pieprzem i koperkiem. Po wymieszaniu jeszcze chwilkę utrzymujemy na ogniu.
Połączenie młodej kapusty i wieprzowiny
Do tej energetycznej potrawy będziemy potrzebować 1 kg młodej kapusty, 400 g karkówki, 1 łyżki oleju, łyżeczki soli, ¼ mięsnego bulionu, 2 cebul, 400 g ziemniaków, 2 łyżek masła, pieprzu i soli.
Jak przyrządzić młodą kapustę z wieprzowiną? Pokrojone w kostkę mięso podsmażamy na rozgrzanym oleju, solimy i zalewamy bulionem, a następnie całość dusimy przez godzinę. Obrane i pokrojone w ćwiartki ziemniaki oraz pokrojoną w krążki cebulę rozkładamy na mięsie, solimy i przyprawiamy pieprzem. Posiekane w szersze paski liście kapusty sparzamy wrzątkiem i po godzinie rozkładamy je na ziemniakach z cebulą. Całość jeszcze doprawiamy i bezpośrednio przed podaniem mieszamy z masłem.
Tekst sponsorowany