Najnowsze Poradnik pacjentki Zdrowie

Czerniak oka – przyczyny i objawy

czerniak

Czerniak kojarzony jest najczęściej z chorobą skóry, która może być efektem nadmiernego opalania. Tymczasem wyróżniamy także schorzenie, takie jak czerniak oka. Jakie są jego przyczyny i objawy?

Czerniak oka – nowotwór oka

Czerniak, jak doskonale wiemy jest zaliczany do nowotworów. W przypadku oka, jest to nowotwór złośliwy, który atakuje gałkę oczną. Stanowi niewielki odsetek wszystkich czerniaków, ale charakteryzuje się możliwymi przerzutami. Czerniak oka występuje znacznie częściej u osób z białą karnacją skóry. Im starsza osoba, tym większe ryzyko zachorowania na nowotwór oka. Szybko wykryty czerniak oka daje szansę wyleczenia. W okresie zwiększonego promieniowanie słonecznego, bardzo często zapominamy o ochronie oczu, która jest tak samo ważna, jak zabezpieczenie naszej skóry. Wykrycie choroby utrudnia jego specyfika. Początki nowotworu nie dają żadnych objawów, dlatego rak jest wykrywany już w formie rozwiniętej, kiedy widoczne są objawy choroby.

Czerniak oka – przyczyny i objawy

Jedną z głównych przyczyn rozwoju choroby, jaką jest czerniak oka, jest promieniowanie UV. Jasna karnacja jest bardziej narażona na działanie promieniowania, więc także powstawania czerniaka naczyniówki, ponieważ to tam zlokalizowane są zmiany nowotworowe. Czerniak może także dotyczyć spojówki czy tęczówki. Sztuczne światło słoneczne, którego używa się w solariach, także przyczynia się do powstania choroby oczu. Wszelkie znamiona barwnikowe oka mogą z czasem rozwinąć się w zmiany rakowe. Objawy czerniaka oka są zależne od jego lokalizacji i wielkości. Do najbardziej charakterystycznych oznak nowotworu zaliczamy zaburzenia widzenia, ból oka, podrażnienia czy ubytki pola widzenia. Jednym z objawów będą także fotopsje, czyli błyski, widoczne w polu naszego widzenia. Czerniak naczyniówki rozpoznaje się dzięki ciemnobrązowym lub bezbarwnikowym zmianom, które mogą się rozwarstwiać.W przypadku czerniaka rzęskowego, choroba może przebiegać bezobjawowo. Inną sytuacją mamy przy czerniaku spojówkowym, gdzie widoczne są zgrubione zmiany, w postaci guza.

czerniak okaCzerniak oka jest możliwy do zdiagnozowania poprzez ultrasonografię i badania w lampie szczelinowej. Niezwykle pomocne okazuje się także badanie komputerowe takie jak tomografia czy rezonans magnetyczny, które pozwala na ocenę skali lokalizacji guza. Przypuszczenia, co do zmian nowotworowych może potwierdzić, histopatologiczne badanie wycinka guza. W leczeniu stosuje się takie techniki jak resekcja czy brachyterapia. Nowotwór może zostać także usunięty w ramach operacji gałki ocznej co jest formą leczenia w zaawansowanych przypadkach choroby oka.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Ewelinka

4 lata temu

Nie tylko czerniak – moja babcia zachorowała na raka kolczystokomórkowego powieki. Musiała przjeść operację, a nawet dwie :/ Na szczeście wsyztko skończyło się dobrze, dzieki warszwaskiej klinice Profeelmed.
Doktor Kęcik przeprowadził u Babci operację rekonstrukcji powieki i na szczęście udało się zstopowac chorobę.

pati25

6 lat temu

Okropne,,że jest taka choroba.I to jeszcze,że tak trudno ją wykryć.Trzeba na każde nieprawidłowości zwracać uwagę i się badać

Tess

6 lat temu

Współczuję ludziom, których dopada taka choroba. Czerniak to bardzo trudna do leczenia choroba ale też trudna do odkrycia, dlatego potem już prawie nie ma szans. Jak się będzie pisało o tym to lekarze i pacjenci będą na to zwracali uwagę i będzie więcej szans.

Opiekunka osób starszych

6 lat temu

Znałam kiedyś osobę, która cierpiała właśnie na tego czerniaka… Wierzę głęboko w to, że medycyna ruszy do przodu i za kilka lat będzie można wyleczyć każdą chorobę.

Mindi

6 lat temu

Jakie to straszne, że są takie choroby. Wierzę, że niedługo naukowcy wynajdą sposoby leczenia na te choroby, które teraz sa nieuleczalne. Przecież z wieloma chorobami tak bylo, teraz sa szczepionki albo leki i ludzie zdrowieją.

Zostaw komentarz