czerniak

Czerniak kojarzony jest najczęściej z chorobą skóry, która może być efektem nadmiernego opalania. Tymczasem wyróżniamy także schorzenie, takie jak czerniak oka. Jakie są jego przyczyny i objawy?

Czerniak oka – nowotwór oka

Czerniak, jak doskonale wiemy jest zaliczany do nowotworów. W przypadku oka, jest to nowotwór złośliwy, który atakuje gałkę oczną. Stanowi niewielki odsetek wszystkich czerniaków, ale charakteryzuje się możliwymi przerzutami. Czerniak oka występuje znacznie częściej u osób z białą karnacją skóry. Im starsza osoba, tym większe ryzyko zachorowania na nowotwór oka. Szybko wykryty czerniak oka daje szansę wyleczenia. W okresie zwiększonego promieniowanie słonecznego, bardzo często zapominamy o ochronie oczu, która jest tak samo ważna, jak zabezpieczenie naszej skóry. Wykrycie choroby utrudnia jego specyfika. Początki nowotworu nie dają żadnych objawów, dlatego rak jest wykrywany już w formie rozwiniętej, kiedy widoczne są objawy choroby.

Czerniak oka – przyczyny i objawy

Jedną z głównych przyczyn rozwoju choroby, jaką jest czerniak oka, jest promieniowanie UV. Jasna karnacja jest bardziej narażona na działanie promieniowania, więc także powstawania czerniaka naczyniówki, ponieważ to tam zlokalizowane są zmiany nowotworowe. Czerniak może także dotyczyć spojówki czy tęczówki. Sztuczne światło słoneczne, którego używa się w solariach, także przyczynia się do powstania choroby oczu. Wszelkie znamiona barwnikowe oka mogą z czasem rozwinąć się w zmiany rakowe. Objawy czerniaka oka są zależne od jego lokalizacji i wielkości. Do najbardziej charakterystycznych oznak nowotworu zaliczamy zaburzenia widzenia, ból oka, podrażnienia czy ubytki pola widzenia. Jednym z objawów będą także fotopsje, czyli błyski, widoczne w polu naszego widzenia. Czerniak naczyniówki rozpoznaje się dzięki ciemnobrązowym lub bezbarwnikowym zmianom, które mogą się rozwarstwiać.W przypadku czerniaka rzęskowego, choroba może przebiegać bezobjawowo. Inną sytuacją mamy przy czerniaku spojówkowym, gdzie widoczne są zgrubione zmiany, w postaci guza.

czerniak okaCzerniak oka jest możliwy do zdiagnozowania poprzez ultrasonografię i badania w lampie szczelinowej. Niezwykle pomocne okazuje się także badanie komputerowe takie jak tomografia czy rezonans magnetyczny, które pozwala na ocenę skali lokalizacji guza. Przypuszczenia, co do zmian nowotworowych może potwierdzić, histopatologiczne badanie wycinka guza. W leczeniu stosuje się takie techniki jak resekcja czy brachyterapia. Nowotwór może zostać także usunięty w ramach operacji gałki ocznej co jest formą leczenia w zaawansowanych przypadkach choroby oka.

Katarzyna Antos