pirografia
fot: pixabay.com

Z czym kojarzy się słowo „pirografia”? Brzmi z lekka niebezpiecznie, wybuchowo lub niczym skomplikowana technika dla wybranych o wyjątkowej wiedzy i umiejętnościach. Nic bardziej mylnego, gdyż pirografią może zająć się niemal każdy!

Czym jest pirografia?

Pierwsze pirografy pojawiły się w połowie XX wieku. Jest to narzędzie z metalową końcówką rozgrzewaną za pomocą prądu. Pierwotnie pirografia stanowiła technikę druku wypukłego. Wypalając rysunek w drewnie przygotowywało się matrycę. Obecnie jest to głównie technika zdobnicza. Lutownica do drewna posiada rylec, często wymienny, o różnych kształtach i rozmiarach, którym można tworzyć rysunki oraz napisy nie tylko w drewnie, ale również w skórze i korku.

Pirografia – zajęcie dla każdego

Wypalaniem rysunków w drewnie może zająć się zarówno doświadczony artysta, tworzący od wielu lat własne, niepowtarzalne dzieła, jak i zupełny amator. Narzędzie jest proste, w swojej budowie przypomina nieco grubszy długopis. Jest to hobby na każdą kieszeń, wystarczy niewielki budżet, aby móc realizować swoje pomysły. Uczy cierpliwości, zapewnia ćwiczenie koncentracji i wytrwałości. Pirografia jest doskonałym sposobem na aktywizację osób niepełnosprawnych i cierpiących na stany depresyjne.

Jak zacząć przygodę z pirografią?

Jeżeli jesteśmy już zaopatrzeni w pirograf – lutownicę do wypalania, pozostaje nam znaleźć odpowiedni dla siebie materiał. Może to być sklejka, plastry drewna z widocznymi słojami, dodającymi pracy naturalności, a także wszelkiego rodzaju drewniane skrzynki, pudełka, szkatułki. Do wypalania nadaje się każde drewno, a ograniczyć nas może jedynie jego twardość, która wpływa na czas wykonania pracy.

Drewniane skrzynki zwykle posiadają wieko wykonane ze sklejki, co pozwala na wypalenie każdego pomysłu. Jest ona stosunkowo miękka i nie posiada żywicznych pasm, które mogłyby nieco utrudnić pracę, topiąc się pod lutownicą. Jeżeli pudełko nie posiada zamknięcia, możemy bez problemu je dokupić. Dostępne są też ozdobne, metalowe stopki i narożniki. Otwory do ich montażu można wykonać wiertłem do drewna sosnowego, ponieważ boki skrzynek najczęściej są wykonane właśnie z sosnowych deseczek.

Pomysły i inspiracje do wypalenia

Co możemy stworzyć? Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Jeżeli dysponujemy talentem plastycznym, możemy pokusić się o wyrysowanie własnego pomysłu, który potem wypalimy kawałek po kawałku, tworząc trwałe dzieło. Ale talent nie jest tu warunkiem koniecznym, ponieważ rysunek spokojnie możemy skopiować na drewno za pomocą kalki, a potem dodać efekty i cienie. Bardzo efektownym materiałem służącym do wypalania są plastry brzozowe cięte po skosie. Takie cięcie, przy którym widoczny pozostaje bok pokryty białą korą, dodaje pracy naturalności i wizualnie rozjaśnia całość. A jeżeli pokusimy się o wypalenie na nim motywów zwierzęcych, to sprawimy, że nasze drewno ożyje ponownie.

Do czego jeszcze przyda się pirografia?

Zastosowanie pirografii nie ogranicza się do motywów rysunkowych. Niezwykle ciekawie wyglądają personalizowane deski kuchenne z napisaną pirografem sentencją, tabliczki informacyjne, szyldy, drewniane podkładki pod kubki, zakładki do książek, breloczki czy magnesy na lodówkę. Drewniane bombki choinkowe ozdobione tą metodą zapewnią drzewku oryginalny wygląd i ekologiczne przesłanie. Pracę można zabezpieczyć lakierem akrylowym lub jasna bejcą, a jeżeli zależy nam na kolorach, to jak najbardziej można techniki mieszać.

Tak wdzięczny materiał jak drewno pozwala wyobraźni na nieograniczone działanie, a prace namalowane ogniem oczarowują ludzkie zmysły.