Najnowsze Psychologia

Do trzech razy miłość

zakochanie

Miłość od pierwszego wejrzenia być może zdarza się nie tylko w filmach. W życiu zakochujemy się zwykle nie tylko raz. Tak mówią statystyki. Bazując na doświadczeniach, śmiało stwierdzamy, że pierwsza miłość nie zawsze okazuje się być tą ostatnią. Ile razy możemy się zakochać? Czy pasuje tu stwierdzenie „do trzech razy sztuka”?

Zakochać się jeszcze raz

Kobiety z reguły są bardziej wrażliwe i uczuciowe niż mężczyźni. Zakochują się dość często. Przystojny aktor czy wokalista wystarczy, by stwierdzić ten stan. To tylko nasze wrażenie, które tak na prawdę niewiele wspólnego ma z prawdziwą miłością. Faktycznie zakochujemy się w życiu kilka razy. Naukowcy twierdzą, że dokładnie trzy. Mamy więc trzy szanse, by spotkać na swojej drodze prawdziwą miłość. Jak widzą to eksperci? Czy rzeczywiście ich teoria odzwierciedla się w realnym życiu?

Pierwsza miłość

Pierwsze zauroczenie i zakochanie kojarzone jest z czasami szkolnymi. To właśnie wtedy poznajemy smak miłości i często też pierwszego rozczarowania. Miłość nie jest wtedy dojrzała, co nie znaczy, że nie jest piękna i wyjątkowa. Oczywiście istnieją pracy, zapewne w naszym otoczeniu także, które mimo upływu lat, wciąż są w związkach, nawet małżeńskich. Szkolna miłość ma swój urok, ale w większości przypadków kończy się wraz z zakończeniem nauki czy wyjazdem na studia lub do pracy.

Miłość po raz drugi

Druga miłość bywa określana jako trudna i bolesna. Dzieje się tak, gdyż trafiamy na niewłaściwe osoby, angażujemy się dość mocno i poświęcamy. Nie chcemy stracić drugiej osoby, wydaje nam się, że możemy zbudować trwały związek. W praktyce cierpimy, wdając się w toksyczne relacje. Prędzej czy później któraś ze stron cierpi, następuje rozpad relacji. Skomplikowane związki bardzo często są przypisywane osobom dość młodym, które być może jeszcze nie myślą o stabilizacji. Dlatego nawet kilkuletni związek może się rozpaść. Ale spokojnie, najlepsze dopiero przed nami.

Do trzech razy sztuka

Miłość potrafi nas zaskoczyć. Ta trzecia jest bardziej dojrzała, ponieważ wiemy czego szukamy i oczekujemy od drugiej strony. Przeżyliśmy już rozstania i rozczarowania. Pragniemy być szczęśliwi, więc zakochujemy się mocno, jak nigdy przedtem. Mówi się, że trzecia miłość to ta najważniejsza i najbardziej trwała. Idealna i ostatnia, choć niekoniecznie z fajerwerkami, jak to bywa przy pierwszym zakochaniu. I nie jest to ważne, ponieważ liczy się coś innego niż kwiaty czy kolacje przy świecach. Bliskość, wsparcie i zaufanie, bo na tym polega miłość. I taka piękna miłość na zawsze to marzenie wielu osób. Ci, którzy jej doświadczą z pewnością w końcu będą szczęśliwi.

miłośćTrzeba przyznać, że osoby badające uczucia bardzo trafnie przedstawili rodzaje miłości. Być może wiele z was odnalazło w nich siebie. Jeśli czekacie na prawdziwą miłość, to chyba warto, skoro ma być tą najpiękniejszą, ostatnią.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

Tess

6 lat temu

Miałam kilku adoratorów ale kochałam tylko męża, wcześnie wyszłam za mąż. Od kilkunastu lat jestem sama, nie chciałam nikogo. Jak się trafi przyjaźń czy miłość to trzeba się cieszyć ale nie szukać na siłę. Widziałam starsze panie w sanatorium, które ośmieszały się umawiając się co rusz z innym panem. Panowie czasem uciekali przed takim towarzystwem.

  linea

  6 lat temu

  Też uważam, że nie należy szukać miłości na siłę. Chociaż nie ma też nic złego w pragnieniu bycia z drugą osobą. To normalne, że każdy chce mieć kogoś, z kim może spędzać czas.
  Nie każdemu jest dane spędzić całe życie u boki jednej miłości. Nasze losy różnie się układają. Ale nie należy też bronić się przed kolejną miłością, trzeba dać jej szansę, bo może okazać się że właśnie na taką miłość czekaliśmy.

linea

6 lat temu

Każda kolejna miłość jest inna, bo też nasze doświadczenia i wyobrażenia o miłości się zmieniają.
Zmieniają sie nasze oczekiwania co do drugiej połówki, wiadomo, że jako młodzi szukamy przede wszystkim fajnej zabawy i przystojnego chłopaka obok, którego pozazdroszczą nam koleżanki. Raczej nie myślimy o tym, że nasz chłopak ma się sprawdzić później jako idealny mąż i ojciec. Liczy sie tu i teraz. My dojrzewamy i dojrzewaja nasze oczekiwania.

Jednak każda miłość jest piąkna i zawsze myślimy że jedyna i największa.

Aneczka2015

6 lat temu

W powiedzeniu do trzech razy sztuka coś jest 🙂 przynajmniej tak było u mnie 🙂 chociaż dwie pierwsze znajomości to na pewno nie była miłość…

Mindi

6 lat temu

Zgadzam się artykułem, przynajmniej ja tego doświadczyłam. Co prawda dziś myślę, że te poprzednie miłości były tylko zauroczeniem. Ale miałam kilka sympatii zanim trafiłam na męża i uważam, że to jest ta właśnie głęboka miłość, na którą warto było czekać. Ale może poprzednie związki nauczyły mnie co jest dla mnie ważne i czego szukałam.

Danusiate

6 lat temu

Miłość na każdym etapie ma wielki urok – ważne, żeby się na nią otworzyć i umieć się nią cieszyć.

  linea

  6 lat temu

  Dokładnie. Nawet po ciężkich przejściach musimy ponownie komuś zaufać, bo tylko tak można stworzyć nowy udany związek.

Zostaw komentarz