Kuchnia Zdrowa dieta

Dieta 80/20 – poznaj jej założenia!

dieta 80/20

Wygląd top modelki jest w zasięgu ręki. Oprócz regularnych ćwiczeń, niezwykle ważne jest odpowiednie odżywianie, w czym pomagają przeróżne diety. Niektóre są bardzo popularne wśród gwiazd, jak dieta 80/20. Już dziś poznaj jej założenia i przekonaj się, czy warto ją zastosować!

Dieta cud

Kobieta przechodząca na dietę liczy przede wszystkim na szybkie efekty. Jej celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Ale zdrowa dieta to przede wszystkim racjonalne żywienie i dostarczenie organizmowi cennych składników odżywczych. To nie tylko odchudzanie, ale sposób na żywienie przez długi czas. Po stosowaniu diety, często pojawia się efekt jo-jo. Waga wraca do poprzedniego stanu, a wraz z nią spada poczucie wartości kobiety. Dieta cudnie zawsze przynosi takie efekty, jakie chcielibyśmy zobaczyć. Jednak spośród mnóstwa jadłospisów, można wybrać takie, które będą nam w pełni odpowiadać i nie zagrożą naszemu zdrowiu.

Dieta 80/20

Modelki, aktorki i znane trenerki są najlepszymi promotorkami różnych diet. Ich style odżywiania są naśladowane przez tysiące, a może i nawet miliony kobiet. Podobnie było z dietą 80/20, którą pokochała Jessica Alba czy Karlie Kloss. Dieta nie jest zbyt wymagająca, to wręcz prosty sposób na utrzymanie pięknej sylwetki. Główną zasadą diety jest forma 80/20, czyli 80% zdrowych produktów i 20% wszelkich żywieniowych przyjemności. W praktyce oznacza to nic innego, jak jedzenie większej ilości wartościowych produktów. Słodkości i niezdrowe przekąski mogą być obecne w diecie, ale ich ilość nie może przekroczyć tytułowych 20%. Dzięki temu możemy ze spokojem komponować dietę, bez żadnych wyrzeczeń. Wszelkie zakazy, które są dostrzegalne w innych jadłospisach wywołują presję, przez co jeszcze bardziej mamy ochotę akurat na co, czego nie powinnyśmy jeść. Dieta 80/20 jest wolna od tych praktyk, co jak się okazuje, bywa bardzo skuteczne. Zachowując umiar jesteśmy w stanie utrzymać wagę. Sama dieta to jednak nie wszystko. Aktywny tryb życia i spora dawka ruchu pomoże nam w osiągnięciu wymarzonej sylwetki i utrzymaniu pięknego wyglądu na długi czas.

Kalorie w codziennej diecie

dieta 80/20Każdego dnia, powinniśmy dostarczyć organizmowi 2000 kcal. Według diety 80/20, 1800 kcal to zdrowe produkty, a pozostałe 200 to przekąski. Jadłospis zakłada cztery posiłki dziennie, spożywane co 4 godziny. Trzy główne posiłki powinny zawierać węglowodany, tłuszcze i białka. Czwarty posiłek możemy potraktować jako deser, gdzie możemy pozwolić sobie na mały grzech żywieniowy. Niektóre z diet zakładają tzw. cheat day, jednak w wypadku diety 80/20 nie warto tego robić. Wówczas długie tygodnie walki o zgrabną sylwetkę mogą zostać zaprzepaszczone. Najlepiej trzymać się ściśle zasad każdego dnia. Dieta 80/20 może być ciekawą formą zdrowego i racjonalnego odżywiania się, bez katowania organizmu i całkowitego wykluczania produktów z jadłospisu.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Mindi

7 lat temu

Mysiowa, podjęłaś trudnego zadania i to z dobrym skutkiem. Chętnie przeczytałabym co można jeść na Twojej diecie, może podzielisz się doświadczeniem. Także mam problemy zdrowotne i nie wiem co mam jeść. Ta dieta 80/20 jest dość rozsądna, preferuje zdrowe jedzenie ale nie jest tak restrykcyjna żeby wykluczała mały deser. Myślę, że przy dobrze ułożonym jadłospisie może być to dieta na całe życie.

mysiowa

7 lat temu

W każdej dziedzinie potrzebny jest umiar.
Ja schudłam 50 kg w 7 miesięcy.
Bo miałam bata; przy wszystkich chorobach doszła jeszcze śpiączka cukrzycowa.
Sama ustałam sobie co jem, bo dietetyczka była bezradna; warzywa nie, bo potas mnie zadusi, nabiał nie ,bo moczniki kwas moczowy rośnie, białka mało,bo nerki na wykończeniu.
Liczyłam kalorie- nie więcej niż 1600- 1800 dziennie.

    ewalub

    7 lat temu

    Gratulacje, 50 kg to bardzo dużo. Teraz już lepiej się czujesz, ustąpiły jakieś problemy zdrowotne?

pati25

7 lat temu

Prosta to dieta.Nie wymaga dużych wyrzeczeń.Wystarczy jeść zdrowo,dostarczać dawkę ruchu 🙂

Aneczka2015

7 lat temu

Myślę, że wszystko należy robić w granicach rozsądku i jeść, i ćwiczyć a organizm nam się za to odwdzięczy 🙂

Zostaw komentarz