Niepewność jest stale wpisana w życie człowieka. Nie mamy gwarancji, że pewne kwestie się nie zmienią. Wynika to chociażby z praw natury, nieoczekiwanych katastrof i epidemii. Czym jest tolerancja niepewności?
Nieprzewidywalne życie a reakcja na zmiany
Nasze życie nie jest do końca przewidywalna. Chociaż bardzo nam zależy na tym, aby przejąć nad nim kontrolę, to ta sztuka nie zawsze nam się udaje. Często wówczas czujemy lekkie poirytowanie. Jednak u niektórych ludzi każda zmiana ustalonego porządku, powoduje ogromny lęk, smutek i niepokój.
Tolerancja niepewności przybiera różne poziomy
Epidemia COVID-19 dobitnie pokazuje, jak ważna jest tolerancja niepewności. Osoby, które wykształciły ją w szerokim zakresie, podchodzą do życia w sposób elastyczny. Nie załamują się każdą zmianą, która wymyka się ich planom. Potrafią natomiast dostosować się do nowych warunków i funkcjonować w nich w miarę normalnie. Ze względu na pandemię wielu Polaków drży z niepewności o swoją przyszłość. Problem ten bardziej dotyka młode osoby, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i w razie trudności finansowych zostaną zwolnione w pierwszej kolejności jako najmniej doświadczone.
Wiara we własne siły a wysoka tolerancja niepewności
Tolerancja niepewności sprawia, że choć nie znamy jutra, nie wiemy do końca, co nam przyniesie, to potrafimy żyć chwilą obecną. Nie wybiegamy zbyt daleko w przyszłość i nie zamartwiamy się na zapas. Zdajemy sobie sprawę, że możemy stracić kluczowego klienta, bo jego firma zrezygnuje chwilowo z inwestycji. Jednocześnie wierzymy w to, że możemy pozyskać kogoś nowego i w rezultacie przetrwać na rynku. Tolerancja niepewności wiąże się z przekonaniem, że nawet jeśli czynniki zewnętrzne ulegną zmianie, to jakoś się w nich odnajdę i dam radę.
Poszukiwanie prawdy i strach przed podjęciem złej decyzji
Osoby, które mają niską tolerancję niepewności, chcą poznać konkretną odpowiedź. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Nikt nie da nam gwarancji, że za miesiąc gospodarka zostanie całkowicie odmrożona i będzie można inwestować w niezwykle niepewne branże. Nawet jeśli dziś sytuacja wyglądałaby pomyślnie, to za miesiąc może ulec znacznemu pogorszeniu. Człowiek musi zdać sobie sprawę z ograniczeń, na jakie napotyka w codziennym życiu. Decyzje podejmujemy w oparciu o wiedzę i informacje, jednak te są dość okrojone. Ich niepełność może sprawić, iż podejmiemy zły wybór. Niemniej nasza decyzja może nam przynieść upragniony sukces.
Trudności w podejmowaniu decyzji
Niska tolerancja niepewności utrudnia podejmowanie decyzji. Człowiek potrafi godzinami przeczesywać internet, aby upewnić się, że nie popełnia błędu. Strach przed jego dokonaniem może wynikać z systemu, w jakim został wychowany. Jeśli rodzice byli bardzo lękowi, zaszczepili w dziecku przekonanie, że świat to niebezpieczne miejsce, a za złe wybory płaci się najwyższą cenę. Tymczasem decyzje trzeba podejmować, nie można się ich bać. Trzeba uwierzyć, że w danych okolicznościach dokonujemy najlepszego możliwego wyboru. Na szczęście za większość błędów nie musimy płacić życiem. Skutki wielu z nich da się odwrócić.