Zygmund Freud wśród licznych teorii psychologicznych sformułował przymus powtarzania. Co kryje się pod tym określeniem? Jak to wygląda w praktyce? W naszym artykule wyjaśniamy, czym jest przymus powtarzania.
Przymus powtarzania a wzorce z dzieciństwa
Bardzo często przymus powtarzania opiera się na tym, co doskonale znamy z dzieciństwa. Dziecko, które przychodzi na świat, musi nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie. Staje się jego członkiem poprzez naśladownictwo najbliższych osób ze swojego otoczenia. Dobrze, gdy rodzice przejawiają zdrowe wzorce zachowania. Gorzej, gdy w danej rodzinie mają miejsce postawy patologiczne. Przymus powtarzania bowiem w większości przypadków płynie z dzieciństwa. Nawet jeśli jakaś sytuacja nie jest dla nas komfortowa, to jawi się jako dobrze znana. Wiemy, jak sobie w niej poradzić. Inne sytuacje mogą być dla nas obiektywnie lepsze, ale będziemy ich unikać, ponieważ nikt nie pokazał nam, jak sobie w nich radzić.
Wybieranie partnerów niedostępnych emocjonalnie
Jeśli twój ojciec był niedostępny emocjonalnie, borykał się z alkoholizmem, całe dnie spędzał w pracy, wolał wyjścia z kolegami od zabaw z tobą, w dorosłym życiu możesz nieświadomie wybierać partnerów niedostępnych emocjonalnie. Chcesz bowiem stworzyć inne zakończenie tej historii. Pragniesz swoim zachowaniem zasłużyć na uwagę partnera. Poza tym nie posiadasz dobrego wzorca w relacji z mężczyznami. Ten z niedostępnym emocjonalnie mężcyzną znasz doskonale i wiesz, jak się w nim odnaleźć. Faceci dostępni emocjonalnie, chętni do rozmów i spotkań, mogą ci się nawet jawić jako pewne zagrożenie. To dla ciebie zupełnie nowa sytuacja i nie wiesz, jak sobie w niej poradzić.
Naruszanie prawa i pakowanie się w problemy
Jeśli w twojej rodzinie często dochodziło do naruszania prawa, np. ojciec kradł, starszy brat handlował narkotykami, masz większe predyspozycje do pakowania się w problemy. W dorosłym życiu przymus powtarzania może cię skierować na drogę przestępczą. Nie znasz bowiem innych wzorców zarabiania pieniędzy. Nauczyłaś się, że nielegalne źródła dochodu pozwalają żyć na odpowiednim poziomie. Liczysz na to, iż nie zostaniesz przyłapana na przestępstwie.
Alkohol jako sposób na stres
Jeśli na co dzień widziałaś pijanego ojca, który sięgając po alkohol, rozładowywał stres przyniesiony z pracy, zapewne nie znasz innych sposobów radzenia sobie z napięciem. W rezultacie jako dorosła kobieta też możesz regulować swój nastrój, pijąc kieliszek wina na rozluźnienie. To droga donikąd, jeśli sobie uświadomisz, iż rządzi tobą przymus powtarzania i musisz wypracować bezpieczne metody radzenia sobie ze stresem, unikniesz zgubnych skutków nałogu. Jeśli nie wiesz, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc, idź do terapeuty. On podpowie ci, jak w bezpieczny sposób możesz rozładować stres.
Związki przemocowe sięgają wielu pokoleń wstecz
Gdy patrzymy na związek przemocowy naszej koleżanki z pracy, zastanawiamy się, jak ona w ogóle może w nim trwać. Same od razu opuściłybyśmy mężczyznę, który podnosi na nas rękę. Dla nas jest to niezrozumiałe. Jednak gdy przyjrzymy się z bliska historii tej kobiety, okaże się, że była ona świadkiem przemocy, jakiej jej ojciec dopuszczał się na matce. Otrzymała tym samym negatywny wzorzec. Jej przymus powtarzania każe się wikłać w relacje z mężczyznami uzależnionymi od alkoholu czy substancji psychoaktywnych. One nie wie, co to znaczy żyć w zdrowym związku wolnym od przemocy. Dlatego też wikła się w relacje, które nie są dla niej przyjemne, ale chociaż doskonale je zna.