Cykoria rośnie bardzo często na nieużytkach i przydrożach. Roślina najczęściej kwitnie na niebiesko i sięga nawet do 1,2 metra wysokości. Z nazwą cykorii wiele osób kojarzy też popularny napój. Dowiedz się skąd się biorą jej znakomite właściwości oczyszczające i dlaczego dobrze robi na żołądek?
Cykoria podróżnik
Pod taką sympatyczną pełną nazwą kryje się popularna cykoria. Zamiennie zwykło się też określać ją cykorią zwyczajną, podróżnikiem błękitnym (kolor kwiatów), lekarskim, polnym i pospolitym. Cykoria pochodzi z rodziny astrowatych. Jej łodygi są rozgałęzione, a liście lancetowate. Dziko rosnąca cykoria ma niebieskie kwiaty. Zdarza się, że przybierają one kolor różowy albo biały. W jej korzeniu mieści się sok mleczny, który ma biały kolor.
Wyróżnia się ok. osiem gatunków cykorii, a występuje głównie w Europie, Azji i Afryce. Ta bylina jest rośliną jedno lub dwuletnią.
Działanie cykorii
Naukowcy udowodnili, że pobudza apetyt i powoduje korzystne warunki do produkcji żółci. Niektórzy uważają, że stosując cykorię można leczyć wrzody żołądka. Roślina ma działanie moczopędne. Ponadto minimalizuje za dużą ilość cholesterolu we krwi oraz lipidów.
Cykoria świetnie oczyszcza nerki i wątrobę, stąd poleca się ją na leczenie wszelkich kłopotów z tymi organami. Bylina jest jeszcze przyjacielem ludzkiego żołądka. To antidotum na wszelkiego rodzaju dolegliwości trawienne jak wzdęcia, wiatry, odbijanie się i problemy z trawieniem.
Cykoria a inulina
Inulina czyli wielocukier działa na zasadzie probiotyku. To za jej sprawą powstaje korzystne środowisko dla dobroczynnych bakterii nieocenionych przy prawidłowym przebiegu pracy jelit. Możliwe, że to właśnie dlatego nie dochodzi do patologicznych zmian w jelitach.