Wady wzroku najczęściej objawiają się pogorszeniem ostrości widzenia, a także szeregiem innych symptomów, które mogą być już czysto fizyczne. Jedną z popularniejszych wad aparatu wzroku jest niezborność, którą można skorygować odpowiednio dobranymi szkłami kontaktowymi. Czym więc jest niezborność, jak się ona objawia, a także jakie soczewki pomogą tę wadę niwelować?
Czym dokładnie jest niezborność?
Niezborność to jedna z częściej występujących wad wzroku – pojawia się ona zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Popularnie nazywa się ją astygmatyzmem. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie: astygmatyzm – co to dokładnie jest? Otóż najprościej można powiedzieć, że jest to wada wynikająca z nieprawidłowego kształtu soczewki lub rogówki. Odpowiadając nieco dokładniej na pytanie co to jest astygmatyzm, można tu wskazać na zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej. Jest to dolegliwość, w której wspomniane już zaburzenia symetrii doprowadzają do powstania niepunktowego obrazu na siatkówce oka. Tak więc, co to jest astygmatyzm? Wada, która doprowadza do znacznego pogorszenia się ostrości widzenia.
Jakie są najpowszechniejsze objawy niezborności?
Wiedzą już co to jest astygmatyzm, warto zastanowić się także, jakie objawy mu towarzyszą. Otóż astygmatycy najczęściej skarżą się na:
- rozmywanie się widzianego obrazu;
- lepsze widzenie linii poziomych niż pionowych lub odwrotnie;
- rozmywanie się krawędzi i konturów;
- „krzywienie się” obrazu;
- widzenie „za mgłą”.
Astygmatyzm często powoduje także chroniczne bóle głowy i łzawienie oczu. W tym momencie, mając świadomość co to jest astygmatyzm i jakie symptomy mu towarzyszą, nie powinno się tego lekceważyć. Astygmatyzm – objawy są dość jednoznaczne, a szybka reakcja zapobiegnie pogłębianiu się wady.
Jakie szkła kontaktowe pozwalają skutecznie korygować niezborność?
Soczewki kontaktowe to popularny sposób korygowania wad wzroku. W sprzedaży dostępne są ich różne rodzaje, w zależności od częstotliwości ich wymiany, a także sposobu działania. Jednak soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu znacznie różnią się od tradycyjnych szkieł kontaktowych. Soczewki na astygmatyzm zaprojektowane są w taki sposób, by poprawiać kształt zdeformowanego elementu aparatu wzroku, a także przywracać ostrość widzenia. Dla astygmatyków rekomendowane są soczewki kontaktowe toryczne.
Czym wyróżniają się toryczne szkła kontaktowe?
Wiedząc już co to jest astygmatyzm i do jakich deformacji w obrębie aparatu wzroku doprowadza ta wada, nie trudno wywnioskować, że do jej korekcji konieczne są odpowiednio uformowane soczewki kontaktowe. Szkła toryczne posiadają kształt, który przypomina przeciętego na pół obwarzanka. Co więcej, wyróżniają się one odmiennymi grubościami na swojej całej powierzchni. Takie soczewki kontaktowe posiadają różne moce i za każdym razem powinny być dobrane na podstawie diagnozy okulistycznej. Pacjenci powinni także pamiętać, że podstawą do efektywnego działania soczewek torycznych jest ich odpowiednie umieszczenie na gałce ocznej.