Szczerość w związku czasem bywa bagatelizowana, zdarza się też, że przybiera ona niewłaściwy wymiar. Niektórzy ludzie uważają, że wytykając wady partnerowi, wpływają korzystnie na jego rozwój. Wstępują oni w rolę mentorów, którzy przyznają sobie moralne prawo do pouczania innych. Na czym polega szczerość w związku i jak należy ją praktykować?
Spis treści:
- Krytykowanie partnera – dlaczego nie ma nic wspólnego ze szczerością?
- Na czym powinna opierać się szczerość w związku?
- Otwartość w związku to czasem zrzucanie poczucia winy na partnera
- Zdrowa komunikacja w związku
- Dlaczego krytyka partnera powinna być merytoryczna?
- Jak odrzucać nieproszone rady?
- Pozytywna szczerość w związku – dlaczego jest tak trudna?
Krytykowanie partnera – dlaczego nie ma nic wspólnego ze szczerością?
Niektóre osoby nie mają żadnych zahamować przy wyrażaniu swoich opinii i poglądów. Często w ten sposób ranią innych. Nie wnoszą do ich życia nic konstruktywnego poza oskarżeniami i nieproszonymi opiniami. Na tym wcale nie polega szczerość. Krytykowanie innych, które nie idzie w parze z aspektem merytorycznym, często pomaga jedynie pozbyć się własnych frustracji i choć przez chwilę poczuć się lepiej. Nie wnosi zaś nic pozytywnego w życie tych, których poddaje się ocenie.
Na czym powinna opierać się szczerość w związku?
Szczerość w związku powinna opierać się na wyrażaniu własnych emocji, spostrzeżeń, obaw, radości i oczekiwań. Wymaga odsłonięcie miękkiego podbrzusza. Np. przyznając, że zdrowie jest dla nas bardzo ważne, dlatego regularnie się szczepimy, narażamy się na potencjalną krytykę. Nigdy nie wiemy, jakie stanowisko w tej sprawie ma druga strona, dopóki go nie poznamy. Z drugiej strony tylko otwarcie wyrażając swoje emocje i wartości, można zbudować szczęśliwy związek. Niektórzy ludzie bardzo boją się bycia sobą w relacji romantycznej. Nieustannie towarzyszy im lęk przed odrzuceniem. Jednak muszą zdecydować się na ten krok, aby w związku pojawiło się miejsce na bliskość i intymność.
Otwartość w związku to czasem zrzucanie poczucia winy na partnera
Otwartość w związku nie zawsze bywa realizowana w przemyślany sposób. To ważne, aby dopuścić drugiego człowieka do swojego wnętrza. Opowiedzieć mu o swoich przeżyciach i trudnościach, np. przyznać się do wysoko wrażliwego układu nerwowego, który jest szczególnie wyczulony na bodźce, przez co dość szybko się męczy w hałaśliwych miejscach. Wbrew pozorom szczerość w związku nie ma nic wspólnego z mówieniem wprost o swoich zdradach czy luźnym podejściem do seksu z czasów młodości. Niektóre osoby mają ogromne wyrzuty sumienia, że dawniej postąpiły niewłaściwie. Aby się ich pozbyć, obarczają nimi partnera. To jednak najgorsze, co mogą zrobić. O pewnych sprawach lepiej porozmawiać z psychologiem, księdzem czy przyjaciółką niż partnerem romantycznym. Można go bowiem skrzywdzić lub zmienić jego stosunek do naszej osoby.
Zdrowa komunikacja w związku
Zastanawiasz się, czy możesz pozwolić sobie na otwartość w związku i przekazanie partnerowi konkretnego komunikatu? Musisz bliżej przyjrzeć się swoim motywom oraz temu, co może zyskać druga osoba dzięki twojej szczerości. Np. jeśli chcesz mu powiedzieć o poronieniu sprzed lat, aby przygotować go na ewentualne problemy z zajściem w ciążę, to warto rozważyć rozmowę. Natomiast gdy chcesz zakomunikować partnerowi, że jego matka zachowuje się w sposób nieokrzesany, lepiej odpuść sobie tę informację. Ona nie wniesie nic dobrego do waszego życia, gdyż nikt nie wybiera sobie rodziców.
Dlaczego krytyka partnera powinna być merytoryczna?
Krytyka partnera zawsze powinna iść w parze ze wskazówką, co może zmienić w swoim życiu. Np. często złościsz się na mnie, że nie pomogłam ci w jakiejś czynności. Czuję się niesprawiedliwie traktowana, lepiej będzie, gdy zaczniesz mi mówić, czego ode mnie oczekujesz. Stawiając sprawę w ten sposób, możemy poprawić jakość relacji. Ważne, aby w krytyce partnera nie zapędzić się zanadto. Nie wytykać mu rzeczy, na które nie ma wpływu oraz okazać mu szacunek przy formułowaniu komunikatów.
Jak odrzucać nieproszone rady?
Niektóre osoby serwują nam niechciane rady. Te często wyprowadzają z równowagi i psują nastrój. Warto jednak reagować, gdy ktoś się zagalopowuje, stawiając mu wyraźne granice psychologiczne. Np. nie prosiłam cię o radę ws. zmiany mojego wizerunku. Proszę, abyś nie udzielał mi jej, gdyż nie jestem nią zainteresowana.
Pozytywna szczerość w związku – dlaczego jest tak trudna?
Warto praktykować pozytywną szczerość w związku. Taka postawa wymaga jednak ogromnej odwagi. Trzeba bowiem przyznać, ile dobrego drugi człowiek wnosi do naszego życia. Niektóre osoby nie potrafią wyznawać miłości i wyrażać wdzięczności, gdyż zostały wychowane w przeświadczeniu, że mają być samowystarczalne. Boją się, że okazując komuś swoje prawdziwe intencje, mogą spotkać się z odrzuceniem. Stają się słabsze, a ich pozycja ulega pogorszeniu. Taka postawa jednak sprzyja budowaniu bliskościowej więzi w relacji romantycznej.