Świat nieustannie się zmienia, pojawiają się nowe technologie, programy i sposoby załatwiania spraw urzędowych. Trzeba jakoś za tym wszystkim nadążyć, co nie zawsze jest łatwe. Czasem przeraża nas liczba nowych rzeczy do opanowania, czujemy się nią przytłoczeni i sobie odpuszczamy. Dlaczego warto pielęgnować ciekawość świata?
Spis treści:
- Dlaczego na naukę nigdy nie jest za późno?
- Plastyczność mózgu. Dlaczego nikt nie jest w 100% humanistą?
- Dlaczego ciekawość świata bywa tłamszona?
- Różne sposoby przyswajania wiedzy
- Dlaczego codzienny trening mózgu jest tak ważny?
- Dlaczego warto pielęgnować ciekawość świata?
- Jak szybki tryb życia wpływa na pamięć?
- Czynności wykonywane automatycznie – jak ich nie zapominać?
Dlaczego na naukę nigdy nie jest za późno?
Specjaliści zachęcają do tego, aby uczyć się bez względu na wieku. Każdy może zapisać się na jakiś kurs czy studia, które pozwalają mu poszerzać wiedzę z zakresu, który go interesuje. Nauka stanowi wspaniały trening dla mózgu, spowalnia jego proces starzenia się i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób otępiennych. W związku z tym warto ją praktykować na co dzień.
Plastyczność mózgu. Dlaczego nikt nie jest w 100% humanistą?
Ludzki mózg charakteryzuje się ogromną plastycznością, dlatego może nauczyć się wielu rzeczy, aczkolwiek niektóre mogą nam sprawiać większe trudności. Nie należy jednak do własnego potencjału podchodzić zero-jedynkowo. Często już w liceum dzielimy się na ścisłowców i humanistów. To bardzo krzywdzące podejście, gdyż ogranicza rozwój. Osoba, która została sklasyfikowana przez nauczycieli jako słaba z matematyki, idzie na filologię polską, choć lepiej odnalazłaby się w ekonomii. Po prostu trafiła na niewłaściwego nauczyciela, który nie potrafił w przystępny sposób przekazać wiedzy.
Dlaczego ciekawość świata bywa tłamszona?
Dlaczego warto praktykować ciekawość świata? Ta otwiera bowiem przed nami nowe horyzonty. Jednak nie wszyscy to rozumieją. Gdy ktoś studiuje dwa kierunki, ma liczne hobby, czyta książki o różnej tematyce, to często słyszy, że jest niestabilny emocjonalnie lub ma problem z podjęciem decyzji. Ciekawość świata dziś się tłamsi, zachęcając do podjęcia wąskiej specjalizacji. Często mówi się, że jak ktoś ma zbyt szerokie spektrum zainteresowań, to na niczym nie zna się w 100%.
Różne sposoby przyswajania wiedzy
Wykazano, iż ludzie w odmienny sposób przyswajają wiedzę. Jedni są wzrokowcami, drudzy słuchowcami, a jeszcze inni muszą uczyć się w ruchu. Warto jednak otworzyć się na różne doświadczenia i próbować nowych metod, gdyż zmusza to mózg do pracy, a to chroni przed wieloma chorobami otępiennymi.
Dlaczego codzienny trening mózgu jest tak ważny?
Niestety, ludzki mózg lubi nudę, gdyż dzięki niej odpoczywa i nie musi pracować na zwiększonych obrotach. Ta jednak źle na niego wpływa. Stagnacja sprawia, że ulega rozleniwieniu, co w przyszłości może zaowocować problemami z pamięcią, tworzeniem związków przyczynowo-skutkowych czy krytycznym myśleniem. Niektórzy ludzie kiedyś świetnie się zapowiadali. Później jednak ugrzęźli w nieciekawej pracy, która ograniczyła ich rozwój intelektualny. W rzeczywistości z czasem ich słownictwo zubożało. Trening mózgu przynosi dobre rezultaty, dlatego temu narządowi codziennie trzeba serwować jakieś wyzwania.
Dlaczego warto pielęgnować ciekawość świata?
Zmiany pozwalają wyjść poza utarte schematy. Gdy idziemy do innej restauracji niż zazwyczaj, odkrywamy nowe smaki. Kiedy jedziemy do innego miasta, poznajemy jego architekturę, która może różnić się od tej, z którą obcujemy w rodzinnej miejscowości. Wszystko to wyzwala ogromną kreatywność i otwiera na nowe wyzwania.
Jak szybki tryb życia wpływa na pamięć?
Szybki tryb życia nie jest dobry dla mózgu, gdyż często o czymś zapominamy. Do tego lubimy wyręczać się urządzeniami elektrycznymi, które pewne rzeczy mają zapamiętywać w naszym imieniu. To z nich dowiadujemy się, kiedy koleżanka ma urodziny. Kiedy ktoś ukradnie nam telefon, mamy problem, aby skontaktować się z partnerem, gdyż nie znamy jego numeru na pamięć.
Czynności wykonywane automatycznie – jak ich nie zapominać?
Niektóre osoby ciągle zastanawiają się, czy zamknęły za sobą drzwi w mieszkaniu, mają w domu jeszcze jakąś paprykę etc. Niektóre czynności wykonujemy automatycznie. Do tego w codziennej gonitwie zapominamy o wielu rzeczach. Aby tego uniknąć, należy zostawić ślad w pamięci, mówiąc na głos: opłaciłam czynsz, wyłączyłam żelazko etc.
Dzieci uczą się poprzez zabawę, gdyż ta uruchamia ich wyobraźnię. Każdy może skorzystać z tej metody, wizualizując sobie różne rzeczy.