Dieta na serce
AdobeStock, sublicencja udzielona przez partnera

Choroby układu sercowo-naczyniowego są powszechne w polskim społeczeństwie. Chociaż wiele z nich wynika z uwarunkowań genetycznych, w większości przypadków częstą przyczyną jest niewłaściwa dieta. Jeżeli więc chcesz uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, warto przyjrzeć się dotychczasowemu menu i wykluczyć z niego kilka niepożądanych produktów. Sprawdź, czego nie powinna zawierać dieta na serce.

Prawidłowo skomponowana dieta jest jednym z głównych działań prewencyjnych, które przyczynia się do redukcji ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Stosowana jest także w przypadku osób chorych w celu zminimalizowania dalszego postępowania schorzenia – jako metoda niefarmakologiczna, wspierająca leczenie farmakologiczne. Aby jednak przyniosła oczekiwane efekty, musi być dobrze skomponowana.

Dieta na serce – jakie produkty należy ograniczyć?

Istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji serca. Chodzi przede wszystkim o większe ryzyko rozwoju miażdżycy i nadciśnienia, które z kolei odpowiadają m.in. za zawał serca, chorobę wieńcową.

1. Czerwone mięso

Czerwone mięso jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmierne spożycie może doprowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu. Zaleca się, aby ilość tłuszczów nasyconych nie przekraczała 10% zapotrzebowania energetycznego. Każdy 1% nadwyżki energii pochodzącej z tych kwasów tłuszczowych może prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu LDL o 0,8-1,6 mg/dl.

2. Przetwory mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu

Przetwory mleczne, choć są ważnym składnikiem diety, mogą wpływać negatywnie na pracę serca. Są źródłem naturalnych kwasów tłuszczowych trans, które nie są pożądane w codziennym jadłospisie. Zdaniem ekspertów nie ma żadnych dowodów naukowych, aby tłuszcze trans pochodzenia naturalnego były mniej szkodliwe niż izomery trans pochodzenia przemysłowego.

W związku z tym, że nie zawsze udaje się wyeliminować całkowicie te produkty, należy ograniczyć ich spożycie – do niezbędnego minimum.

3. Żywność typu fast food

Jedzenie typu fast food nie służy nikomu. Nie dość, że stanowi potężny zastrzyk kalorii, to jeszcze jest źródłem izomerów trans kwasów tłuszczowych. Przyczyniają się więc do podnoszenia poziomu „złego” cholesterolu (frakcja LDL) we krwi przy jednoczesnym obniżaniu stężenia „dobrego” cholesterolu (frakcja HDL) – wyjaśnia przedstawiciel firmy cateringowej Nice To Fit You. To z kolei zwiększa ryzyko miażdżycy.

Dieta na serce – jak ją przygotować?

Chcesz mieć pewność, że skomponowana przez Ciebie dieta na serce jest zgodna z zasadami zdrowego żywienia? Jeśli nie masz czasu na samodzielne przyrządzanie posiłków, możesz skorzystać z cateringu dietetycznego. Wegańska czy wegetariańska dieta pudełkowa to opcja, która sprzyja kondycji serca. W ramach współpracy otrzymasz bowiem posiłki, które będą całkowicie pozbawione produktów pochodzenia zwierzęcego (dieta wegańska) lub będą zawierały tylko wybrane grupy produktów odzwierzęcych (dieta wegetariańska).