Jako młode kobiety często ubieramy to, co akurat wpadnie nam w oko lub jest modne. Z wiekiem przychodzi jednak większa świadomość siebie. W rezultacie zastanawiamy się wówczas, jak wykreować własny styl. Dzięki naszym wskazówkom będzie to dużo łatwiejsze. O czym warto pamiętać, poszukując własnej drogi modowej?
Spis treści:
- Dlaczego ubranie powinno być z tobą spójne?
- Po jakie ubrania sięgasz najchętniej?
- Jak wykreować własny styl?
- Dlaczego warto zbierać modowe inspiracje?
- Jak oswajać nowe fasony ubrań?
- Czy styl zmienia się z wiekiem?
- Analiza kolorystyczna – jak nie być jej niewolnikiem?
Dlaczego ubranie powinno być z tobą spójne?
Własny styl powinien nas wyrażać. Jeśli w jakimś ubraniu wyglądamy dobrze, ale nie czujemy się komfortowo, to nie powinnyśmy podążać tą drogą. Sukienka czy buty to rzeczy, które muszą być z tobą kompatybilne. Powinnaś się w nich dobrze czuć, niezależnie od noszonego rozmiaru czy typu sylwetki. Choć triki modowe, o których często pisze się w mediach, pomagają podkreślić atuty sylwetki i zatuszować mankamenty, to nie musimy ich stosować na każdym kroku. Np. jesteś stożkiem, ale lubisz rurki. Te nie komplementują twojej sylwetki, ponieważ podkreślają wąskie biodra. Niemniej chętnie po nie sięgasz, ponieważ je lubisz, to powinnaś nadal je nosić.
Po jakie ubrania sięgasz najchętniej?
Jeśli zastanawiasz się, jak wykreować własny styl, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co dominuje w twojej szafie. Możesz masz sporo sukienek, bo w nich czujesz się najwygodniej? To znak, że w tym kierunku warto się rozwijać. Wystrzegać należy się natomiast ubrań podobnych do tych, które już zalegają w spodniach. Np. masz pełno jeansów o kroju rurek, ale ich nie nosisz. Zadaj sobie pytanie, dlaczego te spodnie leżą u ciebie odłogiem. Być może nie nosisz ich, bo za bardzo cię cisną w brzuch czy uda. To znak, że jeans nie jest dla ciebie najlepszym materiałem, a rurki odpowiednim krojem. Takich spodni nie powinnaś więcej kupować.
Jak wykreować własny styl?
Osoby, które zastanawiają się, jak wykreować własny styl, mogą również skupić się na komplementach, które zbierają w codziennym życiu. Co najbardziej podoba się innym w ich garderobie? Może inni nie mogą oderwać od ciebie oczu, gdy założysz ubranie w kolorze liliowym? To znak, że ten odcień prawdopodobnie komplementuje twój typ urody. Oczywiście, nie musisz go nosić, jeśli nie lubisz. Jeśli jednak czujesz się w nim dobrze, a inni zawsze obsypują cię komplementami, gdy masz go na sobie, to znak, że powinnaś kupić sobie więcej liliowych ubrań.
Dlaczego warto zbierać modowe inspiracje?
Zbieraj modowe inspiracje. Możesz robić printscreeny stylizacji na Instagramie, które przypadły ci do gustu. Po pewnym czasie usiądź i sprawdź, co je łączy. Czasem może się okazać, że podoba ci się głębszy dekolt w kształcie litery V. On dodaje lekkości górnej części sylwetki, co sprawdza się w przypadku stożków, ale też kobiet obdarzonych przez naturę większym biustem.
Jak oswajać nowe fasony ubrań?
Jeśli nie jesteś pewna, czy dekolt w serek jest dla ciebie, kup jedną bluzkę z tym wycięciem. Oceń, jak się w niej czujesz. Jeśli korzystnie i chętnie w niej chodzisz, to znak, że powinnaś dokupić właśnie tego typu ubrania. Każde ubranie, które kupujesz, powinno pasować do kilku innych, które masz już w swojej szafie. Wyjątek stanowi tutaj sytuacja kompletowania ubrań do pracy. Jeśli zaczynasz pracę w banku i musisz kupić koszule, potrzebujesz również eleganckich spodni i spódnic. Tutaj koszula może do niczego nie pasować w twojej garderobie, ale i tak musisz ją kupić, podobnie jak odpowiednie doły. Jednak w życiu prywatnym należy wybierać rzeczy, do których nic nie musimy dokupić, chyba że całkowicie odmieniamy wygląd swojej garderoby. Stwierdzamy np., że mamy dosyć rurek, bo nas cisną i sięgamy po materiałowe spodnie typu marchewy, teraz możemy do nich dokupić góry w odcieniach zgodnych ze swoim typem urody.
Czy styl zmienia się z wiekiem?
Pamiętaj, że własny styl nie jest dany ci raz na zawsze. On ewoluuje wraz z tobą. Zbierasz nowe doświadczenia, robisz karierę zawodową, zmieniasz miejsce zatrudnienia – podążać powinien za tym także twój ubiór. Np. jako młoda kobieta źle czułaś się w koszulach i nosiłaś mniej formalne ubrania. Z czasem jednak zauważyłaś, że koszula wraz ze spódnicą ołówkową podnosi twój prestiż w firmie, teraz chętnie je nosisz, nawet gdy nie musisz.
Analiza kolorystyczna – jak nie być jej niewolnikiem?
Jak wcześniej wspominałyśmy, analiza kolorystyczna i sylwetkowa pomagają nam dobrać odpowiednie ubrania. Kierując się wskazówkami stylistów, możemy ze stożka zostać klepsydrą, podkreślić błękit swoich oczu czy piękny odcień cery. Niemniej to tylko swego rodzaju wsparcie, z którego wcale nie mamy obowiązku korzystać.