Narcystyczne zaburzenie osobowości to przypadłość, która sprawia, że osoba nią dotknięta nie nadaje się do związku. Ktoś taki nie wykazuje empatii, obca jest mu również troska o dobro innych. Narcyz kieruje się skrajnym egoizmem. Na dodatek nie czuje potrzeby zmiany, bo żyje mu się wygodnie. Narcystyczne zaburzenie osobowości to jedna z nielicznych przypadłości, wobec których psychoterapeuci są bezsilni. Związek z narcyzem a współuzależnienie – jak to wygląda w praktyce?
Spis treści:
- Dlaczego narcyz to toksyczny partner?
- Niewierny mąż i sprawca przemocy, czyli narcyz w praktyce
- Związek z narcyzem zaczyna się od pioruna sycylijskiego
- Dlaczego trudno rozstać się z narcyzem?
- Związek z narcyzem a współuzależnienie
- Magiczne myślenie – moja miłość go uzdrowi
- Uzależnienie od związku z narcyzem, czyli uzależnienie od sprzecznych emocji
- Rozstanie z narcyzem i psychoterapia
Dlaczego narcyz to toksyczny partner?
Związek z narcyzem stanowi źródło cierpienia. Takie osoby nie potrafią nikogo kochać, nikomu nie współczują i nie okazują empatii. Wskutek zaburzeń na pewnym etapie rozwoju ich mózgi pracują inaczej. Tacy ludzie uwielbiają być w centrum uwagi. Zależy im na wyrazach uznania. Dla nich potrafią zrobić wiele. Partner ma za zadanie dopełnić idealny wizerunek narcyza. Ten z kolei źle znosi jakąkolwiek krytykę. Z tego powodu wiele osób cierpiących na narcystyczne zaburzenie osobowości nie rozwija swoich talentów oraz inteligencji, ponieważ studia wiąża się z ocenianiem. Wykładowca czasem może skrytykować ich projekt, a to bardzo zniechęca ich do kontynuacji edukacji.
Niewierny mąż i sprawca przemocy, czyli narcyz w praktyce
Narcyz często uprawia przemoc psychiczną, w tym gaslighting. Zawsze winę za problemy w związku zrzuca na partnera. Ktoś taki wykazuje również zwiększoną tendencję do zdrad oraz niemoralnych zachowań. Na dodatek, gdy zostanie przyłapany na niewierności, próbuje wmawiać partnerce, że ona wymyśla głupoty, ma problemy psychiczne lub mówi wprost, że zdrada to jej wina, bo jest mało atrakcyjna. Nietrudno się domyślić, że związek z narcyzem wpływa negatywnie nie tylko na samoocenę, ale też zdrowie psychiczne.
Związek z narcyzem zaczyna się od pioruna sycylijskiego
Związek z narcyzem zazwyczaj zaczyna się całkiem niewinnie. On bardzo się stara, życie z kimś takim początkowo przypomina bajkę. Pojawia się wiele wyszukanych komplementów i romantycznych uniesień. Niestety, gdy rybka chwyci przynętę, odkrywa drugą, mroczną stronę narcyza. Pojawia się przemoc psychiczna oraz problemy w pracy nad wspólnym związkiem. Ten przestaje dostarczać satysfakcji, a zaczyna cierpienia. Narcyz jest przeczulony na punkcie swojego idealnego wizerunku. Nie chce, aby ten został naruszony przez niewłaściwe zachowanie jego partnera. W rezultacie często go krytykuje za wszystko, co uzna za słuszne.
Dlaczego trudno rozstać się z narcyzem?
Skoro związek z narcyzem stanowi źródło cierpienia, dlaczego od razu nie decydujemy się na rozstanie? Po pierwsze, ktoś taki zafundował nam początkowo mnóstwo romantycznych chwil i wyznań. W rezultacie zdążyłyśmy się mocno zaangażować w tę relację. Po drugie, narcyz czasem wyczuwam, że przegiął i wtedy staje się do rany przyłóż. Niestety, to tylko umiejętna gra aktorska.
Związek z narcyzem a współuzależnienie
Związek z narcyzem a współuzależnienie to niezwykle ciekawy temat. Nie każda osoba trwa u boku kogoś, kto jest toksyczny. Jednak niektórzy wykazują ku temu większą tendencję. Na związek z narcyzem najbardziej narażone są osoby wychowywane przez narcyza. Jeśli twój ojciec również cierpiał na to zaburzenie osobowości, zapewne zakodowałaś w swojej głowie pewne niewłaściwe zachowania jako normę. Doskonale rozumiesz narcyza. Często go nawet usprawiedliwiasz, że to nie jego wina. Niestety, jako dziecko rodzica cierpiącego na narcystyczne zaburzenie osobowości masz nadmierną tendencję do szukania winy w sobie.
Magiczne myślenie – moja miłość go uzdrowi
Do tego dochodzi magiczne myślenie. Popkultura karmi nas romantycznymi frazesami. W rezultacie często wierzymy w to, że nasza miłość może kogoś uzdrowić i wpłynąć na zmianę jego zachowania. Niestety, nie wszyscy są zdolni do miłości. Nie każdy wie, czym jest empatia. Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważny problem natury psychicznej, który nie zniknie z dnia na dzień. Nie pomoże tutaj nawet psychoterapia. Ta bowiem sprawdza się tylko wówczas, gdy ktoś odczuwa realną potrzebę zmiany. Narcystyczne zaburzenie osobowości premiuje osoby nim dotknięte. One tylko korzystają na tym, że obwiniają innych za własne niestosowne zachowanie.
Uzależnienie od związku z narcyzem, czyli uzależnienie od sprzecznych emocji
Związek z narcyzem a współuzależnienie należy również rozpatrywać z punktu widzenia biochemii. Emocjonalny rollercoaster, który funduje nam narcyz, zaburza prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. W rezultacie piękne chwile uruchamiają układ nagrody i fundują nam wystrzał dopaminy, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Niestety, przez te sprzeczne emocje i huśtawki nastroju od związku z narcyzem można się uzależnić. W takich sytuacjach trwamy przy osobie zaburzonej nie z powodu miłości, lecz koktajlu biochemicznego o ściśle określonym składzie.
Rozstanie z narcyzem i psychoterapia
Narcyzowi nie pomoże psychoterapia. Jednak my możemy zrobić coś dla siebie i zmienić własne życie. Nie brakuje nam bowiem empatii i zdolności do miłości. Możemy zatem zapisać się na psychoterapię i uwolnić od uzależnienia od związku z narcyzem. To proces, po pierwszym spotkaniu ze specjalistą wciąż możemy mieć liczne wątpliwości. Z czasem jednak przekonamy się, że rozstanie z narcyzem to najlepsze, co nam się przytrafiło w życiu.