Nowa męskość kształtuje się obecnie jako odpowiedź na dokonujące się zmiany społeczne. Przez lata kobiety nie miały praw wyborczych, nie mogły też o sobie decydować czy rozwijać się zawodowo. Dziś większość barier zniknęła, przynajmniej w krajach europejskich. Rola mężczyzn także uległa zmianie.
Spis treści:
- Nowa męskość dostrzega w kobiecie jednostkę ludzką
- Czy możemy liczyć na upadek patriarchatu?
- Przyzwoity facet nie rości sobie specjalnych praw
- Równouprawnienie kobiet i mężczyzn – dlaczego przyzwoity facet je popiera?
- Kim jest feminista?
- Automatyzacja przemysłu szansą na rozwój zawodowy kobiet
- Feminizm także powinien stawiać na tolerancję
Nowa męskość dostrzega w kobiecie jednostkę ludzką
Nowa męskość opiera się na założeniu, że kobietę należy postrzegać przede wszystkim jako człowieka. Jej płeć nie determinuje jej zdolności i kompetencji. Przyzwoity facet nie widzi w paniach wyłącznie potencjalnych kochanek czy matek swoich dzieci. Dostrzega przede wszystkim człowieka, który ma wolną wolę, własne pragnienia i talenty, które pragnie rozwijać. Osobę, która może być świetnym inżynierem, naukowcem czy politykiem.
Czy możemy liczyć na upadek patriarchatu?
Choć patriarchat powoli się załamuje, to na jego ostateczny upadek przyjdzie nam jeszcze chwilę postrzegać. Na szczęście system, w którym mężczyzna panuje nad kobietami oraz słabszymi od siebie mężczyznami, powoli przechodzi do lamusa. Jawi się jako archaiczny i budzi sprzeciw większości społeczeństwa. Coraz więcej mężczyzn postrzega patriarchat jako szkodliwy, zwłaszcza gdy wychowuje córkę i pragnie dla niej dobrego życia, wolnego od stereotypów i uprzedzeń.
Przyzwoity facet nie rości sobie specjalnych praw
Nowa męskość opiera się na przyzwoitości. Przyzwoity facet stawia siebie na równi z kobietą czy gejem. Nie uważa, że przysługują mu jakieś szczególne prawa z racji bycia białym, heteroseksualnym mężczyzną. Otacza innych ludzi szacunkiem, niezależnie od płci i orientacji seksualnej. Uważa, że każdemu przysługują równe prawa, w tym takie same płace za tę samą wykonywaną pracę.
Równouprawnienie kobiet i mężczyzn – dlaczego przyzwoity facet je popiera?
Patriarchat dał mężczyzną władzę. W związku z tym wielu panów nie zamierza jej tak łatwo oddać. Z tego właśnie powodu powstają kolejne organizacje populistyczne i konserwatywne, które mają zadbać o to, aby stary porządek przetrwał. To jednak nie odpowiada części mężczyzn. Niektórzy mają córki i wcale nie chcą, aby jakiś mężczyzna uważał się za lepszego od nich, bo urodził się chłopakiem. Poza tym wielu mężczyzn poruszył ruch MeToo. Nie podoba im się przemoc seksualna, nie zamierzają jej nijak sankcjonować.
Kim jest feminista?
Kim jest współczesny feminista? Zazwyczaj pochodzi z klasy średniej lub wyższej. Może pochwalić się wyższym wykształceniem. Feminista zazwyczaj został wychowany przez silną, niezależną kobietą. Wielu z nich nie miało kontaktów z ojcem, który był odległy emocjonalnie lub zostawił rodzinę dla innej kobiety, nie utrzymywał kontaktu nawet ze swoim dzieckiem.
Automatyzacja przemysłu szansą na rozwój zawodowy kobiet
Automatyzacja przemysłu daje jednak przewagę świetnie wykształconym kobietom. Dziś siła mężczyzn nie jest tak ważna, skoro wiele ciężkich prac mogą wykonać maszyny i roboty. Kobiety nieustannie rozwijają swoje kompetencje, potrafią odnaleźć się we współczesnym, zinformatyzowanym świecie. To daje im przewagę, którą mogą wykorzystać. W wielu rodzinach sytuacja się odwraca. Teraz to kobieta odpowiada za ich utrzymanie, bo zarabia dużo lepiej od partnera. Nowa męskość musi nauczyć radzić sobie w takich sytuacjach. Są one całkowicie nowe, przez co mogą początkowo przerażać.
Feminizm także powinien stawiać na tolerancję
Feminizm jest potrzebny, ale nie może on wykluczać wszystkich mężczyzn i traktować ich jako naturalnych wrogów kobiet oraz równości. Nie wszyscy faceci są nieprzyzwoici. Wielu popiera równouprawnienie. Feminizm musi także okazać szacunek kobietom, które wybrały dom i opiekę nad dziećmi. Jednocześnie powinien upomnieć się o prawa takich pań. Nie mogą one być traktowane jako gorsze tylko dlatego, że nie pracują zawodowo. Powinny zawsze mieć też możliwość powrotu na rynek pracy. Nowa męskość powinna zaakceptować fakt, że kobietom również przysługuje prawo do rozwoju.