Siła mężczyzn
Zdjęcie autorstwa Annushka Ahuja z Pexels

Przez wieki siła mężczyzn stanowiła nieoceniony skarb. Bez niej trudno było sobie wyobrazić funkcjonowanie. Nie istniały koparki, urządzenia elektroniczne ani roboty. W rezultacie wszelkie prace wykonywano siłą rąk ludzkich. Panie nosiły ciężkie futra oraz płaszcze, drzwi ciężko było otworzyć, a walizki zabrać ze sobą w podróż. Nic dziwnego, że w tych wymagających siły fizycznej czynnościach zazwyczaj kobietom pomagali mężczyźni.  Dziś sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Czy siła mężczyzn jest jeszcze potrzebna? Jakie rodzi zagrożenia?

Spis treści:

  1. Przewaga fizyczna mężczyzn nad kobietami – co im dawała?
  2. Równe szanse kobiet i mężczyzn w dobie postępu technologicznego
  3. Dlaczego słabszy facet często ma problemy emocjonalne?
  4. Mansplaining, czyli protekcjonalne traktowanie kobiet
  5. Siła mężczyzn a autoagresja
  6. Dlaczego siła psychiczna jest ważniejsza od fizycznej?
  7. Przemoc wobec kobiet
  8. Dlaczego niezależne kobiety wybierają słabych mężczyzn lub życie singielki?

Przewaga fizyczna mężczyzn nad kobietami – co im dawała?

Mężczyźni przez wieki walczyli i dowodzili. Mieli ogromną przewagę nad kobietami ze względu na swoją siłę fizyczną, ale też sytuację prawną. Panie przez wiele lat nie mogły pracować, nie dziedziczyły też rodzinnego majątku.  Trudno powiedzieć, czy mężczyźni wykorzystywali swoją przewagę nad kobietami, czy byli wobec nich opiekuńczy.

Równe szanse kobiet i mężczyzn w dobie postępu technologicznego

Teraz szanse wszystkich osób się wyrównały. Zarówno słabszy fizycznie mężczyzna, jak i kobieta nie znajdują się w gorszej sytuacji od faceta mogącego się pochwalić tężyzną fizyczną. Wynika to z faktu, iż obecnie liczy się intelekt, a nie siła mięśni. To właśnie ten pierwszy pozwala robić karierę w korporacji czy założyć własny, dobrze prosperujący biznes. Dziś wiele prac zostało zmechanizowanych. Bardziej liczy się obsługa odpowiedniego oprogramowania niż siła mięśni. Nawet kobiety mogą dziś obsługiwać dźwigi czy koparki.

Dlaczego słabszy facet często ma problemy emocjonalne?

Słabszy fizycznie facet często ma kompleksy. W związku z tym rekompensuje je sobie na różne sposoby. Niektórzy mężczyźni o słabszej tężyźnie fizycznej atakują werbalnie kobiety. Mają też większe problemy z panowaniem nad emocjami. W rezultacie wiele pań  podświadomie wybiera silnych mężczyzn, aby nie borykać się z problemami wynikającymi z ich kompleksów oraz poczucia niższości.

Mansplaining, czyli protekcjonalne traktowanie kobiet

Niektórzy mężczyźni uprawiają mansplaining, czyli tak objaśniają pewne kwestie, w których czują się specjalistami, aby dać odczuć kobietom, że te są zbyt głupie, aby mogły je zrozumieć. Ci, którzy wykorzystują swoją przewagę nad paniami, często nimi gardzą. Ich postawa wynika z niedojrzałości emocjonalnej, niskiej samooceny i/lub zaburzonej relacji z matką.  Mansplaining świadczy o słabości faceta, który stosuje tę formę protekcjonalnego zachowania. W gruncie rzeczy boi się on kobiet i drzemiących w nich siły.

Siła mężczyzn a autoagresja

Siła mężczyzn często idzie w parze z autoagresją. Tę ostatnią zazwyczaj utożsamiamy z nastolatkiem, który ma za sobą próby samookaleczeń. Tymczasem nadmierne ćwiczenia na siłowni także wyniszczają organizm, choć zazwyczaj traktujemy je jako formę zdrowego rozładowania napięcia. Osoby, które nadmiernie forsują swój organizm, często zmagają się z problemem braku samoakceptacji i niską samooceną.

Dlaczego siła psychiczna jest ważniejsza od fizycznej?

W rzeczywistości siła psychiczna jest ważniejsza od fizycznej. Tę drugą łatwo można uzyskać poprzez ćwiczenia na siłowni. Tymczasem siła psychiczna przydaje się w codziennym życiu, ale nie każdy ją wykazuje. Potrzebujemy jej, aby stawiać czoła codziennym wyzwaniom. Każdego dnia zmagamy się z krytyką, próbą manipulacji i wykorzystania. Musimy mieć w sobie ogromną siłę psychiczną, by dostrzec prawdziwe intencje drugiej osoby i jej nie ulec.

Przemoc wobec kobiet

Siła mężczyzn nie jest wcale mile widziana przez kobiety, przynajmniej nie przez wszystkie. Niestety, u niektórych facetów przechodzi ona w agresję. Niektórzy mężczyźni wykorzystują swoją fizyczną przewagę nad kobietami do złych celów. Wystarczy, że podniosą głos, a kobieta czuje realne zagrożenie. Może ulec mężczyźnie, zgodzić się na coś, na co normalnie nie wyraziłaby zgody.  Tak naprawdę agresja wobec kobiet wynika z lęku przed kobietami. Ten rodzi się poprzez toksyczną relację z matką lub przyglądaniu się patologicznemu związkowi matki i ojca.

Dlaczego niezależne kobiety wybierają słabych mężczyzn lub życie singielki?

Dla niezależnych kobiet siła mężczyzn często jawi się jako przekleństwo. Wiele z nich wybiera życie solo, inne z kolei decydują się na związek ze słabszym facetem, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. Niezależne kobiety to nierzadko panie, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy ze strony ojca. Dziś wolą polegać tylko na sobie niż ryzykować, że mężczyzna, którego wpuszczą do swojego życia, podbije im oko lub wykorzysta je seksualnie. Oczywiście, istnieją też niezależne kobiety, które nie doświadczyły traumy. Niemniej nie da się ukryć, że poleganie tylko na sobie często wynika z licznych obaw, które wcale nie są pozbawione podstaw.