Satysfakcja z życia to bardzo szerokie pojęcie, które trudno zamknąć w ścisłych ramach i zmierzyć poziom zadowolenia. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się kwestionariusz, w którym zadaje się pytania mające ocenić jakość życia. W naszym artykule podpowiadamy, od czego zależy satysfakcja z życia.
Spis treści:
- Dlaczego uciekamy od trudnych emocji?
- Jak przykre emocje wpływają na rozwój człowieka?
- Dlaczego latami tkwimy w niesatysfakcjonującym związku czy pracy?
- Poziom satystakcji z życia
- Od czego zależy satysfakcja z życia?
Dlaczego uciekamy od trudnych emocji?
Satysfakcja z życia sprawia, że odczuwamy głównie pozytywnie emocje. Te przykre także się pojawiają, ale nie są w stanie zdominować tych, które napełniają nas szczęściem. Zdarza się jednak, że czasem nie chcemy zgłębić się w jakiś temat, aby nie popsuć sobie dobrego nastroju. Wolimy żyć w błogiej nieświadomości, posługiwać się stereotypami oraz uciekać się do heurystyki, czyli uogólnień. Unikamy też trudnych sytuacji oraz ludzi, ponieważ nie chcemy, aby coś wpłynęło negatywnie na naszą satysfakcję z życia.
Jak przykre emocje wpływają na rozwój człowieka?
W tym miejscu warto podkreślić, iż nie istnieją emocje negatywne. Wszystkie są nam potrzebne i niosą ze sobą ważne informacje, które trzeba nauczyć się odpowiednio odczytywać. O wiele lepszym określeniem wydają się przykre emocje, ponieważ ich odczuwanie nie należy do przyjemności. Jednak dzięki nim dowiadujemy się, że coś nam nie odpowiada, nie daje nam satysfakcji, rodzi zagrożenie etc. W rezultacie przykre emocje mają silny potencjał rozwojowy. Zachęcają nas do wprowadzenia korekt do dotychczasowego życia i funkcjonowania.
Dlaczego latami tkwimy w niesatysfakcjonującym związku czy pracy?
Zarówno strach przed porażką, jak i lęk przed sukcesem może nas paraliżować i zniechęcać do działania. Oba wydarzenia pociągają bowiem za sobą zmiany. Nawet jeśli nie lubimy dotychczasowego mieszkania, to czujemy się w nim bezpiecznie, przywykliśmy do niego. Nowe może okazać się lepsze, ale też gorsze. Zmiana miejsca zamieszkania pociągnie za sobą wiele zmian w naszym życiu. W związku z tym wolimy tkwić w tym, co nie daje nam satysfakcji, byle było pewne i dobrze poznane.
Poziom satystakcji z życia
Co ciekawe, poziom satysfakcji z życia jest względnie stały. Choć mogłoby się wydawać, że wypadek samochodowy, rozwód czy śmierć małżonka może już na zawsze odebrać nam zadowolenie z życia, to zazwyczaj tak się nie dzieje. Początkowo poziom satysfakcji z życia gwałtownie spada, możemy także popaść w depresję, jednak z czasem wraca do swojej stałej wartości.
Nie inaczej jest w przypadku wielkich sukcesów. Początkowo wielka wygrana w loterii może nam sprawiać ogromną radość. W końcu mamy pieniądze na własne mieszkanie, samochód czy założenie własnej firmy. Jednak z czasem poziom satysfakcji z życia spada i wraca do swojego stałego poziomu.
Od czego zależy satysfakcja z życia?
To, na ile jesteśmy zadowoleni z życia, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich wydaje się być ten międzyludzki. Wykazano, iż ludzie mający udane relacje z innymi, otaczający się prawdziwymi przyjaciółmi, mają wyższy poziom satysfakcji z życia. Może zatem warto skupić się na naszych przyjaciołach i znajomych, niż na skreślaniu kolejnej szóstki w grach hazardowych?