Popularne przysłowie głosi, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Czy jednak w rzeczywistości tak jest? Co daje nam ciekawość? Dlaczego bez niej nie żylibyśmy w tak komfortowych warunkach jak dziś?
Spis treści:
- Co daje nam ciekawość? Co wzbudza naszą ciekawość?
- Ciekawość nie usprawiedliwia przekraczania cudzych granic
- Wzbudzanie ciekawości – do czego prowadzi?
- Ciekawość a tolerancja dla różnorodności
Co daje nam ciekawość? Co wzbudza naszą ciekawość?
Warto szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie. Naszą ciekawość mogą wzbudzać nowe kolekcje popularnych sieciówek, gdyż interesujemy się modą, lubimy zabawę kolorami fakturami. Krótko mówiąc, drzemie w nas artystyczna dusza. Ciekawość może wzbudzać też jakaś wąska dziedzina naukowa, np. literatura lub genetyka. Każdy z nas jest inny. W związku z tym, co fascynuje jednych, vide psychologia, drugiego może nudzić, gdyż ten lepiej odnajduje się w tematyce związanej z budową maszyn. Nie ma lepszych lub gorszych zainteresowań. Najważniejsze, że coś nas fascynuje.
Ciekawość nie usprawiedliwia przekraczania cudzych granic
Czasem ciekawość prowadzi nas na manowce. To normalne, że interesuje nas proces podejmowania decyzji przez ludzi, nie powinniśmy jednak naruszać cudzej prywatności, wnikając zbyt głęboko w sprawy osobiste. Nic nie usprawiedliwia postawy, w której dochodzimy dlaczego nasza znajoma rozstała się z chłopakiem. Nie powinna nas też nurtować sprawa, dlaczego kuzynka nie ma dzieci. Są to niezwykle delikatne kwestie, o których ludzie często nie chcą rozmawiać, ponieważ poruszają najbardziej wrażliwe struny ich duszy.
Wzbudzanie ciekawości – do czego prowadzi?
Jeśli coś wzbudza naszą ciekawość, to chcemy jak najwięcej się o tym dowiedzieć. To dobry znak, bo jeśli rzeczywiście fascynuje nas jakaś dziedzina nauki, z przyjemnością będziemy ją zgłębiać. Zdobytą wiedzę możemy wykorzystać do udoskonalania istniejących rozwiązań lub tworzenia nowych. Ciekawość stanowi motor postępu. Bez niej nie korzystalibyśmy dziś z laptopów czy smartfonów. Bylibyśmy pozbawieni wielu cennych narzędzi, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Dzięki ciekawości udało się opracować wiele szczepionek i leków. Nie byłoby to możliwe, gdyby jakiś temat kogoś nie zafascynował.
Ciekawość a tolerancja dla różnorodności
Ciekawość kieruje nas ku poznawaniu nowych rzeczy, smaków, miejsc oraz kultur. Przekraczanie kolejnych granic pokazuje nam, że choć świat jest zróżnicowany, to nie można odmówić mu piękna. Ciekawość uczy nas tolerancji dla różnorodności. Dzięki niej nie mamy problemu z akceptacją gejów czy osób transpłciowych. Nie przeszkadza nam, że kuzynka zamiast małżeństwa i dzieci wybrała drogę rozwoju zawodowego. Osoby ciekawe świata są dużo bardziej otwarte i rzadziej cechuje je ksenofobia.