Zawsze jest dobra pora na nowy początek finansowy, warto przemyśleć, jak zarządzasz swoimi pieniędzmi na początku każdego miesiąca.
Oto sześć kroków, które należy wykonać, aby właściwie zarządzać swoimi pieniędzmi:
- Zrozum swoją obecną sytuację finansową.
- Ustal osobiste priorytety i cele finansowe.
- Załóż fundusz ratunkowy.
- Oszczędzaj na emeryturę.
- Spłać długi.
- Planuj regularne raporty finansowe.
1. Zrozum swoją obecną sytuację finansową
Zanim zaczniesz lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi, musisz wiedzieć, ile ich masz. Zalecane, aby ludzie zaczęli od kompleksowego planu finansowego, który może zinwentaryzować przepływy pieniężne, dochody, oszczędności, inwestycje i nie tylko.
Podstawowym krokiem do zrozumienia Twojej obecnej sytuacji finansowej jest spisanie wszystkich swoich regularnych miesięcznych dochodów i wydatków. W razie potrzeby zachowaj paragony przez miesiąc, aby określić, gdzie wydawane są pieniądze poza głównymi rachunkami, takimi jak czynsz, media i spłata zadłużenia. Dla niektórych osób może to być powód, aby uświadomić sobie, ile wydaje się na artykuły takie jak artykuły spożywcze lub posiłki na mieście.
2. Ustal osobiste priorytety i cele finansowe
Kiedy już określisz swoją obecną sytuację finansową, nadszedł czas, aby ustalić, czy jest ona zgodna z Twoimi wartościami. Na przykład, jeśli priorytetem jest spędzanie weekendów z rodziną, płacenie za usługę sprzątania może uwolnić cenny czas i być mądrym wykorzystaniem pieniędzy. Jednak może to nie mieć większego sensu, jeśli wakacje są ważniejszym priorytetem. W takim przypadku pieniądze wydane na sprzątanie lepiej wydać na wakacje.
Pisanie budżetu określającego sposób, w jaki Twoje dochody będą wydawane każdego miesiąca, dla wielu osób niekoniecznie jest trudne. Nagrodą za trzymanie się budżetu jest posiadanie gotówki do wydania na te cele, które są dla Ciebie najważniejsze. Co więcej, łatwiej będzie kierować się budżetem, który jest napisany z myślą o Twoich priorytetach i celach.
Jeśli odkryjesz, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić za wszystko, co chcesz, poszukaj sposobów na zmniejszenie wydatków. Chociaż często sugerowana jest eliminacja małych, powtarzających się zakupów, takich jak zduplikowane usługi przesyłania strumieniowego lub kawa na wynos. Jeżeli brak pieniędzy jest dużym kłopotem, warto zastanowić się nad szybką pożyczką, która może być ratunkową opcją dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeżeli rozmyślasz opcję chwilówki online warto najpierw je porównać, taki serwis oferuję Moneezy, darmowy i szybki sposób na przegląd pożyczek i ich pożyczkodawców.
3. Załóż fundusz kryzysowy
Częścią tego, jak lepiej zarządzać pieniędzmi, jest odłożenie gotówki na nieoczekiwane zdarzenia, takie jak utrata pracy, choroba lub zepsuty samochód.
Najlepszym sposobem na utworzenie funduszu kryzysowego lub inaczej nazywanego awaryjnym jest uwzględnienie oszczędności w swoim budżecie. To, ile zaoszczędzisz, może zależeć od tego, ile masz dodatkowych pieniędzy na koncie. Zaleca się odkładanie co najmniej 10% swoich dochodów na awaryjne oszczędności każdego miesiąca.
4. Oszczędzaj na emeryturę
W pewnym momencie możesz chcieć przejść na emeryturę, a bez funduszu emerytalnego będzie to trudne. Świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych zastępują jedynie około 40% Twoich dochodów, a wielu pracodawców nie oferuje już emerytur.
Plany emerytalne w miejscu pracy, takie jak konta oszczędnościowe, mogą być dobrym miejscem do oszczędzania na emeryturę, ponieważ składki są automatycznie potrącane z listy płac. Ponadto wielu pracodawców dopasuje część składek swoich pracowników, co dodatkowo zwiększy oszczędności emerytalne.
5. Spłać długi
Posiadanie długu może przeszkodzić w osiągnięciu celów finansowych, ponieważ większość długów jest oprocentowana, uwolnienie się od długów może być długim procesem, jeśli dokonujesz tylko minimalnych płatności. W niektórych przypadkach może pomóc skonsolidować wysoko oprocentowane karty kredytowe w niskooprocentowaną pożyczkę lub kredyt.
Jednak konsolidacja zadłużenia działa tylko wtedy, gdy zobowiążesz się do życia w ramach swoich środków w przyszłości. W przeciwnym razie możesz otrzymać zarówno kredyt konsolidacyjny zadłużenia, jak i nowe saldo karty kredytowej. Jeśli otrzymasz pożyczkę, wybierz taką z najkrótszym możliwym terminem.
6. Planuj regularne raporty finansowe
Skuteczne zarządzanie pieniędzmi to proces ciągły. Pomaga zaplanować regularne pory w ciągu roku, aby ocenić swoją sytuację finansową. Warto też zastanowić się nad większym budżetem podczas wakacji lub świąt Bożego Narodzenia, gdy wydanie większej sumy pieniędzy jest nieuniknione.