Nasze domy i mieszkania stają coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne. Do lamusa odchodzą klasyczne zamknięte kuchnie oraz osobne salony. Dzisiaj w trendach budowlanych rządzą otwarte kuchnie połączone z salonem. To bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że zostanie zaprojektowane „z głową”.
Jak zaaranżować salon z kuchnią?
Decydując się kuchnię połączoną z salonem mamy spore możliwości aranżacyjne. Jednym z trendów w urządzaniu takiego wnętrza jest zdecydowanie się na wybór sprzętu w zabudowie oraz dużych nieprzeszklonych szafek na pozostałe sprzęty kuchenne. Dzięki temu zabiegowi kuchnia jest uporządkowana i nie wprowadza do salonu chaosu. Świetnie sprawdzą się proste, minimalistyczne meble kuchenne, dzięki którym przestrzeń będzie bardzo harmonijna. Drugim, przeciwstawnym trendem jest wybór przeszklonych szafek, w których eksponować można elegancką zastawę czy kunsztowne akcesoria. Sprzęty zazwyczaj ustawiane są na blatach, dlatego takie rozwiązanie wymusi zakup stylowych, często kosztownych urządzeń. To idealne rozwiązanie do pomieszczeń w stylu romantycznym lub angielskim. Aranżując pomieszczenie, warto pamiętać, że salon z kuchnią wymaga dobrania pasujących mebli, sprawdź różne propozycje na www.meblobranie.pl/salon. Ciekawym bardzo praktycznym rozwiązaniem w otwartej kuchni jest wyspa. Może ona być przedłużeniem blatu roboczego, miejscem na zlewozmywak czy kuchenkę, ale i pełnić rolę barowego stołu z wysokimi hokerami.
Czy warto zaaranżować salon z kuchnią? Zalety takiego rozwiązania
Jedną z najczęściej podkreślanych zalet połączenia kuchni z salonem jest możliwość optycznego powiększenia pomaszczenia. Brak ścianek działowych gwarantuje nie tylko przestrzeń, ale i pozwala zyskać dodatkowe miejsce. Wnętrze jest bardzo uniwersalne – możemy w nim pracować, odpoczywać, spotykać się z przyjaciółmi. Dzięki większej powierzchni wzrastają możliwości przemeblowania i ponownej aranżacji wnętrza. Sporą zaletą jest to, ze osoba przygotowująca posiłek nie traci kontaktu ze znajdującymi się salonie rodziną czy znajomymi. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala przypilnować dzieci podczas gotowania – mogą bawić się w salonie lub odrabiać tam lekcje. W tego typu pomieszczeniach dużo łatwiej o wydzielenie strefy jadalnianej – wszystko dzięki większej przestrzeni do zaaranżowania. Dodatkowo rozwiązany zostaje problem czy lepiej urządzić jadalnię w kuchni, czy w salonie. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość niebanalnego udekorowania wnętrza.
O czym warto pamiętać, łącząc salon z kuchnią?
Decydując się na połączenie kuchni z salonem, warto pamiętać o pewnych aspektach, które mogą przysporzyć kłopotów. Pierwszym z nich są zapachy oraz tłuste opary, które szybciej niż w przypadku osobnej kuchni będą wsiąkać w tapicerowane kanapy czy dywany. Urządzenie aneksu kuchennego zazwyczaj wymaga większych nakładów finansowych niż w klasycznej kuchni. Spowodowane jest to koniecznością zakupu spójnych mebli oraz reprezentacyjnych sprzętów. Dodatkowo warto pamiętać, że należy wykazać się dużą dyscypliną w kwestii porządków. Odpoczynek czy spotkanie ze znajomymi w salonie z widokiem na zagraconą kuchnię nie będą należały do przyjemnych. Ponadto hałas generowany przez sprzęt kuchenny czy myte naczynia może przeszkadzać w rozmowie lub odpoczynku osobom spędzającym czas w salonie. W przypadku posiadania małych dzieci warto pamiętać, że w salonie z otwartą kuchnią są mniejsze szanse na utrudnienie im dostępu do sztufad z ostrymi sztućcami czy gorących garnków.