Wiele z nas odczuwa spory deficyt w kwestii poczucia bezpieczeństwa. Czasem jest on uzasadniony, a czasem niekoniecznie. Z czego biorą się problemy z brakiem poczucia bezpieczeństwa? Jak sobie z nimi radzić? W naszym artykule podpowiadamy, jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.
Z czego wynika brak poczucia bezpieczeństwa?
Część z nas wychodzi z domu rodzinnego z brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jeśli jeden z rodziców był uzależniony od alkoholu, hazardu etc., to życie całej rodziny było nieprzewidywalne. Z pewnością nie raz słyszałaś, jak matka zamartwia się pieniędzmi na opłaty, bo ojciec znów poszedł w tango i przepił znaczną część domowego budżetu. Czasem rodzina nie musi być aż tak destrukcyjna. Wystarczy, że jeden z rodziców wykonywał zawód, który wymagał ciągłych przeprowadzek. Co pół roku zmieniałaś szkołę i miejsce zamieszkania. Nie miałaś stałych kolegów i koleżanek. Choć czasy dzieciństwa masz dawno za sobą, możesz odczuwać brak poczucia bezpieczeństwa, który odczuwałaś w tamtym okresie swojego życia. Jeśli uświadomisz sobie, w czym tkwi problem, to będziesz mogła go rozwiązać. Pamiętaj, że teraz jesteś dorosła i możesz przejąć kontrolę nad swoim życiem.
Zapewnij sobie stałe i zróżnicowane źródło dochodu
Gdy pracujesz i zarabiasz regularnie, możesz poczuć się bezpiecznie. W dzisiejszych czasach warto zróżnicować źródło dochodu. Jeśli czujesz, że twoja firma nie ma stabilnej sytuacji finansowej, wpływów jest mniej niż w analogicznym okresie sprzed roku, zacznij brać po pracy dodatkowe zlecenia. Dzięki temu uzyskasz wpływy z różnych źródeł. Nawet jeśli coś złego stanie się w twojej firmie, nie pozostaniesz bez środków do życia. Będziesz miała, za co opłacić mieszkanie i rachunki.
Wynajmij samodzielnie mieszkanie
Jeśli twój brak poczucia bezpieczeństwa wynika z postaw współlokatorów – rodziców, rodzeństwa, koleżanek, partnera, wynajmij samodzielnie mieszkanie. Nie będziesz musiała się bać, że nowy kochanek twojej koleżanki okradnie cię lub skrzywdzi w inny sposób. Dla większego poczucia bezpieczeństwa warto umówić się z właścicielem wynajmowanego mieszkania na wymianę zamków w drzwiach. Poprzedni lokatorzy mogli sobie bowiem dorobić klucze i mogą w każdej chwili wejść do mieszkania.
Zacznij oszczędzać pieniądze
Poczucie bezpieczeństwa będzie większe, gdy zaczniesz oszczędzać pieniądze. Jeśli z każdej wypłaty odłożysz jakąś część na konto oszczędnościowe, zyskasz gwarancję, że będziesz miała za co kupić nową pralkę, laptopa czy kuchenkę gazową. Świadomość, że masz pieniądze na nieprzewidziane wydatki bywa bardzo pomocna w budowaniu poczucia bezpieczeństwa.
Od mężczyzn wymagaj jasnych deklaracji oraz badań na choroby przenoszone drogą płciową
Wiele kobiet tak naprawdę boi się chorób przenoszonych drogą płciową. Niestety, nie zawsze potrafimy poprosić partnera o aktualne wyniki badań na choroby przenoszone drogą płciową. Często polegamy jedynie na jego słowie, a to stanowczo za mało. Zamiast stresować się każdym świądem czy złapanym przeziębieniem, lepiej jest nie wchodzić w bliższe relacje z mężczyznami, których słabo znamy, którzy nie są naszymi stałymi partnerami na wyłączność i którzy nie przedstawili wyników badań na choroby przenoszone drogą płciową. Prezerwatywa zawsze może pęknąć, a wtedy problem gotowy.