Wiele kobiet skarży się na postawę swoich partnerów. Najczęściej zarzuca im się brak zaangażowania w rozmowę oraz niechęć do spełnienia próśb. Dlaczego mężczyzna nie wykonuje próśb partnerki?
Mów krócej i na temat
Część mężczyzn ma problem ze skupieniem się na słowie mówionym. Faceci często narzekają na to, że ich partnerki mówią tak dużo, że nie są oni w stanie nadążyć nad ich wypowiedzią. W natłoku słów umyka im to, co najważniejsze, czyli konkretna prośba. Jeśli chcemy, aby mężczyzna nas wysłuchał i zrobił coś dla nas, musimy mówić krócej, a konkretniej.
Formułuj jasne komunikaty
Jeśli oczekujesz, że mężczyzna naprawi kran, poproś go o naprawę kranu. Nie opowiadaj całej historii, jak to kran nie działa, bo on pomyśli, że chcesz się tylko wygadać. Do facetów docierają proste komunikaty, które są dla nich klarowne. Ważne jest też użycie słowa – proszę. W końcu nikt z nas nie lubi, gdy przemawia się do niego tonem rozkazującym i nieznoszącym sprzeciwu.
Podziękuj za pomoc
Jeśli chcesz, aby mężczyzna częściej spełniał twoje prośby, musisz mu zawsze podziękować za to, co dla ciebie zrobił. Nikt nie lubi niewdzięczności. Gdy koleżanka zostawia ci dziecko, abyś się nim zajęła, to nie oczekujesz od niej krytyki – mogłaś zadbać o to, aby zasnął, tylko słów podziękowań za to, że w ogóle się nim zaopiekowałaś. W końcu nie musiałaś tego robić, nikt ci za to nie płaci. Z mężczyznami jest podobnie.
Przestań zrzędzić
Mężczyźni często chętnie pomagają swoim sąsiadkom i partnerkom kolegów z pracy, a ich żony nie mogą się doczekać naprawy cieknącego kranu. Ich zachowanie nie jest przypadkowe. Koleżanki czy sąsiadki mu podziękują za pomoc, do formułowania prośby podchodzą w sposób uprzejmy. Natomiast żony i stałe partnerki lubią często narzekać na swoich partnerów. Jeśli cały czas zrzędzisz, że on nic nie robi w domu, to go nie zachęcasz do zmiany postępowania, tylko utwierdzasz w przekonaniu, że nie warto ci pomagać.
Nie krytykuj jego pracy
Nawet jeśli facet nie sprząta idealnie, kupuje nie to masło, które lubisz, to przecież nie dzieje się nic złego. Doceń to, co robi. Jeśli będziesz go ciągle krytykować, wytykać mu błędy, to przestanie robić zakupy i sprzątać. Sama nie chciałabyś być demotywowana ciągłą krytyką swoich starań. Pamiętaj, że te same zasady działają w obie strony.