Jak uchronić się przed zapaleniem zatok
Pixabay

Zatoki przynosowe to jamy wypełnione powietrzem, które znajdują się w obrębie twarzowej części czaszki. Bardzo często są źródłem nieprzyjemnych dolegliwości i występują w następstwie innych chorób dróg oddechowych. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez błonę śluzową jamy nosa, a objawy infekcji mogą trwać nawet 4 tygodnie. Towarzyszące temu zapaleniu symptomy potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, co robić, aby się przed nimi uchronić.

Przestrzegaj podstawowych zasad higieny

Jedną z podstawowych metod uniknięcia infekcji jest dbałość o podstawową higienę. W tym przypadku warto zainwestować w kieszonkowy żel antybakteryjny, który przyda się podczas odkażania dłoni w ciągu dnia. Poza tym, gdy jest możliwość, należy myć ręce pod bieżącą, ciepłą wodą z mydłem. Kolejny sposób to unikanie dużych zbiorowisk ludzi, ze względu na łatwe szerzenie się zakażenia, zwłaszcza w okresie epidemicznym. Jeżeli konieczne jest korzystanie ze środków publicznego transportu, warto wyposażyć się w maseczkę twarzową, która ogranicza przedostawanie się zarazków.

Unikaj papierosów!

Dym papierosowy jest bardzo szkodliwy nie tylko w kontekście chorób nowotworowych, ale również w przypadku chorób zatok. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które cierpią na częste infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zatok. Dym tytoniowy silnie uszkadza powierzchowną warstwę nabłonka oddechowego i niszczy jego zdolności do obrony przed drobnoustrojami. W tym przypadku zaprzestanie palenia oraz nieprzebywanie w środowisku osób palących (bierne palenie) może być kluczowe w profilaktyce nawrotów zapalenia zatok przynosowych.

Chroń zatoki podczas przeziębienia

W dużej części przypadków zapalenie zatok poprzedzone jest infekcją w obrębie górnych dróg oddechowych. Może to być przeziębienie lub grypa, które sprzyjają gromadzeniu się wydzieliny w obrębie jam nosa. Ze względu na anatomiczną budowę nosa i zatok oraz występujące między nimi połączenie takie sytuacje sprzyjają przeniesieniu infekcyjnej wydzieliny do wnętrza zatok. Przez to wtórnie dojdzie do rozwoju zapalenia i rozwinięcia się objawów. Aby zapobiec przemieszczeniu zakażenia, zaleca się częste (5-7 razy dziennie) płukanie nosa za pomocą roztworów soli fizjologicznej. Przydatne jest też regularne opróżnianie nosa, dzięki czemu wydzielina nie zalega, co chroni przed wtórnym zakażeniem zatok przynosowych. Natomiast w przypadku gdy pojawią się pierwsze objawy ze strony jamy nosa, warto sięgnąć po preparaty z grupy NLPZ np. lek na zatoki Aspirin, który uśmierza ból i pomaga w leczeniu przeziębienia.

Nawilżaj powietrze w domu

Okres jesienno-zimowy sprzyja zapaleniu zatok nie tylko ze względu na osłabioną odporność, ale także na warunki, jakie panują wtedy w naszym najbliższym otoczeniu. Jest to czas, kiedy silnie ogrzewamy swoje mieszkania, a powietrze w nich staje się ciepłe i suche. Powoduje to podrażnienie błony śluzowej jamy nosa i zatok, co może sprzyjać wystąpieniu zapalenia. Dlatego w tym czasie osoby szczególnie podatne za zapalenie zatok powinny wyposażyć się w domowe nawilżacze powietrza, które zwiększą wilgotność i poprawią jakość powietrza.