Idealnie dobrana bielizna jest niczym druga skóra. Zapewnia komfort noszenia. Kobiety bardzo często popełniają błędy przy wyborze biustonoszy. Jaki powinien być stanik idealny?
Bielizna niczym sztuka
Śmiało możemy powiedzieć, że bielizna jest jak sztuka. Jeśli odpowiednio wkomponujemy ją w daną przestrzeń, zachwyca wszystkich wokół. Źle dobrana, nie robi zbyt dobrego wrażenia, wręcz nie pasuje do całości. Naszą przestrzeń stanowi ciało. Do niego dopasowujemy bieliznę, która powinna mieć odpowiedni rozmiar i krój. Każda z nas jest inna, więc dobór stanika to kwestia ściśle indywidualna. W tym momencie możemy podziękować za cudowne brafitterki, które pomagają dobrać idealną bieliznę. A to wszystko nie tylko dla pięknego wyglądu, ale przede wszystkim naszego zdrowia. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką krzywdę wyrządzamy sobie, nosząc za małe czy za duże biustonosze. Wszystko dobrze brzmi, ale jak dopasować idealny stanik samodzielnie? Na co zwrócić uwagę?
Fiszbiny
Fiszbiny potocznie nazywane drutami to nic innego jak usztywnienia, które stosuje się do zachowania lepszego kształtu miseczek. Zwykle jest to drut lub plastik powleczony materiałem i wszyty w biustonosz, dokładnie u nasady miseczki. Nie każdy stanik musi mieć fiszbiny, choć to właśnie te z drutami o wiele lepiej utrzymują piersi i odpowiednio je profilują. Panie z dużym biustem powinny wybierać modele usztywniane, z fiszbinami. Nie należy się ich bać, ponieważ stanik dobrej jakości zagwarantują nam takie tkaniny, przy których absolutnie nie odczujemy żadnych drutów. Gdy coś nas uwiera lub wbija się w ciało, to znak, że stanik nie nadaje się do noszenia.
Miseczka
Każda z kobiet ma inny rozmiar miseczki. Odpowiedni dobieramy na zasadzie wyboru liter. Właściwa litera to dany rozmiar miseczki, więc mamy te w rozmiarze A – najmniejsze, lub znacznie większe jak D czy F. Nie ma jednego, uniwersalnego rozmiaru, choć w umysłach Polek zakorzenił się rozmiar 75B. Gwarantujemy, że panie, które kupują takie staniki, z pewnością noszą inne rozmiary, często większe niż przypuszczają. Rozmiar miseczki stanika to różnica między obwodem klatki piersiowej a obwodem pod biustem. W ten sposób możemy dobrać właściwy rozmiar. Znaczenie ma także krój, co jest kwestią tego, do jakiego dekoltu ubrania mamy zamiar nosić dany stanik. Kolejne miseczki, różnią się od siebie o 2 centymetry.
Klin i rama
Miseczki stanika może połączyć klin, czyli łączenie w postaci wzmocnionego materiału lub rama. Rama jest solidniejszym wsparciem dla biustu. Dlatego jeśli chcemy, by zawsze był na swoim miejscu, wybierzmy tego typu stanik. Otrzymamy dobre wsparcie, szczególnie dla większego biustu.
Ramiączka
Wbijające się w skórę ramiączka to częsty błąd. Elastyczne i dobrze rozciągliwe ramiączka to cecha dobrego stanika. Muszą mieć regulację, by dzięki przelotce móc dopasować właściwą długość. To nie na ramiączkach opierać się ma cały ciężar biustu. Wysokiej jakości tasiemki muszą odzyskiwać swój kształt po rozciągnięciu, wówczas stanik będzie nam długo służył.
Skrzydełka i taśma spodnia
Część biustonosza między zapięciem a miseczką to skrzydełko. Otacza nasze plecy i podobnie jak ramiączka, powinno się dość dobrze rozciągać. Jeśli skrzydełka są za krótkie, a my nie możemy zapiąć stanika, jego obwód musi być większy. Tajemnicza taśma spodnia podtrzymuje piersi. Rozkłada odpowiednio ich ciężar, więc powinna być naprężona. Nie może się zsuwać, ale nie powinna by zbyt ciasna.
Zapięcie
Ostatnim, ważnym elementem jest zapięcie. Zakończone jest zwykle haftkami. Ważne, by dopasowując stanik, na początku zapiąć go na najluźniejsze haftki. Z biegiem czasu, będzie można zacieśniać obwód stanika. W sklepach znajdziemy nie tylko staniki standardowo zapinane na plecach, ale również z przodu.
Katarzyna Antos