potrzeba akceptacji

Chciałabyś zapisać się na kurs hiszpańskiego, ale nie zrobisz tego, jeśli mąż nie poprze twojego pomysłu. Jesteś po rozwodzie i spotkałaś ciekawego mężczyznę, tyle że młodszego. Swoją decyzję o ewentualnym związku uzależniasz od tego, jak na jego wiek zareagują przyjaciele i rodzina. Co sprawia, że nie potrafisz sama podjąć decyzji i każdy wybór konsultujesz z otoczeniem? Dlaczego zależy nam na akceptacji innych?

 

Człowiek jako istota społeczna

Człowiek jest istotą społeczną, dlatego też najlepiej czuje się w grupie ludzi, których zna i ufa. To właśnie życie w stadzie w przeszłości umożliwiło gatunkowi Homo sapiens przetrwanie. Mniej lub bardziej formalne grupy walczyły ze sobą o pożywienie i terytorium. Pozostałości po tamtych czasach wciąż dają nam się we znaki.  Wciąż zależy nam na akceptacji innych, ponieważ nie chcemy nagle znaleźć się poza dobrze znaną nam grupą. Poza tym dla wielu z nas liczy się społeczny dowód słuszności.

Dlaczego zależy nam na akceptacji innych?

Akceptacja innych jest bardzo ważna, co najlepiej widać na przykładzie nastolatków. Uczniowie gimnazjum i liceum pragną, aby rówieśnicy ich lubili. Jeśli z jakiegoś powodu znajdują się na marginesie życia klasowej śmietanki towarzyskiej, cierpią. Niekiedy młodzi ludzie tak bardzo chcą uzyskać akceptację paczki, że robią różne głupstwa, aby przypodobać się swoim kolegom.  Odrzucenie przez rówieśników może prowadzić nawet do depresji i prób samobójczych. Potrzeba akceptacji jest zatem bardzo silna i stanowi spadek po naszych przodkach.

Porady przyjaciół są przydatne, ale nie trać kontroli nad swoim życiem

Jesteś dorosłą kobietą, która niejedno już w życiu przeszła. Sama zarabiasz na siebie i jesteś niezależna finansowo.  W pracy zajmujesz wysokie stanowisko, wchodzisz w skład kadry zarządzającej i każdego dnia podejmujesz mnóstwo trudnych decyzji. Mimo to, gdy powracasz do domu, tak błahe kwestie jak zakup sukienki, nowej szminki czy zakręcenie włosów na wałki wolisz z kimś skonsultować, aby uzyskać społeczny dowód słuszności. Gdy wiesz, że twoje stanowisko popiera kilka osób, odzyskujesz pewność siebie i przeprowadzasz działanie, którego pragnęłaś. W tym, że zasięgasz rady innych osób nie ma zasadniczo nic złego. Gorzej, gdy tracisz kontrolę nad swoim życiem.

Akceptacja innych – gdy staje się naszą obsesją

Akceptacja innych jest bardzo ważna. Nikt z nas nie chce być odludkiem osamotnionym w swoich poglądach i postawach. Lubimy otaczać się ludźmi podobnymi do siebie, które wyznają podobne wartości. Dlatego też na Facebooku dyskutujemy o polityce ze znajomymi podobnie nastawionymi do poszczególnych partii politycznych.  Warto jednak pamiętać o asertywności. To, że skonsultujesz z koleżanką zakup nowej pralki, nie ma nic złego. Dzięki niej możesz sporo zaoszczędzić lub wybrać najbardziej energooszczędny model. Gorzej, gdy strach przed krytyczną uwagą przyjaciół czy krewnych sprawia, że zrywasz świetnie zapowiadającą się znajomość.

Samodzielne podejmowanie decyzji – musisz się tego nauczyć!

Nie planowałaś tego, ale podczas majowego weekendu spotkałaś wspaniałego mężczyznę. Mądrego, przystojnego i niezwykle pracowitego. Macie mnóstwo wspólnych tematów do rozmów.  Niestety, po pewnym czasie odkryłaś, że jest młodszy od ciebie. Te 6 lat różnicy nagle zaczęło ci spędzać sen z powiek i nie chodzi wcale o to, że fakt ten stanowi dla ciebie jakąkolwiek przeszkodę. Ta różnica nie przeszkadza tobie, ale może przeszkadzać twojej mamie, która zawsze powtarzała, że młodsi faceci zostawiają swoje starsze żony dla młodszych partnerek.  Tak bardzo przejęłaś się ewentualną krytyką swojej matki, że aż postanowiłaś zerwać tę znajomość.  Takie uzależnienie od zdania mamy może świadczyć o toksycznej relacji. Matka mogła być zawsze osobą dominującą, która nie znosiła żadnej krytyki. Zawsze wszystko musiało być tak, jak chce. Możliwe też, że wasza relacja była serdeczna, ale nigdy nie odcięłaś pępowiny od mamy. Pamiętaj jednak, że to twoje życie. Nikt za ciebie go nie przeżyje i to ty masz być szczęśliwa. Jeśli czujesz, że trafiłaś na odpowiedniego mężczyznę, bądź z nim. Mama nawet jeśli skrytykuje twój wybór, to w końcu go zaakceptuje. Nie zerwie przecież z tobą kontaktu tylko dlatego, że jesteś z młodszym mężczyzną.

Osoby nieszanujące twoich wyborów to nie przyjaciele

Warto nauczyć się samodzielnie podejmować decyzje. Akceptacja otoczenia jest ważna, nikt nie chce przecież zostać sam na placu boju, ale pamiętaj, że prawdziwi przyjaciele mogą nie popierać twojego wyboru, ale nie zerwą z tobą kontaktu z tak idiotycznego powodu. Zrobią wszystko, abyś czuła się komfortowo. Jeśli wykonywana przez ciebie praca, nowe studia czy związek z młodszym partnerem stanowią dla nich przeszkodę nie do przeskoczenia, nigdy nie byli twoimi przyjaciółmi. Takich relacji w ogóle nie warto żałować.  Dobrze, że w końcu poznałaś prawdę, teraz wiesz, z kim nie warto się dłużej kumplować.

Samodzielne podejmowanie decyzji może być początkowo trudne, w końcu to ty ponosisz za nie pełną odpowiedzialność. Winy za ewentualne niepowodzenia nie będziesz miała na kogo zrzucić.  Wiele osób woli powiedzieć, że przyjaciółka jej źle doradziła, niż przyznać się, że nasz pomysł nie był najlepszy.  Pamiętaj jednak, że bez porażek nie nauczysz się samodzielnego rozwiązywania problemów.  Co zrobisz, gdy na środek drogi wybiegnie ci dziecko wprost pod koła samochodu? Zamiast udzielić mu pierwszej pomocy, zadzwonisz po poradę do przyjaciółki?

Irmina Cieślik