Decyzja o adopcji dziecka jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu osób, które chcą przysposobić dziecko. Adopcja wiąże się ze zmianą życia, zarówno pary, które chce adoptować, jak i samego dziecka.

Adopcja – aspekt prawny

Adopcja, a właściwie przysposobienie, to prawne uznanie obcego biologicznie dziecka za własne, którego celem głównym jest dobro dziecka. Cały proces adopcyjny regulowany jest przepisami kodeksu rodzinnego oraz kodeksu opiekuńczego. Rodzicami adopcyjnymi stają się osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje psychologiczne, moralne oraz materialne. Adoptować mogą zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne (osoby pozostające w związku partnerskim nie mają możliwości adopcji jako para).

Kiedy i jak podjąć decyzję o adopcji

Życie pisze różne scenariusze. Dla niektórych los jest łaskawy, dla innych nieco mniej. Są więc osoby, które mogą mieć dzieci, są też i takie, które z różnych względów nie mogą ich mieć. Adopcja jest w ich przypadku możliwością bycia rodzicem. Są jednak i takie osoby, które mają dzieci, ale chcą przyjąć do swojego domu i inne maluchy. Wychodzą z założenia, że skoro swoje dzieci wychowali i stworzyli im dobry dom, to poradzą sobie i z innymi.

Decyzja o adopcji dla niektórych jest oczywista, inni muszą do niej dojrzewać przez lata. Nie ma na to reguły. I nie jest tak, że osoby, które zastanawiały się kilka lat, są gorsze – one chcą się tylko lepiej przygotować i upewnić, że sobie poradzą i że stworzą odpowiednie warunki dla dziecka. Nie są to więc osoby egoistyczne, a rozsądne.