Niezależność finansowa kobiet pojawiła się wraz z podjęciem przez nie pracy zarobkowej. Wcześniej panie utrzymywali mężowie, co nie zawsze wyglądało tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego warto zarabiać na swoje potrzeby, nawet wówczas gdy mąż otrzymuje wysokie uposażenie?
Większość kobiet musi pracować zawodowo, ponieważ bez ich pensji ciężko byłoby utrzymać rodzinę. Niektóre panie jednak znajdują się w tak komfortowej sytuacji, że mogą zrezygnować z aktywności zawodowej, ponieważ ich mężowie zarabiają wystarczająco dużo pieniędzy. Z pozoru przejście na utrzymanie partnera może wydawać się świetnym rozwiązaniem. W Rosji nawet utworzono specjalną szkołę, w której uczy się, jak złapać oligarchę i wyjść za niego za mąż. Wizja opływania w dostatku i robienia tylko tego, co się lubi, wydaje się kusząca. Czy jednak rzeczywistość jest taka różowa, na jaką wygląda?
Niezależność finansowa chroni przed przemocą
Niezależność finansowa kobiet to ich zabezpieczenie, przede wszystkim własne pieniądze pozwalają uniknąć przemocy domowej. Niestety, wiele pań tkwi w toksycznych związkach i cierpliwie znosi poniżanie, ponieważ nie ma własnych pieniędzy ani nikogo, kto mógłby zapewnić im dach nad głową. Przemoc nie zawsze przyjmuje postać fizyczną, choć i tak się zdarza. Mężowie piastujący wysokie stanowiska bardzo często wylewają swoją frustrację zawodową na żony. Robią to za pomocą słów lub działań stricte ekonomicznych. Groźba odcięcia dostępu do wspólnego konta sprawia, że kobieta musi podporządkować się woli małżonka. Panie, które same na siebie zarabiają, nawet jeśli są to niewielkie kwoty, mogą w każdej chwili odejść od agresywnego partnera, wynająć choćby pokój w mieszkaniu studenckim i rozejrzeć się za lepiej płatnym zajęciem.
Ponadto bycie utrzymywaną przez męża rodzi liczne pokusy. Niektórym mężczyznom wydaje się, że skoro byt ich żon zależy od nich, mają prawo wymagać od nich całej listy rzeczy – codziennego seksu, trzydaniowego obiadu, niewychodzenia z domu na spotkania z przyjaciółkami. Niektórzy mężowie tak skrupulatnie rozliczają kobiety z wykonywanej przez nie pracy, że każą poprawiać smugi na kafelkach. Relacja mąż-żona zmienia się na układ przełożony-pracownica. To poważnie zaburza relacje rodzinne.
Życie zawodowe źródłem satysfakcji
Niezależność finansowa kobiet to dla wielu z nas kwestia ambicji. Niektóre panie mają w sobie wrodzony głód wiedzy i potrzebę nieustannego rozwoju. Praca zawodowa stanowi dla nich przyjemność i istotny aspekt życia, z którego za nic nie zamierzają zrezygnować. Rozwijać można się praktycznie w każdym zawodzie. Fryzjerka może nauczyć się nowych fryzur i metod koloryzacji, sklepowa obsługi systemu kasowego, a menedżerka nowoczesnych form komunikacji.
Rozwód a brak środków do życia
Bycie na utrzymaniu męża bardzo często nie popłaca. Przekonały się o tym żony rosyjskich oligarchów, gdy doszło do rozwodu. Natalia Potanin przez lata wiernie trwała u boku męża Władimira Potanina, zaufanego człowieka Putina. W 2013 roku doszło jednak do rozwodu, którego się nie spodziewała, na czym bardzo ucierpiała finansowo. Jej mąż oficjalnie zarabia 1000 dolarów jako dyrektor pewnej firmy pracujący na pół etatu. To nic, że Forbes umieszcza Władimira Potanina na liście najbogatszych ludzi świata. Jej mąż oficjalnie nie ma czym dzielić się ze swoją byłą żoną. Po rozwodzie pracę w jednej z jego firm stracił syn.
Nie zawsze mąż musi okazać się nieuczciwym człowiekiem, by zależna od niego kobieta wpadła w poważne tarapaty finansowe. Wystarczy, że partner nagle z powodu choroby lub wypadku straci zdolność do pracy albo zostanie zwolniony z firmy. Co począć w takiej sytuacji? Niezależność finansowa kobiet to także zabezpieczenie na trudne czasy. Rodzinom, w których obydwoje rodzice pracują, łatwiej jest przetrwać kryzysy finansowe.
Brak emerytury i zabezpieczenia na starość
Niestety, dobrze zarabiający małżonek nie jest w stanie zapewnić nam spokojnej starości. Na nią trzeba zarobić we własnym zakresie, pracując i odprowadzając składki emerytalne. Wiele kobiet wpada w poważne tarapaty, gdy mąż odchodzi na emeryturę lub nagle umiera. Jak pozyskać środki do życia, gdy nigdy się nie pracowało, a po mężu przysługuje nam jedynie renta rodzinna?
Trudny powrót do pracy po wieloletniej przerwie
Warto także pamiętać, iż dłuższa przerwa w życiu zawodowym sprawia, że jesteśmy mniej konkurencyjne na rynku pracy. Kto zatrudni pięćdziesięcioletnią kobietę, która ostatni raz pracowała 20 lat temu, gdy jej mąż straci pracę? Nie ma ona tak naprawdę żadnego doświadczenia zawodowego, nie potrafi obsługiwać kasy fiskalnej. Może co najwyżej wykonywać nisko płatną pracę – sprzątać biura lub pilnować budynku na portierni.
Niezależność finansowa kobiet to coś, o czym nasze babcie i prababcie bardzo często mogły jedynie marzyć. Dziś każda Europejka może pracować i zarabiać na własne potrzeby, co daje jej ogromną wolność. Nie warto z niej tak łatwo rezygnować, biorąc pod uwagę fakt, iż życie pisze zaskakujące scenariusze.
Irmina Cieślik