choinki

Wybór świątecznego drzewka to niezwykle ważna sprawa. W okresie Świąt Bożego Narodzenia szukamy idealnej choinki, która będzie najpiękniejsza ze wszystkich. Radzimy jak wybrać choinkę z klasą i jak się z nią prawidłowo obchodzić.

Rodzaje choinek

Na polskim rynku dostępne są różne gatunki choinek. Najpopularniejszy jest świerk, ale klienci wybierają także piękną jodłę czy oryginalny w swoim wyglądzie świerk srebrny. Pośród dużej ilości choinek możemy przebierać w rozmiarach. Oprócz dużych drzewek, popularne są także te miniaturowe. Niewielki rozmiar pozwala na umieszczenie choinki w dowolnym miejscu, nawet na komodzie czy parapecie okna. Najważniejsze, aby świąteczne drzewko pochodziło z legalnego źródła. Każdego roku nadleśnictwo walczy z osobami, które niezgodnie z prawem wycinają choinki z lasu. W punkcie sprzedaży choinek zawsze możemy zapytać o miejsce pochodzenia iglaków oraz stosowne dokumenty, potwierdzające wycinkę.

Klasyfikacja choinek

Przy sprzedaży świątecznych drzewek obowiązuje klasyfikacja, która ułatwia ich wybór. Dzięki wyznacznikom możemy wybrać taką choinkę, która odpowiada naszym wymaganiom. Podział choinek na klasy umożliwia także sprzedającym ich wycenę. Za te najpiękniejsze będziemy musieli niestety więcej zapłacić. Ale czego się nie robi dla uzyskania wspaniałego klimatu Świąt. Małe choinki to tzw. piersiówki, sięgają od 1,2 do 1,5 wysokości. Sufitówki to choinki do 2,5 m długości. W dużym salonie sprawdzi się salonówka czyli taka, mierząca od 2,5 do 3,5 m. Najwyższą klasą jest prima. Takie choinki charakteryzują się równomiernym zagęszczeniem równej długości. To najpiękniejsze drzewka jakie znajdziemy w szkółce. Klasa standard obejmuje choinki symetryczne, równe, ale za to mniej gęste. Najmniej atrakcyjny jest drugi gatunek, czyli wszystkie drzewka, których kształt daleko odbiega od normy.

Zakup idealnej choinki

Przed zakupem choinki należy dokładnie ją obejrzeć. W tym celu musimy rozpakować drzewo z siatki. W punktach zawsze stoją porozstawiane drzewka, co ułatwi nam wybór. Gałązki choinki nie mogą być połamane. Drzewko powinno być symetryczne i gęste. Należy sprawdzić jego rozmiar i upewnić się, że po zamontowaniu w stojaku, zmieści się do danego pomieszczenia. Igły choinki nie powinny opadać po dotknięciu. Ich kolor powinien być wyrazisty. Podczas zakupu choinki w donicy warto sprawdzić czy rzeczywiście ma korzenie.

Transport i przechowywanie

choinka

Po dokonaniu wyboru i zakupu idealnej choinki, musimy przetransportować ją do domu. W tym celu należy owinąć ją kilkakrotnie siatką. Jeśli będziemy przewozić ją na dachu samochodu, możemy dodatkowo owinąć ją w folię. Drzewko musi być ułożone pniem do przodu, dzięki czemu wiatr podczas jazdy nie wysuszy igieł. Choinkę w siatce możemy przechować do czasu świąt w piwnicy. Jej pień musimy lekko ściąć i zanurzyć w wiadrze z wodą. Zraszanie wodą od czasu do czasu też je nie zaszkodzi. Świąteczne drzewko ustawiamy jak najdalej od kaloryferów. Możemy trzymać je w stojaku z wodą z dodatkiem cukru. Jeśli będziemy trzymali ją bez wody, nie ścinamy pnia, ponieważ żywica zabezpieczy przed szybkim wysuszeniem choinki.

Katarzyna Antos