Choć psychologia koloru może wydawać się wymysłem i fanaberią, w rzeczywistości jest ciekawa gałęzią nauki. Sięgając po dany odcień szminki czy bluzki, wyrażamy swoje emocje i ukryte pragnienia.
Aby lepiej zrozumieć, czym jest psychologia koloru, należy uświadomić sobie, że barwy niosą ze sobą przekaz emocjonalny. Nie bez powodu w pomieszczeniach, w których dominuje biel, czujemy oficjalną atmosferę, zaś w niebieskich we znaki daje nam się uczucie chłodu. Tę wiedzę chętnie wykorzystują projektanci wnętrz oraz firmy, które pragną przekonać nas do dokonania zakupu. Z pewnością zauważyłaś, że salony, które oferują elementy dekoracyjne, wyglądają przytulnie, przez co chętnie je odwiedzasz i wydajesz w nich ciężko zarobione pieniądze. Prowadzisz własną działalność gospodarczą? A może piastujesz wysokie stanowisko w międzynarodowej korporacji? Już dziś dowiedz się, czym jest psychologia koloru!
Psychologia koloru, czyli wyrażanie emocji poprzez barwy
Nie tylko muzyka i zapachy potrafią przywołać miłe wspomnienia, podobnie na naszą podświadomość oddziałują kolory. To niesamowite, jak bluzka w określonym odcieniu, potrafi zmienić nasze podejście do życia. Zakładając czerwoną sukienkę, czujemy się zmysłowe i atrakcyjne, jednocześnie wykazujemy większą skłonność do flirtu i zawierania nowych znajomości. Z kolei biała, elegancka bluzka sprawia, że odgrywamy rolę perfekcjonistki i kobiety sukcesu.
Czerwień – kolor siły i zmysłowości
Co ciekawe na czerwień decydują się nie tylko kobiety targane silnymi namiętnościami, ale też osoby porzucone przez partnera, które za pomocą ubrań próbują zamanifestować swoją siłę. Ubrania utrzymane w krwistej tonacji ponadto służą podświadomemu zwracaniu uwagi na swoją osobę. Psychologia koloru pozwala nam lepiej zrozumieć naszą wewnętrzną motywację i powody, dla których nagle przeprowadzamy gruntowne czyszczenie szafy i wymieniamy garderobę na odzież w zupełnie nowym stylu. Choć w każdej z nas kryje się eksperymentatorka, gwałtowna zmiana ubraniu odzwierciedla przemiany, jakie dokonują się w naszym życiu.
Żółty – kolor ludzi szczęśliwych?
Wraz z nadejściem lata chętniej sięgamy po bluzki i sukienki utrzymane w żywej, wręcz neonowej, kolorystyce. W ten sposób wyrażamy radość i optymizm – pozytywne emocje, jakie odczuwamy na myśl o zbliżających się wakacjach. Psychologia koloru osobom, które noszą żółte ubrania, przypisuje takie cechy jak życzliwość, otwartość, kreatywność i pewność siebie. Warto jednak pamiętać, iż garderobę naszych koleżanek powinnyśmy interpretować, mając na uwadze ich aktualną sytuację życiową. Jeśli nasza znajoma odnosi kolejne sukcesy, to w jej przypadku żółta bluzka prawdopodobnie odzwierciedla jej wewnętrzny optymizm. Z kolei koleżanka, która właśnie straciła bliską jej osobę, poprzez kanarkową sukienkę może próbować zwrócić na siebie uwagę otoczenia.