stres-pourlopowy

Wrzesień to dla wielu osób okres powrotu do obowiązków zawodowych po wakacyjnym odpoczynku. Powrót do pracy może okazać się dla nas wielkim szokiem, dlatego też w dzisiejszym artykule podpowiemy Wam w jaki sposób rozplanować obowiązki po wakacjach, tak aby pierwsze dni po powrocie z urlopu nie były dla Was utrapieniem.

Psychologowie specjalizujący się w zagadnieniach powiązanych z pracą i biznesem informują, iż powrót do obowiązków po długim okresie odpoczynku może wiązać się z traumatycznymi przeżyciami i stresującymi sytuacjami. Ci sami specjaliści jednocześnie pocieszają, iż stres pourlopowy dotyka prawie każdego pracownika, jest to naturalne zjawisko, które w końcu kiedyś mija. Właśnie z tego powodu warto jest stopniowo przystosowywać się do nawału obowiązków oraz planować swoje cele i zadania na kilka dni do przodu. Co zrobić, aby stało się to możliwe? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku porad,  które przedstawimy poniżej, po to, aby powrót do pracy kojarzył się raczej z miłym doświadczeniem, niż ciężką do zniesienia traumą.

  1. Przygotuj się do powrotu do pracy jeszcze przed jego rozpoczęciem

Jeśli chcesz wyjechać na spokojny urlop zadbaj o to, aby żadne służbowe kwestie nie zaprzątały Ci umysłu podczas wypoczynku. Najlepiej jeśli tuż przed wyjazdem zakończysz lub uporządkujesz wszystkie zadania biznesowe.  Przekaż część obowiązków swojemu współpracownikowi oraz poproś o nadesłanie e-mailem wiadomości na dzień przed powrotem z urlopu na temat zmian jakie miały miejsce w tym czasie. Dzięki takim działaniom zmniejszysz poziom stresu powiązany z koniecznością powrotu do obowiązków zawodowych.

  1. Stopniowo zwiększaj ilość i poziom trudności wykonywanych zadań.

Wakacje to czas, kiedy nasz organizm zwalnia tempo, z dnia na dzień wyłączamy skomplikowane myślenie, istotny jest dla nas tylko wypoczynek i dobra zabawa. Po kilku tygodniach takiego funkcjonowania możemy mieć trudności z przystosowaniem się do funkcjonowania na wyższych obrotach. Dobrze jest zaaklimatyzować się na nowo w naszym stałym miejscu zatrudnienia,  stopniowo zwiększać zakres obowiązków, zamiast od razu zabierać się za najtrudniejsze zadania.

  1. Bądź systematyczna i zorganizowana

organizerStaraj się zaplanować każdy dzień w pracy już z samego rana, następnie systematycznie wykonuj wszystkie zadania po kolei. Jeśli zauważysz, że trudno jest Ci uporać się z natłokiem obowiązków podziel je na kilka mniejszych projektów, a następnie realizuj każde z nich po kolei, aż w końcu osiągniesz zamierzony efekt. W usystematyzowaniu działań pomocne mogą okazać się systemy zarzadzania czasem pracy, do których należą: kalendarz, notatki, przypomnienia na telefonie i komputerze. Dzięki takim praktykom jesteśmy w stanie w każdym momencie w ciągu dnia maksymalnie skupić się na najistotniejszym dla nas w danym momencie obowiązku.

  1. Proś o pomoc, jeśli tego potrzebujesz

Jeśli po powrocie z urlopu wiesz, że w biurze czeka na Ciebie natłok zadań, z którymi nie jesteś w stanie sobie poradzić poproś koleżankę lub kolegę o pomoc. W kryzysowych sytuacjach warto jest poinformować swoich współpracowników lub kontrahentów, iż w przeciągu kilku dni będziemy w stanie udzielić im niezbędnych informacji, czy rozwiązać problem, który nie należy do pilnych. Umiejętność wybierania priorytetów jest szczególnie ważna w kryzysowych sytuacjach, takich jak na przykład nawał pracy po urlopie.

  1. Zadbaj aktywność fizyczną oraz zdrowie psychiczne

Senność, zmęczenie, bóle głowy to naturalne symptomy wynikające ze zmniejszonej wydajności organizmu powstałej na skutek stresu pourlopowego. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zażywanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, może ona pomóc nam skutecznie zapomnieć o domowych obowiązkach.  Jeśli chcesz zachować dobre samopoczucie jak najdłużej, zarezerwuj stałe miejsce w tygodniowym grafiku na sport. To nie tylko sposób na przedłużenie wakacji i oderwanie się myślami od pracy, ale przede wszystkim recepta na zdrowie.