Klasyczne lampy skandynawskie – czy warto na nie stawiać

Nowoczesne wnętrza wymagają odpowiedniego zaplanowania systemów oświetleniowych. Jednym z najczęstszych wyborów pozostają wciąż funkcjonalne oprawy w stylu skandynawskim.

Czy rzeczywiście jest to nadal dobry wybór, który sprawdzi się w domowych przestrzeniach? Jakie lampy najlepiej wybrać, by posłużyły nam przez długie lata? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części artykułu.

Styl skandynawski w oświetleniu – co go wyróżnia?

Podstawową cechą stylu skandynawskiego jest jego uniwersalność. Wszystkie produkty oświetleniowe są niezmiernie proste w formie, w neutralnych kolorach, z ewentualnie jednym mocnym akcentem barwnym. Dzięki temu łatwo wkomponować je do różnych przestrzeni – o większym lub mniejszym metrażu.

Tendencja ta towarzyszy nam już od dłuższego czasu. Stawia się na skrajnie minimalistyczne i ponadczasowe oprawy. Dzięki temu produkty, które stworzono kilka lub kilkanaście lat temu, wciąż wpisują się w kanony. Nie zapominajmy także o prawdziwych klasykach stylu. Niektóre lampy, zaprojektowane bowiem w latach 50., wciąż stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń designerów.

Najpraktyczniejsze lampy skandynawskie

Jakie lampy można znaleźć wśród produktów skandynawskich? Wybór jest naprawdę spory, zwłaszcza gdy odwiedzi się specjalistyczną stronę, jak Lampy.it, stawiającą na wysoką jakość oraz ciekawe wzornictwo.

Kwintesencją stylu skandynawskiego są oczywiście produkty o metalowej lub drewnianej konstrukcji z materiałowymi osłonami źródeł światła. Pozwala to uzyskać przyjemne dla wzroku, delikatnie rozproszone światło. Trudno się zatem dziwić, że takie oprawy zyskały wielką popularność zwłaszcza w salonach, sypialniach lub innych pomieszczeniach o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym.

Nurty skandynawskie to prawdziwe tendencje eko. Wykorzystują chętnie naturalne materiały (drewno, tkaniny). Równocześnie sięgają po nowoczesne technologie, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Niemal wszystkie współczesne lampy skandynawskie mogą działać z energooszczędnymi żarówkami LED. Dodatkowo na rynku pojawia się coraz więcej modeli wpisujących się w inteligentne systemy oświetlenia, sterowane pilotem, aplikacją lub komendami głosowymi. Dzięki temu łączy się ponadczasowy design z wysoką funkcjonalnością.

Typy lamp skandynawskich – co można wybrać?

Szeroki wybór produktów oświetleniowych w stylu skandynawskim to szansa na praktyczne skomponowanie całego systemu, wyróżniającego się praktycznością i wygodą sterowania. Bez trudu da się znaleźć oprawy do oświetlenia głównego, uzupełniającego, zadaniowego lub dekoracyjnego.

Pojawiają się zatem praktyczne lampy wiszące lub sufitowe, które gwarantują optymalną ilość światła do przemieszczania się. Lampy zadaniowe montuje się w strefach o szczególnym zapotrzebowaniu na światło. Mogą to być modele stojące podłogowe lub stołowe – w wariancie z wygiętym w łuk ramieniem lub na trójnogu.

Systemy oświetleniowe w stylu skandynawskim chętnie sięgają po subtelne i dyskretne oprawy natynkowe i oczka wpustowe. To niezmiernie praktyczne rozwiązania, dzięki którym oświetla się lub doświetla wybraną przestrzeń w domu, a także tworzy ciekawą dekorację.

Różne oblicza lamp skandynawskich – najnowsze trendy

Lampy skandynawskie, podobnie jak wszystkie inne produkty oświetleniowe, podlegają oczywiście zmiennym trendom. Choć podstawowe zasady projektowania pozostają zazwyczaj takie same, to można znaleźć nieco rozwiązań, wprowadzanych na rynek jako nowości.

Co przyniósł zatem rok 2021? Podstawą stały się niezmiernie duże i okazałe lampy wiszące. Umieszcza się je w salonach, sypialniach i nad wyspami kuchennymi, by dostarczyć sporo światła, a przy tym dopełnić aranżację. Lampa w takim miejscu staje się najważniejszych akcentem ozdobnym, wokół którego buduje się całą przestrzeń. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się modele z surowych materiałów (nieobrobione drewno lub len). Pozwalają one poczuć się we własnym domu jak na łonie natury.

Lampy skandynawskie – rozwiązania dla wszystkich

Lampy skandynawskie są minimalistyczne i ponadczasowe. Łatwo je wprowadzić do niemal każdej przestrzeni. Trudno się dziwić zatem, że tak chętnie wybierają je projektanci wnętrz i osoby prywatne. Stanowią one bowiem rozwiązania funkcjonalne i stylowe do wykorzystania przez długie lata.