Bardzo często czujemy się przytłoczeni nadmiarem obowiązków i oczekiwań innych osób. Początkowo jeszcze dajemy udźwignąć zadania, które spoczywają na naszych barkach. Z czasem jednak do głosu dochodzą zmęczenie oraz frustracja. Podpowiadamy, jak ustalić priorytety w swoim życiu.
Każdy myśli o swoich potrzebach
Pamiętaj o tym, że ludźmi kieruje egoizm. Każdy myśli przede wszystkim o swoich potrzebach. O tym, aby się nie przepracować, komuś podrzucić dziecko i mieć czas tylko dla siebie. Jeśli sam nie zaczniesz tego robić i stawiać swoich priorytetów na pierwszym miejscu, nikt tego nie zrobi dla ciebie. Ludzie mają wrodzoną skłonność do nieuwzględniania potrzeb drugiej osoby. Jednocześnie lubią ją maksymalnie wykorzystywać dla własnych korzyści. Aby postawić temu kres, musisz nauczyć się odmawiać. Aby poradzić sobie z tym zadaniem, potrzebna jest asertywność.
Jak ustalić priorytety w swoim życiu? Dbanie o siebie to nie egoizm
Gdy jesteśmy dziećmi, rodzice często próbują wmówić nam egoizm. Gdy nie chcemy opiekować się młodszą siostrą, od razu zostajemy za to surowo skrytykowani. W rezultacie uczymy się, że naszą powinnością jest zaspokajanie oczekiwań innej osoby. To najprostsza droga, aby zapomnieć o swoich potrzebach i żyć dla innych. Niestety, nie jest to słuszne rozwiązanie. Dbanie o siebie to nie egoizm. Masz prawo każdemu odmówić pomocy, gdy koliduje to z twoimi planami czy potrzebami. Pamiętaj, że przysługa to twoja dobra wola, nie obowiązek.
Komu pomagać?
To pytanie warto zadać sobie za każdym razem, gdy ktoś prosi cię o pomoc. Pamiętaj, że czas to ograniczony zasób. Jeśli pomożesz koleżance, nie udzielisz wsparcia swojej matce, nie nauczysz się na egzamin, nie odpoczniesz przed kolejnym dniem pełnym wyzwań w pracy. Nie zachęcamy cię do tego, abyś zawsze kategorycznie odmawiał, gdy tylko usłyszysz jakąkolwiek prośbę o pomoc. Przy podejmowaniu decyzji kieruj się jednak własnym dobrem. Jeśli chce ci się spać, odmów partnerowi wyjścia na miasto. Masz prawo postawić własne potrzeby ponad jego.
Dlaczego boimy się odmawiać?
Zapewne boisz się odmawiać innym pomocy, aby nie stracić ich sympatii. Ludzie różnie reagują, gdy nie zgodzisz się na spotkanie w wyznaczonym przez nich terminie. Czasem ktoś, kogo postrzegasz jako dobrą przyjaciółkę, zrywa z tobą kontakt, bo nie zerwałaś się z pracy, aby spotkać się z nią, bo ona ma czas o 12, bo wtedy jej dziecko jest w żłobku. Pamiętaj, że utrata sympatii takiej osoby nic nie znaczy. Czy naprawdę zależy ci na dobrej relacji z kimś takim, kto jest zapatrzony w czubek własnego nosa? To żadna przyjaciółka! Ktoś, kto cię lubi, nie zrobi afery dlatego, że postawiłaś na asertywność. Zaakceptuje twoją odmowę.
Najpierw pomóż sobie, potem innym
Zapewne znasz zalecenie z samolotu, które mówi, że w stanie zagrożenia najpierw zakładasz maskę tlenową sobie, a dopiero innym. Jeśli postąpisz inaczej, umrzesz, zanim komukolwiek pomożesz. Tak samo jest w innych sferach życia. Gdy nie uwzględnisz odpoczynku, będziesz tylko pomagać innym, to w pewnym momencie poczujesz się wyczerpany. Stracisz chęć pomagania albo zapadniesz na poważną chorobę, przez którą nie będziesz mógł funkcjonować tak jak do tej pory.