Życie z narcyzem stanowi prawdziwe piekło, z którego ciężko się wydostać, ponieważ często myślimy, że z kimś takim trzeba porozmawiać, uświadomić mu jego błędy. Krótko mówiąc, naiwnie wierzymy, że można go zmienić i zakładamy, że każdy posiada zdolność do empatii. Narcyz to osoba, której brakuje empatii, dlatego nie kocha nikogo za wyjątkiem samej siebie. Rozstanie stanowi tutaj jedyne słuszne rozwiązanie, ponieważ w przeciwnym wypadku skazujemy same siebie na życie w ogromnym cierpieniu. Jak narcyz reaguje na zakończenie związku? Czego możesz się po nim spodziewać?
Spis treści:
- Miłość narcyza ogranicza się tylko do jego własnej osoby
- Dlaczego relacja z narcyzem jest tak trudna?
- Wywyższanie się i poczucie wyjątkowości
- Po czym rozpoznać narcyza?
- Czy narcyz przeżywa rozstanie? Tak, ale z innych powodów niż ty!
- Jak narcyz reaguje na zakończenie związku?
- Nadmierne hołubienie dzieci a narcystyczne zaburzenie osobowości
Miłość narcyza ogranicza się tylko do jego własnej osoby
Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości kochają tylko siebie, zupełnie nie liczą się z drugim człowiekiem i jego emocjami. W rezultacie potrafią krzywdzić innych bez mrugnięcia okiem. To nieprawda, że nie zdają sobie sprawy z bezmiaru zła, jakie szerzą. Mają tego świadomość, a mimo to postępują nagannie moralnie, gdyż uważają siebie za wyjątkowych i lepszych od innych. Narcyz bardzo często cierpi na manię wyższości i wychodzi z założenia, że partnerka powinna być mu wdzięczna, że w ogóle zwrócił na nią uwagę lub łaskawie kupił jej proszek do prania.
Dlaczego relacja z narcyzem jest tak trudna?
Narcyz chce być liderem, dlatego często piastuje wysokie stanowiska i dąży do władzy. Wielu polityków przejawia zachowania narcystyczne, nic dziwnego, że zupełnie nie liczą się oni z interesem społeczeństwa i tym, że ich nieodpowiedzialne decyzje wpędzają zwykłych ludzi w ubóstwo. Narcyz nigdy nie zwraca uwagi na wypowiedzi, które go nie dotyczą. On uwielbia mówić o sobie, swoich dokonaniach i przeżyciach. Pragnie nieustannie znajdować się w centrum uwagi. Narcystyczne zaburzenie osobowości pozbawia zdolności do autorefleksji. Człowiek nim dotknięty źle znosi krytykę i atakuje tego, kto ośmielił się powiedzieć parę słów za dużo. Narcyz nie stosuje zasady wzajemności w relacjach międzyludzkich. On wymaga dla siebie szacunku, ale nie szanuje innych.
Wywyższanie się i poczucie wyjątkowości
Narcyz bardzo mocno dba o swój wygląd i wrażenie, jakie wywiera na innych. Partnerka ma stanowić jego idealne dopełnienie, podnosić jego prestiż. W związku z tym zwraca on ogromną uwagę na to, aby była zadbana, elokwentna i błyskotliwa. Na swoje partnerki wybiera atrakcyjne kobiety, które reprezentują sobą pewną wartość. Niestety, nie oznacza to, że narcyz je szanuje. Potrafi postępować w stosunku do nich w sposób bezlitosny.
Po czym rozpoznać narcyza?
Narcyz nieustannie oczekuje uznania, nawet gdy nie zrobił nic specjalnego, tylko kupił proszek do prania wspólnych rzeczy. Brakuje mu empatii, dlatego nie potrafi zareagować adekwatnie do sytuacji, gdy zwierzasz mu się ze swoich emocji, nigdy nie spotkasz się z ich zrozumieniem. Narcyz nierzadko uważa się za wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju. Wychodzi z założenia, że wszystko mu się należy i pragnie być podziwiany przez innych.
Czy narcyz przeżywa rozstanie? Tak, ale z innych powodów niż ty!
Jak narcyz reaguje na zakończenie związku? Okazuje się, że naprawdę głęboko przeżywa rozstanie, jednak nie z takich przyczyn jak zwykły człowiek. On nie martwi się tym, że właśnie stracił wyjątkową osobę, którą bardzo kochał. Cierpi jego rozrośnięte ego, za którym stoi niskie poczucie własnej wartości. Narcyz nie rozumie, jak ktoś mógł ośmielić się go porzucić, skoro on jest tak wyjątkowy i tyle dał drugiej osobie. Nie wykazuje zdolności do autorefleksji, więc nigdy nie zrozumie, że drogie mieszkanie nie zrekompensuje braku szacunku i miłości.
Jak narcyz reaguje na zakończenie związku?
Reakcja narcyza na zakończenie związku jest bardzo emocjonalna i negatywna. Tacy ludzie wykazują ogromną skłonność do agresji i zemsty. Narcyz może zatruwać ci życie nawet przez kilka lat po tym, jak ośmieliłaś się od niego odejść. Rozstanie uruchamia w nim głęboko skrywane rany, które często sięgają jego dzieciństwa. Całkiem możliwe, że wówczas też spotkał się z odrzuceniem i lekceważeniem. Rodzice nie zaspokajali jego podstawowych potrzeb emocjonalnych, przez co wykształcił w sobie mechanizmy obronne, które umożliwiają mu tworzenie zdrowych relacji z innymi ludźmi.
Nadmierne hołubienie dzieci a narcystyczne zaburzenie osobowości
Narcyz mógł też spotkać się z nadmiernym hołubieniem ze strony rodziców. Im bardziej ci traktowali go jak księcia, któremu wszystko się należy, tym trudniej będzie mu zrozumieć rozstanie z partnerką. Może się jej naprzykrzać, a nawet nachodzić ją z nową dziewczyną, aby pokazać, że już zdołał się pocieszyć. Narcyz może też pisać do byłej partnerki, dlatego warto uciąć z nim wszelkie kontakty, dodać do czarnej listy na telefonie i portalach społecznościowych. Inaczej odcięcie się od niego stanie się niemożliwe.