dobre wspomnienia
Zdjęcie autorstwa Kampus Production z Pexels

Dobre wspomnienia to najpiękniejszy skarb, jaki możemy sobie zapewnić. Często ich nie doceniamy. Wynika to ze specyfiki działania ludzkiego mózgu. Gdy w naszym życiu dzieje się coś dobrego, to zwykle pozytywne emocje są dość szybko maskowane przez negatywne. Np. odnoszę sukcesy w pracy, ale mam problem z centralnym ogrzewaniem w mieszkaniu, więc skupiam się na złym wydarzeniu. W rezultacie pochwały szefa i klienta nagle tracą swój smak, a my zaczynamy zamartwiać się awarią centralnego ogrzewania. Jak czerpać z dobrych wspomnień w trudnych chwilach?

Spis treści:

  1. Jak działają dobre wspomnienia?
  2. Dlaczego łatwiej zapamiętujemy negatywne wydarzenia niż pozytywne?
  3. Co przywołuje wspomnienia?
  4. Kiedy wspominanie przeszłości bywa pomocne?
  5. Wspomnienia dające poczucie bezpieczeństwa
  6. Jak zbierać dobre wspomnienia?

Jak działają dobre wspomnienia?

Sytuacje z przeszłości często powracają do nas pod wpływem czynników zewnętrznych. Np. idziemy do perfumerii i widzimy, że nasze ulubione perfumy z czasów studiów zostały objęte atrakcyjną promocją. Kupujemy je i gdy ich używamy po latach, uświadamiamy sobie, jak wspierający był nasz przyjaciel. W naszym umyśle wyświetlają się dobre wspomnienia. Te z kolei sprawiają, że przyjaciel ze studiów nam się śni, dzięki czemu mamy mnóstwo pozytywnej energii i przestajemy przejmować się, czy ze wszystkim zdążymy.

Dlaczego łatwiej zapamiętujemy negatywne wydarzenia niż pozytywne?

Dużo łatwiej zapamiętujemy te chwile, którym towarzyszą silne emocje. Te jednak nie zawsze mają pozytywny charakter, często wiążą się z negatywnymi przeżyciami w naszym życiu. Z ewolucyjnego punktu widzenia ma to sens, ponieważ uczula nas na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Jednak w praktyce zakodowuje w naszej głowie wyłącznie złe rzeczy. Np. nasza mama zawsze mogła nam poświęcać sporo czasu, jednak jeden raz nie zrobiła dla nas tortu z okazji urodzin. Do dziś mamy jej to za złe i uważamy, że nie starała się o nas.

Co przywołuje wspomnienia?

Dobre wspomnienia może przywołać zapach, czyjeś ubranie, piosenka sprzed lat lub warunki atmosferyczne. Jeśli podczas pierwszej randki z kolegą ze studiów padał śnieg, a był wtedy listopad, to śnieg w listopadzie przywołuje te miłe wspomnienia. Chętnie powracamy myślami do tych chwil i czujemy ogarniające nas szczęście.

Kiedy wspominanie przeszłości bywa pomocne?

Oczywiście, nie chodzi o to, aby żyć przeszłością, zamykając się na teraźniejszość. Nie ma sensu wzdychać do chłopaka z czasów studiów, który już dawno założył własną rodzinę czy wyjechał za granicę. Jednak takie dobre wspomnienia mogą zdziałać wiele dobrego w trudnych chwilach, których doświadcza każda z nas. Gdy się pojawiają, łatwiej nam przetrwać trudy w pracy czy konflikt z koleżanką.

Wspomnienia dające poczucie bezpieczeństwa

Dobrze, gdy wspomnienia idą w parze z poczuciem bezpieczeństwa czy przynależności. Np. uświadamiamy sobie, że choć nasz ostatni partner stosował wobec nas przemoc, to chłopak z czasów studiów stanowił jego przeciwieństwo. Zawsze troskliwy, czuły i opiekuńczy odczytywał nasze emocje i starał się nas rozweselić, gdy ogarniał nas smutek. Takie dobre wspomnienia mają też wartość terapeutyczną. Przestajemy myśleć o sobie źle – w końcu tylko raz wybrałyśmy złego partnera, od którego od razu uciekłyśmy, gdy stał się agresywny. Wcześniej wiązałyśmy się ze spokojnymi facetami ze stabilną samooceną. Zatem nie mamy głębszych problemów z wyborem partnera, tylko raz popełniłyśmy błąd. Wyciągnęłyśmy z niego wniosek, że gdy coś jest na początku zbyt romantyczne, to możliwe, że mamy do czynienia z narcyzem.

Jak zbierać dobre wspomnienia?

Staraj się zbierać dobre wspomnienia, robiąc zdjęcia w ważnych dla siebie chwilach. Dzięki nim łatwiej będzie ci przywołać minione chwile, które optymistycznie nastroją cię do życia. Już ich wspominanie daje niewiarygodną siłę.