Czego nie wiesz o lumpeksach

Lumpeksy niegdyś uchodziły za miejsce, w którym ubrania kupują najbiedniejsi. Jednak od tamtej pory renoma second handów znacznie wzrosła. Dziś robią w nich zakupy osoby o różnej zasobności portfela, w tym stylistki pracujące przy popularnych serialach. Second handy pozwalają za niewielkie pieniądze kupić ubrania dobrej jakości, które różnią się od tych z popularnych sieciówek. Z ich pomocą podkreślisz swój indywidualny styl. Ponadto zakupy używanej odzieży przyczyniają się do polepszenia stanu naszego środowiska naturalnego. Ubrania, które się komuś znudziły, nie lądują na wysypisku śmieci. Jednocześnie nie napędzamy fast fashion, czyli masowej produkcji dla sieciówek. Czego nie wiesz o lumpeksach?

Skąd pochodzi odzież w lumpeksach?

Wiele osób nurtuje ta kwestia. Tymczasem ubrania w lumpeksach pochodzą zazwyczaj z krajów takich jak Dania, Irlandia i Wielka Brytania. Mieszkańcy tych państw, gdy znudzą im się sukienki czy spodnie, nie wyrzucają ich do sklepu, lecz oddają, te następnie trafiają do hurtowni, skąd są kupowane na kilogramy a nawet tony przez polskie lumpeksy. Second hand nie może jednak wybierać konkretnych ubrań. Kupuję całą pakę odzieży i dodatków. Dopiero na miejscu, gdy sortuje towar, okazuje się, które ubrania nadają się do sprzedaży, a które mogą posłużyć jedynie jako ścierka przy sprzątaniu sklepu.

Jak wycenia się ubrania w lumpeksie?

Jak wcześniej wspominaliśmy, ubrania w lumpeksie są sortowane. Oprócz tego, że osoba zatrudniona przez second hand sprawdza, czy odzież nie jest uszkodzona, poplamiona etc., to jeszcze dokonuje wyceny na podstawie swojej wiedzy z dziedziny mody.  Ubrania od projektantów zazwyczaj są indywidualnie wyceniane, podobnie jak nowa odzież z metkami. Natomiast rzeczy z sieciówek, które noszą znamiona użytkowania, z reguły są dostępne na wagę. Cena za kilogram odzieży jest najwyższa w dniu dostawy, gdy mamy też największy wybór towaru, a najniższa w przeddzień kolejnej dostawy. Wtedy też wiele second handów organizuje akcję – wszystko za 3 zł lub wszystko za 1 zł.

Jak ocenić oryginalność markowych rzeczy w lumpeksie?

Second handy oferują też rzeczy sprawiające wrażenie markowych – torebki DKNY czy Dolce&Gabbana nie zawsze są jednak oryginalne. Często pochodzą z targów oferujących podróbki. Oryginalną torebkę poznasz po jakości wykonania. W środku będzie miała solidną podszewkę, na metce w środku wytłoczony numer seryjny, torebka też będzie trzymała swoją formę i w dotyku poznasz, że masz do czynienia z wysokiej jakości surowcem.

Czy ubrania w lumpeksie są prane?

Teoretycznie ubrania w lumpeksie powinny być czyste, jednak nie zawsze tak się dzieje. W związku z tym po zakupie ubrań warto je wyprać. Nigdy bowiem nie wiadomo, gdzie leżały na podłodze, jak były przechowywane, ile osób je mierzyło i czy pierwszy właściciel przed ich oddaniem zdążył je wyprać.

Czy w lumpeksach można znaleźć lepsze ubrania niż w sieciówkach?

Okazuje się, iż second hand nierzadko oferuje ubrania z lepszych materiałów niż sieciówki. Znajdziemy w nim swetry z kaszmiru, czapki z wełny merino, jedwabne szale, lniane sukienki etc. Dla porównania w sieciówkach królują akryl, nylon oraz poliester. Jeśli już pojawia się wełniany płaszcz, to jest on niezwykle kosztowny. Tymczasem second hand oferuje dobrej jakości ubrania za niewielkie pieniądze.

Dlaczego ubrania w vintage shopach są droższe niż w lumpeksach?

Vintage shop to miejsce prowadzone przez ludzi z pasją, którzy znają się na modzie, starannie selekcjonują towar, piorą go i naprawiają, np. wszywając nowy zamek czy zaszywając dziury. W rezultacie otrzymujemy ubranie, w które ktoś włożył pracę i serce. Jest ono lepszej jakości od przypadkowej rzeczy z lumpeksu, dlatego też zapłacimy za nie nieco więcej.

Czego nie powinnaś kupować w lumpeksie?

Choć lumpeks kusi bogactwem towaru, to należy unikać kupowania w nim bielizny, strojów kąpielowych oraz butów. Wynika to ze względów higienicznych. Nie należy dzielić się z nikim bielizną czy butami, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do groźnej infekcji.

Czy ubrania w lumpeksie można zwrócić?

Second hand to miejsce, w którym powinnaś robić przemyślane zakupy. Dokładnie oglądaj rzeczy, które cię interesują. Sprawdź, czy mają sprawny suwak, nie posiadają żadnych plam i dziur. Musisz też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno będziesz chodziła w tej rzeczy. W lumpeksach nie można zwracać zakupionego towaru.