Psychologia to prężnie rozwijająca się dziedzina nauki, która przynosi nam odpowiedzi na różne pytania. Dzięki niej możemy lepiej poznać siebie i innych ludzi. Co daje nam wiedza psychologiczna? Jak ją przyswajać i wykorzystywać w codziennym życiu?
Spis treści:
- Wiedza psychologiczna przybliża ci prawdę o sobie samej
- Toksyczne związki – dlaczego się w nie wikłasz?
- Co daje nam wiedza psychologiczna?
- Lęki egzystencjalne i ich wpływ na nasze zachowanie
- Intuicja w biznesie oraz umiejętność negocjacji
Wiedza psychologiczna przybliża ci prawdę o sobie samej
Wiedza psychologiczna pozwala nam lepiej zrozumieć własne zachowanie. Ile razy zastanawiałaś się nad tym, dlaczego nie potrafiłaś cieszyć się swoimi sukcesami, gdy je odnosiłaś? Wiele z nas na co dzień postępuje zupełnie inaczej, niż podpowiada zdrowy rozsądek. Osiąganie sukcesów kojarzy się z czymś pozytywnym, co napawa dumą. Jednak nie każda z nas ją odczuwa. Często zdarza się, że sukces nas przeraża. Tak może być, gdy nasi rodzice nigdy nas nie chwalili, a po każdym osiągniętym celu wymagali kolejnego, który jeszcze bardziej wykraczał poza nasze możliwości. Niewykluczone też, że swój sukces postrzegasz jako niezasłużony. Uważasz, że inni przygotowali lepsze projekty, a do ciebie akurat uśmiechnęło się szczęście, ponieważ klient wybrał akurat twoją propozycję. Taka postawa pokazuje niskie poczucie własnej wartości. Z tym problemem borykają się osoby, które nigdy nie były doceniane przez rodziców, natomiast często spotykały się z krytyką., Wiedza psychologiczna pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy zachowań, które nami rządzą.
Toksyczne związki – dlaczego się w nie wikłasz?
Relacje damsko-męskie bywają bardzo skomplikowane. Często nie rozumiemy pewnych zachowań. Np. tego, dlaczego zawsze wiążemy się z mężczyznami, którzy borykają się z uzależnieniem. Tymczasem rodzinna lojalność może nam nakazywać opiekę nad nałogowcami. Jeśli nasza matka była współuzależniona, to myliła miłość do męża alkoholika z przymusem trwania przy nim. My mogłyśmy wynieść z domu przeświadczenie, że osoba uzależniona wymaga opieki, można ją zmienić, jeśli tylko odpowiednio się postaramy. Tymczasem to destrukcyjna skłonność, przez którą wplątujemy się w toksyczne związki i cierpimy. Wiedza psychologiczna pozwala zerwać z przeszłością i napisać własną historię zwieńczoną happy endem.
Co daje nam wiedza psychologiczna?
Psychologia bada różne zależności. Z różnego rodzaju publikacji naukowych możemy nauczyć się, jak rozmawiać z drugim człowiekiem, aby osiągnąć sukces w postaci porozumienia. Wiedza psychologiczna pozwala nam dostrzec w drugim człowieku kogoś, kto spogląda na życie również przez pryzmat własnych doświadczeń. Nie wszystkie z nich są pozytywne. Niektóre okazują się trudnym do udźwignięcia brzemieniem. Jeśli wiemy, że nasza babcia wychowała się bez rodziców, tylko pod okiem surowej ciotki, która traktowała ją jako pomoc domową, możemy lepiej zrozumieć jej oschłość i nie zrażać się nią od razu po podjęciu próby rozmowy.
Lęki egzystencjalne i ich wpływ na nasze zachowanie
Co daje nam wiedza psychologiczna? Okazuje się, że całkiem sporo. Pozwala zrozumieć drugiego człowieka. Obecnie trwa batalia między zwolennikami szczepień a ich przeciwnikami. Gdy sobie uświadomimy, że pewne osoby gorzej radzą sobie z lękami egzystencjalnymi, to zrozumiemy ich zachowanie, które może wydawać się irracjonalne. Okazuje się bowiem, że niechęć do noszenia maseczek, przestrzegania obostrzeń sanitarnych czy szczepień wynika z próby wyparcia własnych lęków egzystencjalnych, które są bardzo silne i obezwładniające. Osoby o niskim poziomie lęków egzystencjalnych niczego nie muszą wypierać, godzą się z zaistniałą sytuacją i racjonalnie podchodzą do zaleceń specjalistów, widząc w nich ogromną szansę na uniknięcie zakażenia.
Intuicja w biznesie oraz umiejętność negocjacji
Wiedza psychologiczna pomaga nam także ubić dobry interes i odnosić sukcesy w pracy zawodowej. Daje bowiem cenne narzędzia do negocjacji oraz pokazuje, jak w atrakcyjny sposób zaprezentować swoją ofertę. Osoby, które znają mechanizmy rządzące procesami myślowymi przy podejmowaniu decyzji, mogą je wykorzystać na swoją korzyść. Wiedza psychologiczna usprawnia również intuicję. W rezultacie często wyczuwamy, z kim ubijemy dobry interes, a kto waha się. Możemy też odgadnąć, co niepokoi potencjalnego klienta i wyjść mu naprzeciw, wyjaśniając kwestie budzące wątpliwości.