Artykuły Moda

Typy osobowości wyrażane poprzez styl

Typy osobowości wyrażane poprzez styl

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Jeśli chodzi o typy osobowości, to zostały one wyróżnione i opisane przez Junga. Ten znany psycholog wymienił ich aż 12. Obecnie jednak bazuje na sporym uproszczeniu i 4 z nich. Każdy typ osobowości jest wyrażany poprzez przypisany mu kolor. Typy osobowości wyrażane poprzez styl można łatwo rozpoznać.

Spis treści:

  1. Komunikacja pozawerbalna. Jakie komunikaty wysyła nasz ubiór?
  2. Czerwony typ osobowości, czyli urodzony przywódca
  3. Typy osobowości wyrażane poprzez styl. Żółty typ osobowości, czyli jednostka kreatywna
  4. Zielony typ osobowości – sentymentalny racjonalista
  5. Niebieski typ osobowości – doskonały analityk
  6. Typy osobowości wyrażane poprzez buty
  7. Jakie konflikty pojawiają się między typami osobowości?
  8. Jak skłonić do zakupu poszczególne typy osobowości?
  9. Dlaczego firma potrzebuje wszystkich typów osobowości?

Komunikacja pozawerbalna. Jakie komunikaty wysyła nasz ubiór?

Warto znać typy osobowości wyrażane poprzez styl i świadomie wysyłać komunikaty poprzez swój ubiór. Każdemu z nas przecież zależy na tym, aby zostać dobrze zrozumianym i odebranym. Ta wiedza pozwala również skomponować właściwy outfit na spotkanie biznesowe, gdy chcemy wzbudzić zaufanie i przekonać do swoich racji drugą stronę. Typy osobowości wyrażane poprzez styl pozwalają nam też lepiej zrozumieć drugą stronę. Na podstawie ubioru możemy ocenić, z kim mamy do czynienia i dopasować do niego sposób komunikacji.

Czerwony typ osobowości, czyli urodzony przywódca

Pierwszy typ osobowości, to typ czerwony, który charakteryzuje się tym, że ma porządek w szafie. Nie kupuje zbyt wielu rzeczy, raczej stawia na komfort i wygodę, lubi tkaniny, których nie trzeba prasować. Czerwony typ osobowości ceni sobie też prestiżowe marki, w tym luksusowe dodatki. Jest skłonny kupić drogi zegarek tylko po to, aby we właściwy sposób zaprezentować się na spotkaniu biznesowym i dopiąć swego. Czerwony typ osobowości stawia na ubrania z tkanin trzymających fason. Ceni sobie również fakturę i szpiczaste ramiona w marynarkach.

Typy osobowości wyrażane poprzez styl. Żółty typ osobowości, czyli jednostka kreatywna

Żółty typ osobowości nie ma porządku w szafie. Gdy ją otwiera, ubrania po prostu się wysypują. Żółty typ osobowości ma sporo rzeczy i wciąż kupuje nowe. Ceni sobie wybór i swobodę. Lubi bawić się modą. Nie ma problemu z zakupem ubrania, które wymaga umiejętności stylizacyjnych. Nie przeszkadza mu też konieczność prasowania koszuli czy sukienki. Żółty typ osobowości lubi kolory i wzory.  Chętnie się nimi bawi. To osoba kreatywna, która nie boi się wyzwań. Radzi sobie w różnych sytuacjach. Sprawdzi się w marketingu, branży IT, domu mody czy w zawodach stricte artystycznych. Żółty typ osobowości lubi się wyróżniać. Interesuje się modą, ale nosi też zwykłe ubrania z sieciówek, które uzna za ciekawe.

Zielony typ osobowości – sentymentalny racjonalista

Zielony typ osobowości ma porządek w szafie. Zarazem jest to osoba, która długo przekonuje się do nowych trendów. Nie lubi szaleństwa.  Zielony typ osobowości jest dość zachowawczy, nie chce bowiem nikogo urazić swoim ubiorem. Niekoniecznie lubi błyszczeć i wyróżniać się w tłumie. Z drugiej strony zielony typ osobowości ma w szafie wiele ubrań, których już nie nosi, ale trzyma je w swojej garderobie z powodów sentymentalnych. Sukienka z pierwszej randki z obecnym mężem znajduje się obok swetra kupionego przez babcię.

Niebieski typ osobowości – doskonały analityk

Niebieski typ osobowości ceni sobie porządek. Szafę ma doskonale zorganizowaną. Każda rzecz jest w niej ułożona pod linijkę. Niebieski typ osobowości ceni sobie nieśmiertelną klasykę i wygodę. Ma w szafie sporo klasycznych koszul, marynarek oraz cygaretek. Takie gotowe zestawy sprawdzają się w codziennym życiu.

Typy osobowości wyrażane poprzez buty

Każdy typ osobowości wybiera również inne buty. Czerwony stawia na wygodę i płaskie obuwie, w tym mokasyny i sneakersy. Jeśli jednak tego wymaga sytuacja, zakłada szpilki. Żółty typ osobowości lubi zaszaleć z kolorami, fakturami i wzorami. Ma sporo butów, które wyróżniają go na ulicy. Zielony typ osobowości ceni sobie balerinki, płaskie i wygodne buty, w których łatwo można się przemieszczać i spieszyć innym z pomocą. Niebieski zaś stawia na wygodne buty ze sprzączką, która ma charakter ponadczasowy.

Jakie konflikty pojawiają się między typami osobowości?

Poszczególne typy osobowości nie zawsze się dogadują. Czerwony i żółty to ekstrawertycy, którzy chętnie rozmawiają z ludźmi i wchodzą z nimi w interakcje. Zielony i niebieski to introwertycy, którzy kierują swoją energię do wewnątrz.  Gdy żółty typ osobowości spotyka niebieski, może pojawić się konflikt. Żółty typ jest skoncentrowany na emocjach, całości konceptu. Niebieski zanadto skupia się na szczegółach.

Jak skłonić do zakupu poszczególne typy osobowości?

Ci, którzy pasują w handlu, powinni poznać różne typy osobowości. Do każdego z nich trzeba bowiem przemawiać w inny sposób, by zachęcić go do zakupu. Czerwony typ ceni sobie władzę i prestiż. Natomiast żółty stawia na ogólny efekt wizualny. Zielony typ lubi się zastanawiać, należy znaleźć merytoryczne argumenty, które przekonają go do zakupu. Niebieski wymaga podaniu wielu szczegółów przed finalną transakcją.

Dlaczego firma potrzebuje wszystkich typów osobowości?

Typy osobowości, którym kierują się pracownicy HR przy rekrutacji pracowników, przekładają się także na nasz ubiór. Psycholodzy uważają, że w każdym zespole powinien znaleźć się przynajmniej 1 przedstawiciel każdego typu. Chodzi o to, że dopełniają się one poprzez wzajemnej współpracy. Każdy członek zespołu wnosi do niego coś unikatowego. Np. czerwony sprawuje władzę, żółty tworzy kreatywne rozwiązania, zielony potrafi je sprzedać, tworząc w odbiorcy odpowiednie emocje, a niebieski analizuje projekt w szczegółach, wynajdując jego wady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *