winogrona

Wino z jasnych winogron

Składniki:
5 kg jasnych winogron
woda
2,5 kg cukru
drożdże szlachetne (Tokay)

Przygotowanie:
Winogrona rozgniatamy. Pamiętamy, aby ich nie myć. Sok przecedzamy przez sito. Wyrzucamy skórki i pestki. Wlewamy sok do gąsiora lub dużej butli, odlewając do osobnego naczynia 200 ml soku. Dodajemy do gąsiora250 ml przegotowanej i wystudzonej wody z cukrem. Do odlanego soku winogronowego dodajemy 200 ml wody oraz 2 łyżeczki cukru. Tak przygotowany sok zamykamy w butelce i pasteryzujemy przez 30 minut. PO wystudzeniu dodajemy do niego drożdże winiarskie i odstawiamy na 35 godzin. Tak przygotowaną miksturę wlewamy do gąsiora i zatykamy korkiem z rurką. Wino powinno być gotowe po kilku lub kilkunastu tygodniach.

Różowe winowino-z-winogron

Składniki:
czerwone winogrona
cukier
woda
drożdże winiarskie
pożywka dla drożdży

Przygotowanie:
Do czystej butelki o pojemności 330 ml wlewamy do 3/4 objętości przegotowaną wodę. Wsypujemy 3 łyżeczki drożdży i zostawiamy do wystudzenia. Dodajemy szczyptę drożdży i wsypujemy drożdże. Myjemy winogrona w chłodnej wodzie, oczyszczamy z łodyżek i rozgniatamy tłuczkiem. Sok razem z owocami wlewamy do gąsiora. Dolewamy do niego wcześniej przygotowaną miksturę oraz resztę pożywki dla drożdży. Raz dziennie mieszamy gąsiorem. Po tygodniu przelewamy zawartość gąsiora i odciskamy owoce. Jeśli sok nie jest dla nas zbyt słodki, to dodajemy do niego ciepłego syropu, czyli wody z cukrem. Winogronowy sok ponownie wlewamy do gąsiora, gdzie będzie przechodził proces fermentacji do około 12 tygodni. PO tym czasie możemy przelać wino do butelek. Najlepiej przechowywać je w chłodnym miejscu.

Na butelki wina możemy nakleić przygotowane etykiety. Najlepiej nadrukować na nich datę wyprodukowania wina i jego rodzaj, co ułatwi nam dobór trunku do danych potraw i okazji.