Wełna merino
Dietmar Hannebohn z Unsplash

Polacy coraz bardziej doceniają rolę aktywności fizycznej i jej korzystny wpływ na zdrowie. Uprawianie sportu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Odzież funkcjonalna doskonale zdaje egzamin podczas ćwiczeń, biegania czy zdobywania górskich szczytów. Dotychczas produkowano ją głównie z włókien syntetycznych – poliestru, poliamidu i elastanu. Obecnie mocny trend stanowi wełna merino w odzieży sportowej. Co warto o niej wiedzieć?

 

Jak powstaje wełna merino?

Wełna merino wyróżnia się wysoką jakością. Posiada niezwykle cienkie włókna, które gwarantują doskonałą ochronę przed zimnem, tworząc system z mikrokomorami powietrza. Wełna merynosowa powstaje z pierwszego strzyżenia owiec merynosów. Cechuje ją wysoka elastyczność, dzięki której pozostaje delikatna dla skóry. Sztywne włókna wełny owczej sprawiają, że wiele osób skarży się na nieprzyjemne uczucie drapania. Szczególnie mocno dokucza ono ludziom o wysokiej wrażliwości przetwarzania sensorycznego, którzy mocniej odbierają różnego rodzaju bodźce. 

 

Czy odzież sportowa z wełny merino nadaje się na lato?

Już jakiś czas temu wełna merino pojawiła się w odzieży sportowej. Obecnie coraz więcej firm szyje z niej ubrania funkcjonalne i bieliznę termoaktywną. Na jej korzyść przemawia doskonała termoregulacja. Latem ubrania z wełny merino zapobiegają nadmiernemu poceniu się i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Wspomniane włókna są higroskopijne, przez co wiążą wodę. Jednocześnie wełna merynosowa stanowi środowisko, które utrudnia bakteriom namnażanie. Zimą z kolei chroni przed wiatrem i wyziębieniem organizmu. 

 

Wełna merino w odzieży sportowej – co się z niej szyje?

Wełna merino w odzieży sportowej stanowi wyraźny trend. Szyje się z niej:

  • ciepłe legginsy,
  • bieliznę termoaktywną,
  • czapki,
  • szaliki,
  • rękawiczki,
  • koszulki z długim rękawem.

 

Pokochają ją miłośnicy sportów zimowych, w tym narciarstwa, wspinaczek górskich i snowboardu. Ponadto zda egzamin podczas joggingu.

 

Poznaj zalety wełny merino!

Wełna merino w odzieży funkcjonalnej posiada szereg zalet. Nie podrażnia skóry, gdyż ma elastyczne włókna. Przepuszcza powietrze, przez co ciało się w niej nie przegrzewa. Posiada właściwości antybakteryjne, które zapobiegają rozkładowi potu i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Zdaje egzamin, niezależnie od pory roku. Zimą chroni przed mrozem, a latem przed przegrzaniem. Wykazuje właściwości higroskopijne i pochłania wilgoć do 33% swojej objętości. 

 

Odzież z wełny merino nie gniecie się. Przekładając ją przez głowę, nie musimy obawiać się, że nasze włosy ulegną naelektryzowaniu. Kiedy ubrania sportowe zużyją się, z łatwością ulegną biodegradacji. Wełna merynosowa posiada bowiem naturalny rodowód i składa się z białka zwierzęcego. 

 

Dlaczego odzież funkcjonalna z wełny merino zawiera elastan?

Odzież sportowa z wełną merynosową powinna zawierać niewielką domieszkę elastanu. Gdy nie ma w niej spandeksu, rozciąga się podczas noszenia i nie wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dodatek włókien syntetycznych jest zatem uzasadniony względami technologicznymi.

 

Na jakie wady wełny merynosowej warto się przygotować?

Odzież funkcjonalna z wełny merino wykazuje tendencję do kurczenia się. Niestety ten naturalny materiał źle znosi pranie w wysokich temperaturach. Najlepiej robić to ręcznie w wodzie o temperaturze 20 stopni Celsjusza. Następnie ubrania z wełny merynosowej układa się na suchym ręczniku i roluje wraz z nim. Później suszymy je na płasko, aby nie uległy rozciągnięciu. Odzież sportowa powinna być łatwa w pielęgnacji, gdyż nosi się ją na co dzień i często pierze. Biorąc to pod uwagę, nie każdemu przypadną do gustu ubrania z wełny merino.

 

Czy wełna z merynosa mechaci się?

Wełna merino wykazuje naturalną skłonność do pilingu, który nie świadczy o jej kiepskiej jakości. Wskutek tarcia włókna zwierzęce mechacą się. Można zredukować ten problem, unikając ostro zakończonych elementów garderoby, np. torebek z ćwiekami czy naszyjnika z ostrym wisiorkiem.

 

Magdalena Kukurowska – miłośniczka mody i analizy kolorystycznej, która ma głowę pełną pomysłów na stylizacje.