Organizacja garderoby to temat, który wzbudza zainteresowanie wielu kobiet. Od tego, jak ułożymy nasze ubrania, zależy nasz codzienny komfort. Nie ma nic gorszego od długich poszukiwań ubrań, z których można stworzyć spójną stylizację. Ponadto zła organizacja garderoby często przyczynia się do tego, iż ubrania są pogniecione i wymagają prasowania. Warto tego uniknąć, aby zaoszczędzić swój cenny czas. Jak zorganizować swoją garderobę?
Posegreguj ubrania tematycznie
Organizację garderoby warto rozpocząć od posegregowania ubrań. Osobno ułóż topy na ramiączkach, bluzki z krótkim rękawkiem, longsleeve, swetry, marynarki, bluzy, jeansy, eleganckie spodnie, spódnice i sukienki. To znacznie ułatwi ci życie. Jeśli każdy element garderoby ma swoje miejsce, np. topy na ramiączkach układasz w szufladach lub na półkach, to będziesz wiedziała, gdzie dokładnie się znajdują. Osobne usytuowanie T-shirtów i koszul sprawia, że za każdym razem wiesz, gdzie masz sięgnąć, aby znaleźć poszukiwany element garderoby.
Sukienki, marynarki i okrycia wierzchnie powieś na wieszakach
Niektóre ubrania szybciej się gniotą i tracą swoją formę, gdy trzymamy je poskładane w szafie. Tak dzieje się m.in. z płaszczami, kurtkami puchowymi, marynarkami czy sukienkami. Dla tych elementów garderoby warto zarezerwować wieszaki oraz miejsce wiszące w szafie. Jeśli masz ubrania z ekoskóry lub ekozamszu, dobrze jest je przykryć workiem antykurzowym. Z jednej strony chronisz je w ten sposób przed osiadaniem kurzu, z drugiej chronisz ubrania przed pobrudzeniem. Ekozamsz często lubi puszczać farbę. Jeśli czerwoną ramoneskę z ekozamszu powiesisz obok białej sukienki, to ją pobrudzisz. Takie plamy często nie chcą w ogóle schodzić, nawet jeśli sięgniemy po mydełko odplamiające.
Rzeczy, które się gniotą, powieś na wieszakach
Niektóre ubrania, np. koszule z wiskozy, świetnie się nosi. Są bardzo przyjemne dla skóry, doskonale przepuszczają powietrze i ograniczają pocenie się. Niestety, tego typu rzeczy szybko się gniotą, a później nastręczają sporych trudności przy prasowaniu. W związku z tym warto je zawczasu powiesić na wieszakach i nie upychać zbyt ciasno w części wiszącej.
Ułóż ubrania kolorami
To może wydawać się fanaberią lub zachowaniem godnym pedanta. Warto jednak zaznaczyć, iż układanie ubrań kolorami ma sens. Gdy tak postępujesz, wiesz, gdzie masz białe koszule, a gdzie czerwone czy błękitne. Ułatwia to poruszanie się w obrębie garderoby i szybkie odnajdywanie pasujących do siebie ubrań.
Organizacja biżuterii wymaga szkatułek lub specjalnego stojaka
Niektóre osoby przechowują biżuterię luzem w wielkiej szufladzie. My jednak odradzamy to rozwiązanie. Łańcuszki, bransoletki oraz dłuższe kolczyki będą się bowiem plątać. Warto skorzystać ze specjalnych szkatułek lub stojaków na biżuterię. Na tych drugich nawet lepiej rozmieścisz kolczyki, bransoletki czy naszyjniki. Możesz potraktować stojak na biżuterię jako element wystroju i położyć go np. na komodzie, biurku czy swojej toaletce.
Wykorzystaj worki antykurzowe przy organizacji torebek
Na torebkach bardzo często osadza się kurz, nawet jeśli mamy drzwiczki do szafy i zawsze ją szczelnie zamykamy. W związku z tym, gdy nie używamy danego modelu, umieszczamy go w worku przeciwkurzowym. To chroni go przed osadzaniem kurzu i oszczędza nasz czas. Gdy najdzie nas ochota na zmianę torebki, po prostu wyjmujemy ją z worka. Nie musimy jej czyścić.
Na ozdoby do włosów przeznacz osobną szufladę
Warto przeznaczyć osobną szufladę na ozdoby do włosów takie jak gumki, opaski, spinki etc. Takie rzeczy też należy tak ułożyć, aby się nie plątały i nie niszczyły swojej formy. Dotyczy to zwłaszcza fantazyjnych opasek ze splotami, kokardami etc.
Korzystaj z organizerów na skarpetki i bieliznę
Aby skarpetki, majtki, biustonosze i rajstopy łatwo odnaleźć w swojej szafie i uniknąć w niej bałaganu, skorzystaj z organizerów. Warto mieć osobny na staniki, figi i rajstopy. Nie ma nic gorszego niż haftka od biustonosza, która zahacza o pończochy i robi w nich dziury.