Introwertyk w pracy nie zawsze ma łatwo, zazwyczaj musi borykać się z wieloma barierami i niezrozumieniem. Jeśli jednak trafi na mądrego rekrutera, a później przełożonego, ma szanse zrobić spektakularną karierę, na czym skorzystają wszyscy. Co daje introwertyk swojemu miejscu pracy?
Spis treści:
- Proces rekrutacyjny – na jakie trudności napotyka introwertyk, ubiegając się o pracę?
- Dlaczego ekstrawertyk robi lepsze wrażenie na rekruterze?
- Czy introwertycy są kreatywni?
- Introwertyk w pracy – jak działa?
- Odpowiedzialne podejście do pracy introwertyka
- Dlaczego rozmowa rekrutacyjna nie pozwala wybrać najlepszego pracownika?
Proces rekrutacyjny – na jakie trudności napotyka introwertyk, ubiegając się o pracę?
Introwertyk często napotyka na problemy podczas rekrutacji. To ten moment, kiedy musimy zaprezentować się z jak najlepszej strony i sprzedać swoją osobę niczym towar. Introwertyk zazwyczaj nie ma takiej siły przebicia. Realnie ocenia swoje umiejętności i kompetencje, ponieważ posiada zdolność do krytycznej oceny własnej osoby. W rezultacie mówi, że dobrze radzi sobie z angielskim w wersji pisanej, ale nieco gorzej przychodzi mu swobodna rozmowa w języku obcym. Ekstrawertyk na jego miejscu zawyżyłby własne kompetencje, twierdząc, że dobrze zna angielski i nie wnikając w szczegóły.
Dlaczego ekstrawertyk robi lepsze wrażenie na rekruterze?
Ekstrawertyk dużo łatwiej sprzedaje swoją karierę. Potrafi bez ogródek mówić o swoich sukcesach i dokonaniach. Nawet jeśli te nie należą do robiących piorunujące wrażenie, potrafi je odpowiednio ubarwić i otrzymać stanowisko, o które się ubiega. Introwertykowi brakuje tej swobody.
Czy introwertycy są kreatywni?
Introwertycy uchodzą za mniej kreatywnych. Rekruter, gdy decyduje się zatrudnić ekstrawertyka, jest przekonany, że ten będzie sypał pomysłami, na czym firma tylko zyska. Nie należy jednak zapominać, że introwertyk też może wykazać się kreatywnością. Potrzebuje jednak do tego stosownych warunków. Ma bowiem problemy z przebiciem się ze swoimi pomysłami. Jeśli postawimy przed nim konkretne zadanie, damy czas i spokój, efekt jego działalności może nas pozytywnie zaskoczyć.
Introwertyk w pracy – jak działa?
Introwertyk w pracy często potrzebuje odpowiednich warunków, by skupić się na zadaniach do realizacji. Nie przepada za hałasem i wszechogarniającym chaosem. Ceni sobie możliwość zaplanowania pracy i jej skrupulatnego wykonywania w ciszy, z dala od nadmiaru bodźców, które łatwo go przemęczają. Introwertyk w pracy rzetelnie i sumiennie wypełnia swoje obowiązki. Dotrzymuje terminów i posiada wewnętrzną samodyscyplinę, przez co świetnie radzi sobie na home office.
Odpowiedzialne podejście do pracy introwertyka
Introwertyk potrafi wyciągnąć więcej wniosków z popełnionych błędów. Jest bardziej ostrożny w działaniu i wykazuje się odpowiedzialnością. W rezultacie nieustannie doskonali swoje umiejętności. Podejmuje racjonalne decyzje i dużo rzadziej naraża firmę na straty.
Dlaczego rozmowa rekrutacyjna nie pozwala wybrać najlepszego pracownika?
Jeśli pracodawca szuka osoby najbardziej kompetentnej, powinien zastąpić rozmowy rekrutacyjne zadaniami problemowymi do wykonania. Dzięki temu może zweryfikować rzeczywiste umiejętności poszczególnych kandydatów. Oczywiście, nie mamy tutaj na myśli wykorzystywania osób ubiegających się o pracę do realizacji zadań firmowych. Powinny to być zadania, z których pracodawca nie czerpie żadnych korzyści, ale może ocenić realne umiejętności poszczególnych osób. Warto pamiętać, że jedni zawyżają swoje kompetencje, a drudzy ich nie doceniają. Jednak postawienie przed każdym takiego samego zadania do rozwiązania, pozwala ocenić rzeczywiste umiejętności. Dzięki temu introwertyk w pracy z pewnością będzie rozwijał skrzydła. Jego umiejętności zostaną bowiem dostrzeżone.