Szczerość w związku uchodzi za jeden z jej fundamentów. Nic dziwnego, wszak nikt nie lubi być okłamywany. Zatajając przed partnerem pewne fakty, unikamy budowania bliskości. Ponadto nie pozwalamy mu się bliżej poznać, a gdy to on ukrywa pewne informacje, uniemożliwia nam poznanie jego rzeczywistych potrzeb. Gdzie leży granica szczerości w związku?
Dwie skrajne reakcje na szczerość
Szczerość nie zawsze spotyka się z ciepłym przyjęciem. Oczywiście, istnieją osoby, które do uwag innych ludzi podchodzą merytorycznie i je rozważają. Niestety, wiele osób reprezentuje jedną z dwóch skrajnych reakcji. Na jednym biegunie mamy uległość. Niezależnie od tego, czy partner ma rację, czy zgadzamy się z jego zarzutem, dostosowujemy się do jego oczekiwań, bo tak zostaliśmy wychowani lub boimy się odrzucenia. Na przeciwległym biegunie znajduje się agresja. Zapewne znasz osoby, którym nie można nawet zwrócić uwagę, że wzięły z biurka nie swoją paczkę, bo natychmiast wybuchają złością. To ich reakcja obronna. Osoba, która tak postępuje, może mieć bardzo niską samoocenę i złościć się, że dostrzegliśmy jej wady. Z drugiej strony tak samo reagują jednostki narcystyczne, które postrzegają siebie jako perfekcyjne i nie tolerują krytyki, nawet tej w najlżejszym wydaniu.
Czy szczerość w związku zawsze jest dobra?
W większości przypadków szczerość w związku jest dobra. Jednak nie zawsze sprawdza się ta zasada. Ponadto musimy też pamiętać o tym, że kluczową rolę odgrywa sposób przekazywania informacji. Np. mężczyzna, który zdradził swoją poprzednią partnerkę, nie powinien mówić o tym swojej obecnej żonie. Ta szczerość mogłaby zniszczyć jej zaufanie. Żona mogłaby stać się nagle bardzo podejrzliwa, chociaż jej partner nie zachowuje się inaczej niż do tej pory. Nie ma też złych intencji i nie rozważa kolejnego skoku w bok. Ponadto ważne jest, aby umiejętnie dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Jeśli np. uważasz, że twój partner jest zbyt brutalny podczas seksu, to warto powiedzieć mu o tym w taki sposób, aby go nie urazić. Nie mamy tutaj na myśli sytuacji, gdy kochanek pastwi się nad swoją partnerką. Chodzi bardziej o takie przypadki, gdy mężczyzna ma dobre intencje, ale popełnia błąd. Faceci są bardzo wyczuleni na krytykę związaną z ich umiejętnościami erotycznymi. Jeśli użyjesz zbyt dosadnych słów, on poczuje się urażony. Na szczęście pomocna może okazać się empatia. Powiedz partnerowi o tym, że masz ochotę na delikatniejsze pieszczoty i fantazjujesz o czułym seksie. Możesz mu też zakomunikować, że zademonstrujesz mu, jak chcesz być dotykana.
Dlaczego warto dzielić się z partnerem swoimi sprawami?
Wiele kobiet o pewnych sprawach mówi tylko przyjaciółkom, nie wtajemnicza w nie swoich stałych partnerów. Ma to swoje plusy i minusy. Jeśli chcesz opowiedzieć o tym, że nie wiesz, który trencz wybrać na wiosnę, to przyjaciółka rzeczywiście okaże się lepszą adresatką twojej wiadomości. Mało tego, pomoże ci w dokonaniu decyzji. Z drugiej strony, gdy sprawa jest poważniejsza, np. szef na ciebie krzyczy i stosuje względem ciebie mobbing, to nie warto tego ukrywać przed partnerem. Dobrze, aby wiedział, dlaczego chodzisz przygnębiona. W takiej sytuacji partner może też stać się dla ciebie doskonałym wsparciem.
Jak zachęcić partnera do szczerej rozmowy?
Mężczyźni nie lubią rozmawiać o uczuciach. Gdy tylko słyszą o tym, że musicie ze sobą porozmawiać, ogarnia ich panika i chęć ucieczki. Niektórzy mężczyźni czują się atakowani, gdy dzielisz się z nimi swoimi spostrzeżeniami. Inni z kolei postrzegają siebie jako idealnych i nie przyjmują żadnej krytyki. Warto dotrzeć do poszczególnych jednostek w sposób odpowiadający ich osobowości. Jeśli partner ma niską samoocenę, a ty chcesz mu coś zakomunikować, to warto stworzyć przyjazną atmosferę, aby nie czuł się atakowany. Możesz zacząć od tego, że kiepsko się czujesz z tym, że sama musisz sprzątać całe mieszkanie. Po pracy jesteś zmęczona i czasem brakuje ci sił, aby zjeść obiad, a tymczasem czeka cię sprzątanie mieszkania. Możesz zaznaczyć, że byłoby ci przyjemniej i łatwiej, gdyby wziął na siebie część obowiązków. Byłabyś wtedy bardziej wypoczęta i częściej miała ochotę na seks. Jeśli partner na szczerość reaguje agresją, to warto unikać otwartej konfrontacji.
Jak przekazać partnerowi krytyczną uwagę?
Krytyczne uwagi, zwłaszcza te dotyczące sfery intymnej, warto przekazywać w formie kanapaki. Np. lubię seks z tobą, jest między nami silna chemia. Jednak potrzebuje więcej czułości podczas seksu. Wiem, że starasz się spełniać moje fantazje erotyczne, dlatego wierzę, iż następnym razem będziemy kochać się inaczej niż do tej pory. Czułość może ożywić nasz seks i uczynić go lepszym.