Intuicja to coś, czym jedni się kierują, a drudzy powątpiewają w jej istnienie, a nawet się z niej naśmiewają. Tymczasem, jak pokazują badania psychologiczne, warto na niej polegać i regularnie ją ćwiczyć. Dlaczego warto trenować intuicję?
Czym jest intuicja i jak działa?
Intuicja to nie jest żadna czarna magia. To nie coś, co spływa tylko na nielicznych, bardziej uduchowionych, wybranych. Intuicję posiada każdy z nas. Stanowi ona szybką odpowiedź na daną sytuację, która płynie z naszej podświadomości. Rozum zajmuje się drobiazgową analizą. Musi wszystko ze sobą porównać, zastanowić się nad różnymi wariantami. Zanim wyciągniemy jakieś wnioski na poziomie naszej świadomości, minie trochę czasu. Tymczasem cenna jest każda minuta, a nawet sekunda. W wyniku ewolucji wykształciliśmy w sobie pewne mechanizmy, które zapewniają przetrwanie. Jednym z nich jest intuicja. Pozwala szybko reagować na zmieniające się okoliczności i uniknąć dramatycznych wydarzeń. Intuicja opiera się na naszych doświadczeniach z przeszłości. Działa automatycznie, bez większej szczegółowej analizy.
Dlaczego warto kierować się intuicją?
Warto kierować się intuicją, ponieważ ułatwia nam znalezienie rozwiązania w danej sytuacji. Np. czujemy, że ktoś mija się z prawdą, coś nam w nim nie gra. Zamiast od razu zgadzać się na jego propozycję, możemy poprosić o czas do namysłu, wydruk umowy, którą mamy podpisać, abyśmy mogli zapoznać się z nią w spokoju.
Intuicja powinna wyznaczać nam kierunek
Psycholodzy zachęcają, aby intuicję traktować jako główny kierunek, w którym mamy podążać. Np. ktoś wzbudza w nas pozytywne emocje i zaufanie. Warto zatem dać mu szansę i umówić się na randkę. Nie oznacza to jednak, że mamy iść na całość. Lepiej przyjrzeć się tej osobie z bliska, lepiej ją poznać, ale to człowiek, który zasługuje na uwagę.
Gdzie można wykorzystać intuicję?
Intuicję można też wykorzystać w biznesie. Bardzo często czujemy, że wprowadzenie pewnych zmian może okazać się dla nas opłacalne. Zanim jednak je wdrożymy, możemy pokłonić się nad szczegółami, aby opracować jak najlepszy model.
Zalety intuicji
Intuicja nie jest domeną wyłącznie kobiet. Niestety, w mężczyznach od dziecka tłamsi się emocje, każe kierować wyłącznie rozumem. A przecież jedno nie musi wykluczać drugiego. Jeśli czuję niepokój w jakiejś sytuacji, to zachowuję ostrożność. A dopiero potem analizuję, z czego on wynikał. Można wyciągnąć w ten sposób wiele wartościowych wniosków.
Co ciekawe, z intuicji korzystali wielcy naukowcy, w tym Einstein. On wyczuwał podskórnie, na co warto zwrócić uwagę, co trzeba przeanalizować, a dopiero później za pomocą rozumu dokonywał szczegółowych założeń.
Co może zakłócać intuicję?
Naszą intuicję mogą zaciemniać czasem silne emocje. Gdy się w kimś zakochamy, to patrzymy na niego przez różowe okulary, chociaż druga osoba wysyła nas sygnały ostrzegawcze, które nasi przyjaciele doskonale rejestrują. Czasem też silny strach wyniesiony z dzieciństwa może budzić obawy w sytuacji, która jest neutralna. Np. szef wzywa nas do siebie, a my zakładamy, że chce nas zwolnić z pracy. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy rozmowy z rodzicami zawsze kończyły się czymś złym, jakąś formą kary.
Jak trenować intuicję?
Intuicję warto trenować. Następnym razem gdy usłyszysz jej głos, nie ignoruj go, tylko daj mu szansę. Wykorzystaj sygnały, które wysyła ci podświadomość. Z czasem nauczysz się je coraz lepiej odczytywać i analizować. Osoby, które mają wysoką inteligencję emocjonalną, często są też bardzo inteligentne, cieszą się wysokim poziomem szczęścia i wybitnymi osiągnięciami.
Intuicja daje nam poczucie bezpieczeństwa. Gdy wiemy, że w każdej niebezpiecznej sytuacji usłyszymy sygnał alarmowy, to nie musimy bać się ludzi i życia. Zawsze sobie jakoś poradzimy, w porę uciekniamy etc.