oczyszczacz powietrza dla osób starszych

Jednym z czynników wpływających na zdrowie i samopoczucie osób starszych jest jakość powietrza. W Polsce sytuacja pod tym względem wygląda bardzo źle. W sezonie grzewczym przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczeń jest niemal na porządku dziennym. Seniorzy powinni zatem korzystać z urządzeń, które zapewnią skuteczną ochronę przed smogiem.

Przyczyny szkodliwości smogu

Głównym składnikiem smogu jest pył zawieszony, który świetnie usuwa oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA. Często wyróżnia się trzy frakcje pyłu zawieszonego:

  • pył PM1 – złożony z cząsteczek o średnicy do 1 μm,
  • pył PM2,5 – złożony z cząsteczek o średnicy do 2,5 μm,
  • pył PM10 – złożony z cząsteczek o średnicy do 10 μm.

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że włos ludzki ma średnicę 50-70 μm, możemy wyobrazić sobie, jak cząsteczki pyłu zawieszonego łatwo trafiają do dróg oddechowych człowieka. Największe zagrożenie stanowi frakcja PM1, ponieważ cząsteczki o wielkości do 1 μm bez trudu przenikają do krwioobiegu, a stąd mają dostęp do wszystkich narządów wewnętrznych.

W pyle zawieszonym zawarte są:

  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA),
  • metale ciężkie, np. ołów, kadm, arsen,
  • azbest,
  • furany,
  • siarka.

Wraz z pyłem zawieszonym do organizmu człowieka trafia zatem mieszanka zawierająca składniki rakotwórcze, a choroby nowotworowe to tylko część negatywnych skutków ekspozycji na smog.

 

Wpływ smogu na zdrowie osób starszych

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu szkodzą każdemu, ale ludzie starsi to jedna z grup najbardziej narażona na ich negatywne działanie. Jest to spowodowane:

  • słabszym działaniem układu odpornościowego,
  • częstym występowaniem chorób, których objawy mogą ulec nasileniu właśnie na skutek wdychania smogu.

Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu obliczyli, że w smogowe dni dochodzi do wzrostu liczby przypadków:

  • zawałów serca o 12%, 
  • udarów mózgu o 16%,
  • zatorowości płucnej o 18%,
  • migotania przedsionków o 24%.

Te problemy zdrowotne wliczają się do schorzeń, na które szczególnie podatni są właśnie ludzie starsi.

Innym przykładem choroby, której sprzyja wdychanie zanieczyszczonego powietrza, jest choroba Alzheimera. Naukowcy z University of Southern Californa dowiedli, że trzykrotnie częściej zapadają na nią osoby zamieszkujące tereny o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Kanadyjscy naukowcy wykazali natomiast, że smog zwiększa o nawet 10% ryzyko wystąpienia demencji starczej.

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu przyczyniają się też do wzrostu liczby zachorowań na obturacyjną chorobę płuc, na którą zapadają głównie osoby po 40 roku życia.

oczyszczacz powietrza na smog

Jaki oczyszczacz powietrza dla seniora jest najlepszy?

Idealny oczyszczacz powietrza dla osoby starszej powinien być skuteczny i prosty w obsłudze. Co prawda nie brakuje seniorów, którzy świetnie radzą sobie z nowinkami technologicznymi, ale dla zdecydowanej większości sterowanie smartfonem nie będzie udogodnieniem. A jeśli niektóre opcje dostępne są wyłącznie w aplikacji, stanie się wręcz utrudnieniem.

Jeśli chodzi o skuteczność, to warto pamiętać o kilku zasadach:

  • W oczyszczaczu powietrza na smog nie powinno brakować filtra HEPA oraz filtra węglowego, ponieważ uzupełniają one swoje działanie i razem usuwają niemal 100% groźnych zanieczyszczeń.
  • Wydajność oczyszczania (CADR lub przepływ powietrza) powinna być przynajmniej 8 razy większa od metrażu pomieszczenia. W pokoju o powierzchni 25 m² potrzeba oczyszczacza o wydajności co najmniej 200 m³/h. To wynik minimalny, dlatego w miarę możliwości warto wybrać coś o jeszcze wyższym wskaźniku CADR.
  • Jeden oczyszczacz przeznaczony jest do pracy w jednym pomieszczeniu. Przepływ powietrza między pokojami nie jest w pełni swobodny, nawet w przypadku otwarcia drzwi. Dla przykładu Xiaomi Mi Air Purifier 3H uzyskuje CADR 380 m³/h, a więc obsłuży pokój o powierzchni do 47 m². Nie oznacza to jednak, że umieszczony w salonie o powierzchni 20 m² utrzyma dobrą jakość powietrza także w sąsiadującej sypialni, której powierzchnia wynosi 15 m². Tutaj potrzebne są dwa oczyszczacze.
  • Najważniejsza funkcja w oczyszczaczu powietrza to tryb automatyczny. Warto wybrać urządzenie, które ma czujnik pyłu zawieszonego PM2,5 oraz numeryczny wskaźnik jego stężenia. W trybie auto oczyszczacz sam dopasowuje prędkość filtracji do stanu powietrza, co oznacza szybką reakcję na pogorszenie jakości powietrza, a tym samym lepszą ochronę zdrowia.
  • Tempo zużywania filtrów uzależnione jest przede wszystkim od jakości powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza. Oczyszczacze powietrza często mają wskaźniki zużycia filtrów, ale uwzględniają wyłącznie czas pracy oczyszczacza. Należy zatem regularnie kontrolować stan filtrów. Jeżeli filtr HEPA zmienił kolor z białego na ciemnoszary albo czarny, trzeba go wymienić.

Bibliografia:

  1. Poloński, M, Gąsier, A. Cieślik, Smog w sercu, czyli dlaczego śląscy lekarze – naukowcy zajmują się zanieczyszczonym powietrzem, rozm. przepr. redakcja HEAL Polska, http://healpolska.pl/aktualnosci/smog-w-sercu-czyli-dlaczego-slascy-lekarze-naukowcy-zajmuja-sie-zanieczyszczonym-powietrzem/ [dostęp online 25.10.2021].
  2. Younan, A. J. Petkus, K. F. Widaman et. all., Particulate matter and episodic memory decline mediated by early neuroanatomic biomarkers of Alzheimer’s disease, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31746986/ [dostęp online 25.10.2021].
  3. Eko-labor Monitoring jakości powietrza – Pomiary pyłu zawieszonego PM10 – Ekolabor Kraków, https://www.ekolabor.krakow.pl/monitoring-jakosci-powietrza.html  [dostęp online 25.10.2021].