Mężczyźni nie mają problemu, aby stawiać siebie i swoje potrzeby na pierwszym miejscu. Często zazdrościmy im tego, że zajmują się swoją pasją, spotykają z kolegami, a na dodatek zarabiają więcej od nas. Nadszedł czas, aby zacząć brać z nich przykład. Każda z nas może zacząć stawiać na swoje hobby, spotkania z przyjaciółkami i negocjować wyższe zarobki. Wystarczy tylko zmiana myślenia. Dlaczego dla siebie jesteś najważniejsza?
Spis treści:
- Rezygnacja z własnych potrzeb na rzecz bliskich
- Dlaczego należy okazywać szacunek samej sobie?
- Wychowanie do usługiwania innym
- Dlaczego dla siebie jesteś najważniejsza?
- Nadmierne staranie się i walka o akceptację innych
- Nadużywanie siebie
- Dlaczego egoistki są lubiane?
Rezygnacja z własnych potrzeb na rzecz bliskich
My, kobiety, często stawiamy siebie i swoje potrzeby na dalszym miejscu. Uważamy, że w pierwszej kolejności powinnyśmy poświęcić się opiece nad dzieckiem. Mamy też liczne obowiązki domowe i powinnyśmy zawsze podać mężowi ciepły obiad. W rzeczywistości jednak zapominamy o sobie, swoich potrzebach i marzeniach. Niektórzy mężczyźni chętnie wykorzystują tę społeczną presję. Im wcale nie jest na rękę, abyś wyznawała zasadę: dla siebie jesteś najważniejsza. Oznaczałoby to bowiem, że przestałabyś im usługiwać i spełniać wszystkie zachcianki.
Dlaczego należy okazywać szacunek samej sobie?
Innym możemy kochać wówczas, gdy mamy ku temu odpowiednie zasoby. Zaliczamy do nich samoakceptację, samozadowolenie i umiejętności. Te ostatnie to zdecydowanie nasz atut, z którego często nie jesteśmy w pełni świadome. Powinnyśmy zrozumieć, że posiadamy ogromny potencjał i inni powinni nas szanować. Jednak, aby tak się stało, same musimy sobie okazywać szacunek. Jeśli usługujemy innym, stawiamy innych na pierwszym miejscu, to nasza postawa nie wzbudza estymy. Wiele osób, których zachcianki spełniamy, nierzadko nami gardzi lub, w łagodniejszej wersji, po prostu nas lekceważy. Osoby, które cenią siebie i nie zawsze spieszą innym z pomocą, gdyż nie jest im to na rękę, zawsze spotkają się z ogromnym docenieniem, gdy jednak komuś udzielą wsparcia.
Wychowanie do usługiwania innym
Dla siebie jesteś najważniejsza – dlaczego wiele z nas aż wzdryga się na dźwięk tych słów? Okazuje się, że nauczono nas, aby swoje potrzeby umieszczać na dalszym miejscu. Wychowano nas do usługiwania innym, otaczania ich troską i spieszeniu im z pomocą. Niestety, w ten sposób wyrządzono nam krzywdę. Nie jesteśmy piastunkami, lecz normalnymi ludźmi z pełną paletą potrzeb wymagających zaspokojenia. To nieprawda, że rolą kobiety jest opieka nad dzieckiem i mężem. Nie musi ona też rezygnować z własnych marzeń dla dobra rodziny. To bardzo egoistyczne oczekiwania ze strony naszych bliskich, a nierzadko również kultury patriarchalnej.
Dlaczego dla siebie jesteś najważniejsza?
Pamiętaj, że dla siebie jesteś najważniejsza, bo siebie masz, bo wszystko dzieje się w tobie. W związku z tym warto zastanowić się, co dla ciebie jest najlepsze w danej sytuacji. Oczywiście, czasem można dać coś od siebie innym, trzeba tylko umieć odpowiedzieć sobie na pytanie – komu, co, kiedy i dlaczego. Jeśli ofiarność w danym momencie ci nie odpowiada, nie musisz się decydować na postawy altruistyczne. Czasem zdrowy egoizm jest najlepszym, co możesz sobie zapewnić.
Nadmierne staranie się i walka o akceptację innych
Za bardzo się staramy, aby nas lubiano i szanowano. Jeśli jednak powtarzamy sobie słowa: dla siebie jesteś najważniejsza, to uświadamiamy sobie, że dać możemy wówczas, gdy najpierw zaspokoimy własne potrzeby. Na dodatek nasza postawa altruistyczna nie powinna odbywać się naszym kosztem. To nie ma wyglądać tak, że zaciskam zęby i gotuję 12 potraw dla wszystkich członków rodziny, którzy pojawią się na Wigilii. Jeśli nie masz na to ochoty, to powiedz o tym wprost. Zróbcie Wigilię składkową, abyś nie musiała się przeciążać.
Nadużywanie siebie
Niestety, często obserwujemy nadużywanie siebie. Wychodzimy z założenia, że kobieta jest dla wszystkich. Mężowi ugotuje obiad, chociaż sama pracuje. Dziecku pomoże w lekcjach, rodzicom zrobi zakupy, a sąsiadce pomoże napompować rower. Tymczasem w tym wszystkim gubi ona siebie i swoje potrzeby. W związku z tym musi powtarzać sobie: dla siebie jesteś najważniejsza.
Dlaczego egoistki są lubiane?
Bardzo często pozwalamy na nadużywanie siebie, bo boimy się, że nikt nas nie będzie chciał. Tymczasem egoistki są niezwykle pożądane. Nie fundują one cichych dni, nie płaczą i nie obdarzają bliskich swoją złością, która zdążyła się nagromadzić w ciągu dnia. Egoistka nigdy nie patrzy na innych, tylko na siebie, przez co jest szczęśliwa i wówczas może innym coś dać, jeśli najdzie ją na to ochota.