Związek ekstrawertyka z introwertykiem wydaje się niezwykle dużym wyzwaniem. Wiele osób uważa, że skrajnie odmienne typy osobowości nigdy nie uzyskają porozumienia. Dzieli je sposób spędzania wolnego czasu, tempo życia i gotowość do miłosnych wyznań. Sukces związku zależy w dużej mierze od dostrzeżenia i zrozumienia różnic. Odmienne podejście do pewnych spraw często staje się zarzewiem konfliktów i prowadzi do eskalacji napięć. Na szczęście można tego uniknąć.
Spis treści:
- Introwertyk w związku – kiedy jego zalety zaczynamy postrzegać jako wady?
- Ekstrawertyk i introwertyk – co ich różni?
- Samotność w związku – problem, na który skarży się ekstrawertyk
- Związek ekstrawertyka z introwertykiem – najczęstsze problemy
- Problemy w związku ekstrawertyka z introwertykiem – odmienne tempo
- Kłótnie o czas wolny w związku
- Kłótnie w związku – dlaczego introwertyk ich unika?
- Odmienna osobowość jako dopełniająca się energia
Introwertyk w związku – kiedy jego zalety zaczynamy postrzegać jako wady?
Początkowo introwertyk wydaje się uroczo nieśmiały. Niczego nie przyspiesza. Proponuje spotkania, zabiera nas na romantyczne randki. Czujemy, że trafiłyśmy na odpowiedniego mężczyznę, ponieważ on nie dąży nadmiernie do seksu. Potrafi prowadzić długie rozmowy na ważne problemy, niczego nie trywializuje. Zalety introwertyka z początku znajomości w miarę upływu czasu stają się wadą. Generują nieporozumienia, które przekładają się na problemy w związku.
Ekstrawertyk i introwertyk – co ich różni?
Ekstrawertyk czerpie energię, gdy spotyka się z innymi ludźmi. Chce od razu podzielić się swoimi emocjami i problemami ze znajomymi. Gdy wraca z pracy, ma energię, aby wyskoczyć z kolegami na obiad. Introwertyk stanowi jego przeciwieństwo. Woli przeanalizować pewne sprawy, zanim komuś o nich ewentualnie opowie. Po pracy czuje się przeciążony kontaktami z innymi ludźmi, więc pragnie od nich odpocząć w samotności.
Samotność w związku – problem, na który skarży się ekstrawertyk
Związek ekstrawertyka z introwertykiem generuje liczne spięcia. Osoba bardziej towarzyska chce razem spędzać czas wolny. Introwertyk po pracy pragnie pobyć sam, aby zregenerować siły. Przebodźcowanie odbiera mu energię do działania. Ekstrawertyk nie rozumie, dlaczego męczy swojego partnera. Czuje się przez niego odrzucony i niekochany. Towarzyszy mu poczucie osamotnienia.
Związek ekstrawertyka z introwertykiem – najczęstsze problemy
Rozmowy w związku często stanowią punkt zapalny. Dochodzi wówczas do spięć i konfliktów. Jest to szczególnie widoczne, gdy spojrzymy na związek introwertyka z ekstrawertykiem. Ten drugi chce rozmawiać o emocjach i wszystkim, co go spotkało w ciągu dnia. Nie ma z tym większego problemu. Introwertyk natomiast czuje się tym przytłoczony. Z drugiej strony postrzega własne emocje jako coś intymnego i niechętnie się nimi dzieli z innymi.
Problemy w związku ekstrawertyka z introwertykiem – odmienne tempo
Związek ekstrawertyka z introwertykiem dość szybko napotyka na pierwszy kryzys. Zazwyczaj strona bardziej towarzyska i otwarta pragnie przyspieszyć pewne rzeczy. Oczekuje jasnych deklaracji, wyznania miłości, poznania rodziców partnera. Dla introwertyka jej tempo jest za szybkie, przez co próbuje je zahamować. Skutkuje to tym, że ekstrawertyk poddaje w wątpliwość intencje partnera. Boi się, że ten nie traktuje go poważnie.
Kłótnie o czas wolny w związku
Czas wolny generuje wiele konfliktów. Introwertyk w związku nie widzi potrzeby, aby wychodzić z partnerem do jego znajomych, gdy czuje się zmęczony po pracy. Nie chce go ograniczać, więc zachęca go do tego, aby spotkał się z nimi sam. Ekstrawertyk odbiera to jako sygnał alarmowy, który wskazuje na kryzys w związku. Zastanawia się, czy partner nudzi się w jego towarzystwie, a może nie akceptuje jego znajomych.
Kłótnie w związku – dlaczego introwertyk ich unika?
Kłótnie w związku stanowią spory problem dla introwertyka. Próbuje ich uniknąć i załagodzić konflikt. Ekstrawertyk czuje się tym poinformowany. Chłodny dystans introwertyka działa mu na nerwy. Nie rozumie, jak może tak beznamiętnie podchodzić do relacji romantycznej. Wypomina mu to, nie ważąc słów. Wielu ekstrawertyków ma na języku to, co zagościło w ich głowie. Introwertyk wykazuje dużą podatność na zranienia, dlatego bardzo bierze do siebie słowa wypowiedziane w gniewie. Potrafi je wypomnieć nawet po latach.
Odmienna osobowość jako dopełniająca się energia
Różne typy osobowości nie muszą prowadzić do zakończenia związku. Niekiedy okazują idealnym dopełnieniem. Introwertyk dba o kwestie formalne, bo jest bardzo drobiazgowy. Ekstrawertyk wnosi do związku radość i spontaniczność. Kiedy uświadomimy sobie istniejące różnice i je zrozumiemy, zbliżymy się do siebie.