Konflikty stanowią naturalną kolej rzeczy, ponieważ reprezentujemy różne typy osobowości. Nie każdy z nas reaguje tak samo w podobnych okolicznościach. Nasza postawa zależy od wielu składowych, w tym pierwotnej więzi, wcześniejszych doświadczeń i temperamentu. Pod tym terminem kryje się biologicznie uwarunkowany komponent osobowości. Ma on charakter genetyczny, czyli podlega dziedziczeniu. Nie bez znaczenia pozostaje socjalizacja oraz warunki życia danego człowieka. Wszystkie elementy kształtujące osobowość wzajemnie się przenikają, co daje określoną wypadkową. Dużą popularnością cieszy się test osobowości EPI. Niektórzy pracodawcy kierują na to badanie swoich pracowników i uczestników rekrutacji. Chcą, aby test osobowości Eysencka pomógł określić ich temperament. Zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce przy konstruowaniu zespołu. Co mierzy się w tym badaniu?
Różne typy osobowości to odmienne talenty
Każda osobowość ma swoje zalety i wady. Predysponuje do piastowania odmiennych stanowisk. Często odgrywa znaczącą rolę przy wyborze ścieżki rozwoju zawodowego. Jedni to urodzeni przywódcy, drudzy aktywiści społeczni, a jeszcze inni sprawdzą się w roli analityków. Warto znać swoje mocne i słabe strony, aby móc je wykorzystać w praktyce.
Co uwzględnia test osobowości Eysencka?
Hans Eysenck zajmował się teoretycznymi podstawami osobowości. Naukowiec szczególną wagę przywiązywał do temperamentu człowieka. Pod tym terminem kryje się zespół cech osobowości, który ma podłoże genetyczne i jest dziedziczny. Początkowo Hans Eysenck korzystał tylko z dwóch kryteriów klasyfikacyjnych. Ludzi dzielił na:
- introwertyków/ekstrawertyków;
- stabilnych emocjonalnie/neurotycznych.
Co kształtuje osobowość? Psychotyczność vs. socjalizacja
Jego sposób rozumowania okazał się dość uproszczony. Dziś wiemy, że osobowość kształtuje więcej czynników. Żona Eysencka, Sybil Eysenck, dodała do nich psychotyczność/socjalizację. Wprawdzie test osobowości EPI jest bardzo uproszczony, ale wciąż wykorzystuje się go w firmach, aby poznać potencjał pracowników. Niekiedy wykonuje się go wśród uczestników rekrutacji, aby znaleźć specjalistę o określonym profilu. Dziś umiejętności miękkie odgrywają kluczową rolę. Stanowią równie ważny zasób jak doświadczenie zawodowe. Test osobowości Eysencka dzieli ludzi na czerwonych, żółtych, niebieskich i zielonych.
Test osobowości EPI uwzględnia tylko dwa czynniki klasyfikacyjne . Ekstrawersja kontra introwersja
Aby lepiej zrozumieć, na czym polega test psychologiczny Eysencka, warto przyjrzeć się 4 podstawowym pojęciom, którymi kierował się naukowiec przy jego opracowywaniu. Ekstrawertycy czerpią energię z interakcji społecznych. Są otwarci, towarzyscy i rozmowni. Nie mają trudności w nawiązywaniu nowych znajomości. Źle znoszą izolację społeczną, np. związaną z chorobą czy home office. Introwertycy stanowią ich przeciwieństwo. Swoje wewnętrzne akumulatory ładują, przebywając w samotności, kiedy mogą oddać się rozważaniom. Mają bogaty świat wewnętrzny. W tym miejscu warto wyraźnie zaznaczyć, że introwertycy nie zamykają się na innych. Mają po prostu mniejszą potrzebę interakcji społecznych. Ekstrawertycy natomiast analizują pewne sprawy, ale robią to rzadziej.
Co bada test EPI? Neurotyczność kontra stabilność emocjonalna
Neurotyczność idzie w parze ze skłonnością do reaktywności emocjonalnej. Osoby, u których występuje, gorzej radzą sobie ze stresem. Nawet niewielkie zdarzenie, np. breloczek, który odpadł od kluczy, potrafi ich pobudzić. Posiadają bowiem niezwykle aktywny układ współczulny, który odpowiada za ewolucyjną reakcję uciekaj albo walcz. Łatwiej wybuchają i złoszczą się. Ich przeciwieństwem są ludzie obdarzeni stabilnością emocjonalną. Idzie ona w parze z bardziej rozwiniętym i aktywnym układem przywspółczulnym. Pełni on rolę antagonisty współczulnego. Odpowiada za relaks i wyciszenie. Osoby stabilne emocjonalnie lepiej radzą sobie ze stresem, rzadziej wybuchają i są bardziej przewidywalne w swoich zachowaniach.
Jak wygląda test psychologiczny Eysencka?
Test osobowości Eysencka składa się z pytań. Odpowiedzi warto udzielać odruchowo, kierując się pierwszym impulsem. Odradza się długie namyślanie, gdyż może to zafałszować wynik końcowy. Po podsumowaniu odpowiedzi przekonamy się, która ćwiartka nas opisuje.
Test osobowości EPI w ujęciu matematycznym
Wiele z nas pamięta układ współrzędnych z lekcji matematyki. Oś X (pozioma) z jednej strony jest oznaczona jako introwersja, z drugiej jako ekstrawersja. Analogicznie oś Y (pionowa) na jednym z końców ma neurotyczność, a na drugim stabilność emocjonalną. Obie przecinają się pod kątem prostym, tworząc ćwiartki. Każda z nich reprezentuje inny typ osobowości, który dla ułatwienia został zaznaczony odpowiednim kolorem.
Kim jest melancholik?
Melancholik stanowi połączenie introwersji z neurotycznością. Cechuje go zwiększona skłonność do odczuwania lęku i apatii. Wykazuje zdolność do pogłębionej refleksji i powściągliwości. Reprezentuje pesymistyczne nastawienie. Niechętnie wchodzi w interakcje społeczne. Melancholik sprawdzi się w roli analityka finansowego i prognostyka. Popularnie określa się go jako niebieski typ osobowości.
Czym wyróżnia się flegmatyk?
Introwersja i stabilność emocjonalna – wspomniane cechy definiują flegmatyka. Preferuje on ostrożność, bierność i powagę. Jest solidny, zrównoważony i łagodny. Flegmatycy dobrze radzą sobie jako naukowcy. Nazywa się ich zielonym typem osobowości.
Choleryk – co go cechuje?
Neurotyczność i ekstrawersja – z tego słynie choleryk. Wyróżnia się drażliwością, wybuchowością, zwiększoną skłonnością do agresji i impulsywnością. Z drugiej strony jest optymistycznie nastawiony do życia i aktywny. Lubi rozmawiać z ludźmi. Cholerycy często zostają działaczami społecznymi. Uchodzą za żółty typ osobowości.
Na jakich stanowiskach sprawdzi się sangwinik?
Sangwinik łączy w sobie ekstrawersję i stabilność emocjonalną. Cechuje go towarzyskość, otwartość i beztroska. Zdradza zdolności przywódcze. Uchodzi za idealnego polityka i prowadzącego event. W języku korporacyjnym nazywa się go czerwonym typem osobowości.